Alytaus kraštotyros muziejuje atidaryta ekspozicija „1915 m. rugpjūčio 27-oji Alytuje: vienos gatvės istorija“

 

Alytaus kraštotyros muziejuje atidaryta nauja ekspozicija „1915 m. rugpjūčio 27-oji Alytuje: vienos gatvės istorija“. Ekspozicijoje per įtemptą vienos dienos istorinį epizodą pristatoma viena Pirmojo pasaulinio karo diena Alytuje kariuomenės, pabėgėlių, įvairių tautybių miestelio gyventojų akimis. Jos centrinė ašis – Vilniaus gatvė, buvusi pagrindinė Alytaus miesto arterija.

IMG_3213

Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė

Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė teigė, jog ši ekspozicija lyg naujai gimęs kūdikis. Dėl gausaus susirinkusiųjų būrio buvo sunku viską pamatyti, perskaityti, prisiliesti, todėl lankytojai tvirtino sugrįšsiantys dar ne vieną kartą.

Ekspozicijos atidarymo metu vyko pasirodymas, buvo galima užsukti į karčiamą, paragauti duonos, sūrio ir, žinoma, sutikti ir to meto Vilniaus gatvės gyventojus.

IMG_3236

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

Ši ekspozicija skirta Pirmojo pasaulinio karo 100-osioms metinėms paminėti. Apie ją plačiau pasiklausykite pokalbyje su ekspozicijos koordinatore, muziejininke Deimantė Aidukaitė.

 

Idėja sukurti tokią ekspoziciją kilo prieš pora metų. Ekspoziciją rengė daugiau kaip 30 žmonių – muziejininkai, dailininkai, dizainerė. Ateisiančius į ekspoziciją lauks tikros emocijos ir jausmai – Vilniaus gatvė čia bus pavaizduota taip, kaip atrodė prieš 100 metų. Lankytojai pamatys analogiškai rekonstruotus keturių namų fasadus, o į kitą gatvės dalį nukels 3D projekcijos.

Prie ekspozicijos prisidėjo ir fotografė Galina Tamošiūnienė, videoprojekcijas kūrė Vaidilė Gailienė. G. Tamošiūnienė medžiagos ieškojo atvirukuose bei fotografijose, kuriose fiksuoti Alytaus vaizdai. Ponia Galina pasakoja, kad prie ekspozicijos kūrimo prisidėjo ne tik specialistai, o tiesiog medžiagos apie tą laikotarpį turėję žmonės. Štai savo Pirmojo pasaulinio karo atvirukų albumą muziejaus direktorei pasiūlė Rimgaudas Šlekys iš Antupių kaimo, Vilkaviškio rajono. Jo turėtuose atvirukuose dominavo vienas rusų karininkas, kuris buvo fotografuotas įvairiuose Lietuvos miestuose, tarp jų – ir Lazdijuose bei Alytuje. Šis albumas parodė ir kitą to meto pusę, mat iki tol turėti atvirukai buvo fiksuoti vokiečių karininkų – eiliniai piliečiai tokių objektų, kaip, pavyzdžiui, geležinkelis, fotografijų daryti negalėjo.

 

Vaidilė Gailienė pasakojo, kad 1915 metų rugpjūčio 27 dienos atmosfera buvo sukurta iš rašytinių šaltinių, tačiau diskusijos, kaip ką daryti tebevyksta ir dabar – kažkas kažką išgirsta iš savo senelių, kažkam kyla naujų idėjų.

Dar vienas pašnekovas istorikas Vilmantas Dunderis papasakojo, kodėl ekspozicijai pasirinkta būtent ši diena. Pasak jo, tais metais dabartinė Vilniaus gatvė turėjo visai kitą pavadinimą, kokį – rasti šaltiniuose nepavyko. Istoriko teigimu, 1915 metų rugpjūčio 27 diena žymi tam tikrą ribą tarp naujo ir seno – su šia diena baigėsi 120 metų trukusi Alytaus miesto Rusijos okupacija, tačiau pasidėjo kita – vokiečių. Vilniaus gatvė pasirinkta kaip pagrindinė gatvė tam, kad atspindėtų to meto gyventojų būdą, jų išgyvenimus. Ši gatvė yra daug kam ir dabar atpažįstama, todėl buvo pagalvota, kad būtent čia galima rasti dalį istorijos ir ją atkurti.

 

g

Iš kairės: fotografė Galina Tamošiūnienė, muziejininkė Deimantė Aidukaitė ir videoprojekcijų autorė Vaidilė Gailienė, už jų – istorikas Vilmantas Dunderis.

 

IMG_3266

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

IMG_3199

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

IMG_3201

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

IMG_3211

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

IMG_3217

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

IMG_3219

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

IMG_3242

Ekspozicijos atidarymo akimirkos

SRTRF-logo

Komentarai

komentarai(-ų)