Alytuje vyks A|CH teatro premjera „Idiotas”

Šeštadienį, sausio 6 dieną, 19 val. Alytaus miesto teatre vyks A|CH teatro premjera „IDIOTAS”. Pokalbis apie spektaklį su režisiere-choreografe Anželika Cholina vyko FM99 eteryje. Pasiklausykite pokalbio. 

Vienas žymiausių rusų rašytojo Fiodoro Dostojevskio (1821–1881) romanų  – Idiotas – naujai atgimsta Lietuvos teatro scenoje.  Spektaklio režisierės – choreografės Anželikos Cholinos išverstas į šokio kalbą, šis kūrinys naujai prabyla apie aktualiausius dabarties klausimus, naikinančius žmogaus individualumą ir kartu suteikia viltį tiems, kurie dar “neparsidavė” šio laikmečio taisyklėms…

„Dabartinis laikas atėmė iš žmogaus savojo „aš“ pojūtį, dėmesį ir pagarbą savo individualumui.  Mes dažnai nesugebame pamatyti šviesos nei savyje, nei kitame.  O jei ir pavyksta tai padaryti, šiandien tai greitai yra įvardinama kaip keistumo apraiška.  Žmogus tarsi neteko savo teisių, nebegali būti kitoks”  – A. Cholina.

Spektaklyje skambės įspūdinga, dramatizmo kupina Gija Kančeli muzika (organizatorių nuotr.)

Šia prasme prieš 150 metų parašytas F. Dostojevskio „Idiotas“ tampa visiškai šiuolaikiška literatūrine medžiaga. Pagrindinis šios istorijos veikėjas kunigaikštis Myškinas tampa žmogiškumo įsikūnijimu, per kurį Dostojevskis parodo kas gali atsitikti, kai toks žmogus susiduria su visuomene. Myškino „idiotizmas“ dažnai susiduria su visuomenės normomis, taip parodomas kunigaikščio naivumas. Deja, „idiotas“ negali išgelbėti savęs nuo visuomenės ir galiausiai išprotėja.

A|CH spektaklyje “Idiotas” pasitelkiant subtilią šokio kalbą atveriamos šios  be galo jautrios visuomenės ir žmogiškumo žaizdos. Ieškoma atsakymų į vieną opiausių šio laikmečio klausimų: “Ar šiuolaikinis žmogus prarado galimybę būti savimi? Ar dar galima jį išgelbėti?

Myškino vaidmenį atliekantis aktoriaus Donato Švirėno manymu žmogaus stipriausias raumuo yra širdis. “Tik problema ta, kad visais laikais žmonės turėjo skirtingas širdis: vienus vadiname beširdžiais, kiti turi ją labai plačią, dar yra sudaužytos širdys, vieniem širdį skauda, o kitų – džiaugiasi. Mano personažas turi labai atvirą širdį, į kurią įsileidžia visus, nepaisant laikmečio, kultūros ir visuomenės normų. Ir tik nuo pačio žmogaus priklausys ar jis taps geresniu, ar sumindžios ją”, svarsto Donatas.

A|CH spektaklyje “Idiotas” pasitelkiant subtilią šokio kalbą atveriamos šios be galo jautrios visuomenės ir žmogiškumo žaizdos (organizatorių nuotr.)

Spektaklyje skambės įspūdinga, dramatizmo kupina Gija Kančeli muzika. Scenovaizdį kuria ilgametis choreografės bendramintis Marijus Jacovskis, spektaklio kostiumų dailininkė – Olga Filatova.

Neįprasta ir spektaklio artistų sudėtis. A. Cholina įkūnyti kūrinio personažus pasirinko ne tik šokėjus, bet ir dramos teatro aktorius bei dainininkus. F. Dostojevskio personažai reikalauja  iš artisto begalinio dvasios gylio ir visiško atsidavimo. Taigi, ši įvairialypė spektaklio sudėtis leido  choreografei sukurti  itin įdomius, jautrius bei daugiasluoksnius vaidmenis.

A. Cholina įkūnyti kūrinio personažus pasirinko ne tik šokėjus, bet ir dramos teatro aktorius bei dainininkus (organizatorių nuotr.)

“Spektaklis, tai lyg karas, kai tu privalai užkariauti žiūrovą, o „Idioto“ „įgula“ yra labai talentinga, stipri, turinti tuos ginklus, kurių reikia pergalei pasiekti… Taigi belieka jausti, matyti partnerį, girdėti muziką, bei teisingai padaryti užduotus uždavinius”, teigia pagrindinį Myškino vaidmenį atliekantis aktorius Donatas Švirėnas.

 

Komentarai

komentarai(-ų)