Alytaus pradėtas dalyvaujamasis biudžetas plinta savivaldybėse

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendina 22 iš 60 Lietuvos savivaldybių – tris kartus daugiau nei prieš metus, rodo su korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikta apžvalga. Pernai beveik 40 tūkst. gyventojų sprendė, kaip panaudoti dalį savo savivaldybės biudžeto lėšų. Nuo 2018 metų, kai įvyko pirmasis dalyvaujamasis biudžetas Lietuvoje, savivaldybių gyventojai jau nusprendė dėl 2,3 mln. eurų panaudojimo. Anot TILS, įprastai savivaldybės kviečia gyventojus siūlyti ir balsuoti dėl idėjų, kurių vertė – nuo septynių iki 150 tūkst. eurų. 

Deimantė Žemgulytė

Kas yra dalyvaujamasis biudžetas, iškina Deimantė Žemgulytė: „Tai yra mažas savivaldybės biudžetas, jeigu įprastai dėl „didžiojo” biudžeto sprendžia taryba, tai dalyvaujamasis biudžetas yra mažesnis, nuo 10 iki 300000 eurų siekiantis biudžetas,  dėl kurio sprendžia savivaldybės bendruomenė, pati bendruomenė siūlo idėjas ir patys balsuoja.”

Per praėjusius metus gyventojai pateikė daugiau nei 300 dalyvaujamojo biudžeto idėjų. Visos jos susijusios su savivaldybių infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos gerinimu. 44 projektai paskelbti laimėjusiais ir bus įgyvendinti per ateinančius dvejus metus.Viena savivaldybė vidutiniškai sulaukia 17 gyventojų idėjų.

Kitąmet dalyvaujamąjį biudžetą planuoja įgyvendinti dar daugiau savivaldybių – 35. Dvi savivaldybės – Klaipėdos miesto ir rajono – jau rengia dalyvaujamuosius biudžetus ir mokyklose. Tai yra būdas pilietiškumo auginimui ir mokinių mokymas kaip jie gali įsitraukti į valdymą.

Pasak organizacijos, vertinimo metu paaiškėjo, kad vos kelios savivaldybės turi sėkmės rodiklius – didžioji dalis savivaldybių turėtų skirti daugiau dėmesio dalyvaujamojo biudžeto viešinimui, geriau įtraukti laimėjusios idėjos autorius į jos įgyvendinimo procesą bei skelbti daugiau informacijos apie jo eigą.

„Džiaugiuosi augančiu dalyvaujamojo biudžeto populiarumu. Labai norėčiau, kad prieš 2023 metų savivaldos rinkimus jį įgyvendintų kiekviena savivaldybė. Taip pat raginčiau visas savivaldybes dar aiškiau apibrėžti sau keliamus tikslus, matuoti pokytį bei siekti didesnio gyventojų įsitraukimo į sprendimų priėmimą,” – pranešime teigė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Komentarai

komentarai(-ų)