Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

„100 Lietuvos metų Dzūkijoje“ – Antanas A. Jonynas: man visada malonu galvoti ir buvoti Alytuje

 

Susipažinkite su istoriniais įvykiais Alytaus regione per 100 Lietuvos valstybės metų, veidais ir vardais tų, kurie ir dabar kuria ir puoselėja miestą, regioną, kurių tėvai, seneliai savo akimis matė gerokai mažesnį prieškarinį Alytų ir aplinkinius miestelius, sugriautus karo metais, vėliau augantį ir besikeičiantį miestą. Radijo laidų ciklas „100 Lietuvos metų Dzūkijoje“, skirtas radijo stoties „FM99“ klausytojams besidomintiems savo šalies ir miesto istorija, aktyviems ir pilietiškiems ar galintiems tokiais tapti. Laida skirta Lietuvos 100-mečiui, nacionalinei viešajai erdvei stiprinti, istorinei ir kultūrinei atminčiai aktualizuoti, patriotiškumui stiprinti.

 

Šios dienos mūsų laidoje – apie plačią, kūrybingą Jonynų šeimą Alytuje ir Dzūkijoje. Laidos svečias – poetas, vertėjas Antanas A. Jonynas, gimęs 1953 m. Vilniaus Universitete baigė lietuvių kalbą ir literatūrą. Jis išvertė poezijos iš vokiečių, latvių, rusų kalbų. Tuo metu jo paties poezija yra išversta į anglų, armėnų, gruzinų, prancūzų, vokiečių, italų, ispanų, latvių, norvegų ir kitas kalbas. Bet šiandien ne apie poeziją, o apie Jonynų šeimą Alytuje, apie Antaną Jonyną.

Antanas A. Jonynas (Nuotrauka http://www.fotokablys.lt/)

Antanas Jonynas Gimė 1923 m. gruodžio 14 d. Alytuje, geležinkelininko šeimoje. Mortos ir Igno Jonynų šeimoje. Čia augo du vaikai – Antanas ir dviem metais jaunesnė sesuo Petrė. Motina buvo jautri ir labai gera, gražiai dainuodavo. Iš jos daug ką Antanas paveldėjo. Tėvas kiek uždaresnis, bet taip pat labai jautrus, gerbiamas kaimynų. Jis rūpestingai prižiūrėjo didžiulį sodą. Iš tėvo A. Jonynas greičiausiai paveldėjo norą padėti kitiems.

Antanas Jonynas (archyvo nuotr.)

Pašnekovas sako, jog Alytus jam labai svarbus: „čia mes praleisdavom beveik visas vasaras, galima sakyti čia ir užaugom. Apie Alytų daugiau šnekėjo ir pasakojo mano senelis, nei tėtis, bet kai jie abu susėsdavo kalbėti, tai mums būdavo pažintinė puota, kur klausydavome ir būdavo įdomu. Man šie dalykai labai svarbūs“.

„Jonynų giminėj buvo ir daugiau žinomų žmonių, pvz: istorikas, profesorius Ignas Jonynas, dailininkas Vytautas Kazimieras Jonynas, kuris gyvena Amerikoj , bet maždaug nuo 1980 m. jis pradėjo važiuoti į Lietuvą ir buvo pirmasis mūsų giminės susitikimų iniciatorius“.

A. Jonynas aktyviai dalyvavo tuometinės Lietuvos visuomeniniame gyvenime. Pokario metais pradėjo aktyviai kurti ir publikuoti savo kūrybą. 1949 m. A. Jonynas priimamas į Rašytojų sąjungos narius. Jis pirmasis neregys Lietuvoje, tapęs rašytojų bendrijos nariu.

Laidą kūrė Liudas Ramanauskas ir Gintarė Andreikevičiūtė

Kitos naujienos

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininke, edukatore Gita Jak...

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...

Šiandien taryba neleido formuoti priešmokyklinukų septyniems darželiams. Priešmokyklinės klasės keliamos ...

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...