Alytaus sąvartyne – nauja atliekų rūšiavimo linija

Alytaus regioniniame Takniškių sąvartyne pradėjo veikti nauja atliekų rūšiavimo linija. Ją naudojant iš bendro neišrūšiuotų komunalinių atliekų srauto atskiriamos antrinės žaliavos, biologiškai suyrančios bei degiosios atliekos, kurios nebepateks į sąvartyną. Š ią atliekų rūšiavimo paslaugą Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui (ARATC) teikia bendrovė „Ekobazė“, kuri ir pastatė bei eksploatuoja naująją atliekų rūšiavimo liniją.

Naujasis įrenginys per parą išrūšiuos apie 100 tonų atliekų – maždaug pusę viso per parą Alytaus regione susidarančio mišrių atliekų kiekio. č® rūšiavimo liniją vežamos komunalinės atliekos surinktos iš konteinerių, esančių prie daugiabučių namų.

Individualių regiono namų gyventojai iš bendro atliekų srauto pakankamai gerai atskiria antrines žaliavas, tad pakartotinai perrūšiuoti jų pagamintų atliekų nėra būtinybės. Daugiabučių namų gyventojų rūšiavimo įgūdžiai gerokai prastesni – į mišrių atliekų konteinerius dažnai metamos ir pakuotės, ir biologiškai suyrančios atliekos. Todėl jų perrūšiavimas yra neišvengiamas, siekiant sumažinti atliekų kiekį sąvartyne, o kartu ir aplinkos taršą.

Alytaus regioniniame sąvartyne sumontuota atliekų rūšiavimo linija gerokai pranašesnė už kitas Lietuvoje naudojamas rūšiavimo linijas – joje iš bendro atliekų srauto išskiriamos ne tik antrinės žaliavos, bet ir biologiškai suyrančios bei degiosios atliekos.

Rūšiuoti atgabentos atliekos pirmiausia pakraunamos į specialią talpą, kurioje automatiškai suplėšomi maišai, o pačios atliekos padalijamos į smulkias ir stambias. Tuomet specialūs įrenginiai nuo smulkiųjų atliekų atskiria metalą ir aliuminį, tuomet atskiriamos biologiškai suyrančios atliekos, o likusios atliekos dar perrūšiuojamos rankiniu būdu.

Pastačius naują atliekų rūšiavimo liniją, sukurta ir 30 naujų darbo vietų, kuriose jau įdarbinta ir devyniolika žmonių su negalia„, – pasidžiaugė bendrovės „Ekobazė‘ direktorius Karolis Kubilius.

Paskaičiuota, kad naujoje atliekų rūšiavimo linijoje iš bendro srauto bus atskirta 10 proc. antrinių žaliavų, 20-25 proc. biologiškai suyrančių ir 10 proc. degiųjų atliekų .

ARATC direktorius Algirdas Reipas teigė, kad atskyrus tolesniam panaudojimui tinkamas atliekas, į sąvartyną patenkančių atliekų sumažės beveik per pusę. Antrinės žaliavos bus presuojamos ir išvežamos perdirbimui, biologiškai suyrančias kompostuosime, o degiosios bus naudojamos cemento gamybai.

——–

kalbėk zinios@fm99.lt

 

Komentarai

komentarai(-ų)