Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Alytaus sinagogos pastatas bus pritaikytas kultūros reikmėms

 

Pirmoji medinė sinagoga Alytuje buvo pastatyta šalia aikštės Kauno gatvėje 1856 m. Per 1909 ir 1911 m. gaisrus, siaubusius Alytų, sinagoga sudegė. Sinagoga buvo atstatyta 1911 m. pagal buvusios sinagogos projektą. Šalia jos tais pačiais metais buvo pastatytas rabino namas. II Pasaulinio karo metu sinagoga buvo subjaurota, o sovietiniais laikais pakeista jos paskirtis: pastatas buvo pertvarkytas į druskos sandėlį. Tiek sinagoga, tiek rabino namas yra pakankamai gerai išlaikę savo pirminę išvaizdą. Išlikę raudonų ir geltonų plytų fasadai, užbaigti trikampiais frontonais, papuošti stilizuotais piliastrais, yra išlikusios smailiaarkės langų angos, virš jų – pusapskritės su plytų mūro dantukais užmūrytos nišos. Sinagoga taip pat papuošta pagrindiniu judaizmo simboliu – plytų mūro Dovydo žvaigžde.

 

Alytaus vicemerė Valė Gibienė (FM99 nuotr.)

Buvusi sinagoga yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą. Šiuo metu sinagogos pastatas stovi nenaudojamas, ir jokia veikla jame nevykdoma, nes pastato infrastruktūra tam nėra pritaikyta. 2016 m. Kultūros paveldo departamento ir Alytaus miesto savivaldybės lėšomis pradėti ir tebetęsiami pastato tvarkybos darbai. Plačiau šia tema radijo stoties FM99 eteryje pasakojo Alytaus vicemerė Valė Gibienė. Pasiklausykite  pokalbio įrašo.

2018–2020 m. numatoma įgyvendinti Buvusios sinagogos pastato Kauno g. 9 Alytuje rekonstravimo ir aplinkinės teritorijos sutvarkymo projektą, kurio tikslas – padidinti kultūros paveldo objekto, buvusios sinagogos pastato, žinomumą ir pritaikyti jį lankymui, sukuriant kokybiškas kultūros paslaugas bei skatinant lankytojų srautus. Projekto įgyvendinimo metu sinagogos pastatas bus pritaikytas Vizualiųjų menų centro, kaip Alytaus kraštotyros muziejaus padalinio, veiklai: pagal VĮ „Lietuvos paminklai” parengtą techninį projektą bus atlikti kapitalinio remonto darbai: pirmajame aukšte bus įrengtas tambūras, vestibiulis, laiptinė, universali ekspozicijų salė, koridorius, moterų WC, neįgaliųjų ir vyrų WC, techninė patalpa, keltuvas neįgaliesiems. Šiame aukšte bus rengiamos parodos, ekspozicijos, konferencijos, seminarai, edukacijos, mokymai, paskaitos, knygų pristatymai, filmų peržiūros; antrajame ir trečiajame aukštuose atsiras pagalbinės ir techninės patalpos. Bus įsigyti įranga ir baldai, būtini veiklai vykdyti.

2016 m. Kultūros paveldo departamento ir Alytaus miesto savivaldybės lėšomis pradėti ir tebetęsiami pastato tvarkybos darbai (AMS nuotr.)

Kaip sakė Valė Gibienė, šiuo projektu bus išspręstos kelios opios miesto problemos – nenaudojamas kultūros paveldo objektas – sinagogos pastatas – taps vėl naudojamas ir reikalingas miesto gyventojams, o Kraštotyros muziejus, kasmet vis plečiantis savo veiklą ir sulaukiantis vis daugiau lankytojų, gaus naujas erdves savo plėtrai.

Alytaus menininkams atsiras tinkamos patalpos parodoms organizuoti, nes šiuo metu dailininkai savo darbus eksponuoja ant įvairių sienų be tinkamo apšvietimo ir klimato. Miesto gyventojai, ypač jaunimas, turės pakankamai vietos edukacijai ir saviraiškai. Išlaikant sinagogos autentiką bus įkurta ekspozicija, skirta žydų istorijai įamžinti.

Kapitalinio remonto darbus vykdo viešojo pirkimo konkursą laimėjusi UAB „Ekodora”; rangos darbų vertė 404 982,21 Eur. Projektas bus baigtas įgyvendinti 2020 m.

Kitos naujienos

Ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad nuo rugsėjo 1...

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...