„100 Lietuvos metų Dzūkijoje“ – Justinas Staugaitis: Lietuvą kuriame mes patys

Susipažinkite su istoriniais įvykiais Alytaus regione per 100 Lietuvos valstybės metų, veidais ir vardais tų, kurie ir dabar kuria ir puoselėja miestą, regioną, kurių tėvai, seneliai savo akimis matė gerokai mažesnį prieškarinį Alytų ir aplinkinius miestelius, sugriautus karo metais, vėliau augantį ir besikeičiantį miestą. Radijo laidų ciklas „100 Lietuvos metų Dzūkijoje“, skirtas radijo stoties „FM99“ klausytojams besidomintiems savo šalies ir miesto istorija, aktyviems ir pilietiškiems ar galintiems tokiais tapti. Laida skirta Lietuvos 100-mečiui, nacionalinei viešajai erdvei stiprinti, istorinei ir kultūrinei atminčiai aktualizuoti, patriotiškumui stiprinti.

Dar vienas mūsų laidų ciklo pašnekovas – Justinas Staugaitis. Su juo kalbėjome apie Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą, taip pat Justiną Staugaitį bei kartu su žmona Milda, tikriausiai iš meilės savo tarmei bei kraštui, įkurtą prekės ženklą „Viecinis“. Plačiau klausykite pokalbio.

Justinas Staugaitis (asmeninio archyvo nuotr.)

„Apie Staugaičių giminės istoriją mes savo šeimoje kalbame gana dažnai. Tiesą sakant, Nepriklausomybės Akto signataras Justinas Staugaitis gimęs ir užaugęs ne Alytuje, jis yra iš Suvalkijos krašto, tačiau čia netrumpą laiko tarpą dirbo Angelų sargų parapijoje, skleidė tikėjimo žodį. Mes savo šeimoje stengiamės ugdyti patriotiškumo jausmą.“ Kalbant apie šeimos vertybių perdavimą iš kartos į kartą, Justinas sako, jog pirmiausiai reikia išlikti savimi ir neapsimetinėti bei pabrėžia, jog Lietuvą kuriame mes patys.

Justino Staugaičio asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Jus­ti­nas Stau­gai­tis gimė 1966 m. lapkričio 19 d. Tupikų kaime, Šakių rajone, valstiečių šeimoje. 1877 – iais pradėjo lankyti Naumiesčio pradžios mokyklą, o baigęs gimnaziją, 1885 m. įstojo į Seinų kunigų seminariją. Po penkerių metų gavo kunigo šventinimus ir buvo paskirtas Alytaus, vėliau Smiadovo (Lenkija) vikaru, 1893 m. perkeltas į Balbieriškį.

Justinas kartu su žmona Milda (asmeninio archyvo nuotr.)

Justinas Staugaitis, be kita ko, su žmona Milda įkūrė prekės ženklą „Viecinis“, tikriausiai iš meilės savo tarmei bei kraštui. Šis prekės ženklas tarsi moko pirkėjus, kas nežino, kokia dzūkų kalba turtinga, nes kiekviena aprangos, kepurėlių ar užrašinių linija supažindina vis su nauju žodžiu ar posakiu.

„Mums šis kraštas davė labai daug, mes daug išmokom ir manom, jog jau dabar pasikeitė ta karta ir iš tikrųjų turim ir reikia didžiuotis iš kur mes esam ir kokią tarmę mokam arba galim mokėti“.

„Mūsų noras buvo tuos senus, tikruosius dzūkiškus žodžius ištraukti ir leisti kiekvieną dieną – nešiojant atributiką su dzūkiškais žodžiais“ – neslėpė džiaugsmo Justinas.

Laidą parengė Liudas Ramanauskas ir Gintarė Adreikevičiūtė

Komentarai

komentarai(-ų)