„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – kaip mes vartojam antibiotikus? Ar atsakingai?

Pasaulio sveikatos organizacija lapkričio 14–20 dienas paskelbė Pasauline supratimo apie antibiotikus savaite, kurios šūkis: „Antibiotikai: vartok atsakingai“. Nuo 2008 m. Europos Sąjungoje kiekvieną lapkričio 18 dieną minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, kurios tikslas – skatinti racionalų antibiotikų vartojimą bei informuoti visuomenę apie didėjančio atsparumo antibiotikams grėsmes.

Poveikis organizmui, kai užsiimam saviveikla?

Gausus ir netinkamas antibiotikų vartojimas spartina atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Atsiranda naujos bakterijų atmainos, kurios tuo pačiu metu tampa atsparios kelių rūšių antibiotikams. Tokios bakterijos gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Bakterijų atsparumą antimikrobiniams vaistams lemia įvairios priežastys: netinkamas vaistų parinkimas, savigyda, gydymo trukmės ir dozių nesilaikymas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad dėl antibiotikams atsparių bakterijų mažėja antibiotikų veikimo efektyvumas ir tai gali būti didėjančio žmonių sergamumo, nesėkmingo gydymo bei mirties priežastimi.

Antibiotikais neturi būti dalijamasi, privaloma suvartoti pilną paskirtą dozę, kuri reikalinga ligai įveikti

Kaip mes vartojam antibiotikus? Ar atsakingai?

Atsakingas antibiotikų vartojimas – tai kiekvieno iš mūsų indėlis į antibiotikų efektyvumo išsaugojimą bei sparčiai plintančio antimikrobinio atsparumo mažinimą. Turėtume žinoti, kad antibiotikai nepadeda sergant gripu ar peršalus. Antibiotikai neveikia virusų ir todėl negydo virusinės kilmės ligų.

Gydymą antibiotikais gali skirti tik gydytojas, negalima jų vartoti savo nuožiūra. Labai svarbu laikytis gydytojo nurodymų – suvartoti visus skirtus antibiotikus, vartoti vienodais laiko tarpais. Antibiotikais neturi būti dalijamasi, privaloma suvartoti pilną paskirtą dozę, kuri reikalinga ligai įveikti. Jie negali būti laikomi ateičiai, nelaikyti šių vaistų likučių namuose, pabaigti visą gydymo kursą (net jei bus atrasta naujų vaistų, be elgsenos ir požiūrio pokyčių, atsparumas antibiotikams išliks viena iš didžiausių grėsmių).

Visuomenės žinios apie antibiotikus gerėja, bet nėra pakankamos.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad dėl antibiotikams atsparių bakterijų mažėja antibiotikų veikimo efektyvumas ir tai gali būti didėjančio žmonių sergamumo, nesėkmingo gydymo bei mirties priežastimi.. Statistika. 2016 m. naujausio Eurobarometro tyrimo duomenimis (Eurobarometer 445 Antimicrobial Resistance, 2016) Lietuvoje tik 34 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai nenaikina virusų, 46 proc. žino, kad antibiotikai neefektyvūs prieš peršalimą ir gripą. Visuomenei trūksta tinkamų antibiotikų vartojimo įpročių – 24 proc. gyventojų Lietuvoje mano, kad galima nutraukti antibiotikų kursą, kai pasijaučiama geriau. Tyrimo duomenimis patikimiausias informacijos apie antibiotikus šaltinis gyventojams yra gydytojas.

Antibiotikais įprasta vadinti antibakterines vaistines medžiagas, kurios slopina bakterijų augimą arba jas užmuša. Gydymo antibiotikais tikslas – sunaikinti bakterijas infekcijos vietoje. Antibiotikai gali būti vartojami tiksliai žinant infekcijos sukėlėją ir jo jautrumą.

Kryžiažodžio konkursas. Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras siekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į gausų ir netinkamą antibiotikų vartojimą, kviečia visus Alytaus miesto gyventojus dalyvauti kryžiažodžio konkurse. Konkursas vyks iki lapkričio 18 d. Visus kryžiažodžio atsakymus ir gautą žodį iš spalvų siųsti: el. paštu ernesta@alytausvsb.lt

Laidą kurė Vida Grišmanauskienė

 

Komentarai

komentarai(-ų)