Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Alytiškis „Misija Sibiras 2018“ dalyvis D. Zenkevičius: „Emocionalumas buvo sunkiausia ekspedicijos dalis“

 

Iš Kazachstano sekmadienį grįžo lietuvių tremties ir kalinimo vietas lankančio projekto „Misija Sibiras“ komanda. 

Organizatorių nuotr.

„Stovėti priešais kryžių, pastatytą savo pačių rankomis, giedoti Lietuvos himną, Tautišką giesmę yra neapsakomas jausmas. Tai – tokia didžiulė jėga!“, – BNS sakė vienas misijos dalyvių, 18-metis moksleivis Domas Zenkevičius.

Jis teigė, kad permainingos gamtinės sąlygos leido pajusti bent kruopelę to, ką vadinamojoje „Pragaro žemėje“ išgyveno Lietuvos politiniai kaliniai.

Anot 27-erių komunikacijos specialistės Agnės Goldbergaitės, didžiausias įspūdis buvo apleistose kapinėse rasti pirmąjį lietuviškąjį kapą. „Tiek fiziškai, tiek emociškai daug visko įgyvendinta, bet sunkiausia, turbūt, buvo oro sąlygos, nesibaigiančios, didžiulės apleistos kapavietės. Jei per valandą aptinki bent vieną lietuvio kapavietę, tai tampa didžiausia dovana. Ir per lietų, ir per karščius, naktimis kalėme kryžius, buvo daug komandinio darbo“, –  sakė mergina.

Misijos dalyviai sekmadienio popietę vyko į Prezidentūrą, kur šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pakvietė juos pietų. Kaip informavo Prezidentūra, jaunuoliai vaišinti lietuvišku maistu, šilauogėmis, medumi ir obuolių sultimis. Pasak Prezidentės, jokie draudimai ir kliūtys neužgniauš mūsų dvasios – kol gyva mūsų istorija, tol gyva ir tauta. „Misija Sibiras“ yra geriausias įrodymas, kad Lietuvos laisvė yra patikimose rankose. Kuo daugiau patriotiško ir pilietiško jaunimo, tuo gyvybingesnė ir stipresnė valstybė“, – pažymi D. Grybauskaitė.

Iš pradžių misija tradiciškai buvo planuota į Rusiją, bet Maskva atsisakė išduoti vizas, todėl ekspedicija pasirinko vykti į Kazachstano Karagandos regioną, kur buvo kalinami Lietuvos politiniai kaliniai. Misijos dalyviai per dešimt dienų iš viso mikroautobusais, traukiniais ir pėsčiomis nukeliavo apie 3 tūkst. kilometrų  Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo regionuose, inventorizavo 16 kapinių, sutvarkė 200 kapų, pastatė 6 kryžius, aukščiausias jų – beveik 5 metrų.

Buvusioje Kazachijos sovietinėje respublikoje veikė kelios dešimtys lagerių, juose kalinti apie 20 tūkst. politinių kalinių iš Lietuvos. Pagal lietuvių tremties įkalinimo ir palaidojimo mastą Kazachstano teritoriją lenkia tik Rusija.

Projektas „Misija Sibiras“ vykdomas nuo 2006 metų. Per sovietų okupaciją iš Lietuvos į tremtį ir lagerius ištremta daugiau nei 280 tūkst. žmonių.

Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...