„Apie sveikatą ir gyvenimą“: stiklinė vandens prieš miegą gali padėti išvengti insulto ar širdies priepuolio

Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena.

„Apie sveikata ir gyvenima“ stikline vandens pries miega gali padeti isvengti insulto ar sirdies priepuolioFM99 (2)Kaip nepamiršti atsigerti?  Nešiokitės buteliuką vandens;  išgerkite stiklinę kaskart prieš valgį; gerkite prieš pradėdami sportuoti, sportuojant ir po sporto; vietoj kavos pertraukėlių darykite vandens gėrimo pertraukėles, nes kava skatina pasišalinti vandenį iš organizmo.

Kartu su vandeniu iš organizmo pašalinamos kenksmingos medžiagos arba apykaitos produktai. Laiku jų nepašalinęs, žmogus sunkiai apsinuodija ir net miršta. Suaugusiam žmogui kasdien reikia 2 – 2,5 l geriamojo vandens. Žmogaus organizmas nepakenčia vandens trūkumo. Netekęs 1 – 1,5 l vandens, žmogus pradeda jausti troškulį.   Žmogui būti be vandens daug pavojingiau negu be maisto: nevalgęs jis gali išgyventi iki 40 dienų, o negėręs numirs aštuntą parą.

Vanduo yra pagrindinis energijos šaltinis organizmo gyvavimui (funkcijų atlikimui). Vanduo gamina hidroelektrinę energiją ląstelių membranose nervinius impulsus perduodančioms ląstelėms. Vandens hidrolitinė savybė, padedanti išsklaidyti medžiagas į pirminius komponentus, yra būtina pasisavinimo gerinimui: baltymus skaido į amino rūgštis; riebalus – į riebiąsias rūgštis; krakmolą – į paprastuosius cukrus. Vanduo yra kaip „klijai“, surišantys ląstelių membranas į visumą. Vandens šilumos imlumas bei laidumas daug didesni už orą. Šilumos apykaita vandenyje 25 kartus greitesnė nei sausumoje, todėl pasinėrus į vandenį iš karto juntamas šaltis. Dėl to kraujagyslės kūno paviršiuje susiaurėja, kraujo į odos paviršių atiteka mažiau, oda atšąla. Kad suaktyvėtų kraujotaka, širdis turi dirbti stipriau. Tokia nuolatinė termoreguliacijos sistemos treniruotė grūdina organizmą, didina jo atsparumą peršalimams.

Vanduo didina medžiagų apykaitą. Sausumoje būdamas ramiai žmogus sunaudoja apie 100 kalorijų šilumos per vieną valandą. Vandenyje, esant 24 laipsniams, toks šilumos kiekis sunaudojamas per 15 min., o esant 12 laipsnių temperatūrai – per 4 min. Tokį žymų šilumos netekimą turi kompensuoti padidėjusi medžiagų apykaita (tai patvirtina padidėjęs apetitas po maudymosi). Įrodyta, kad sūrus jūros vanduo šilumos atima dar daugiau, atitinkamai didėja ir medžiagų apykaita.

Vanduo stimuliuoja kvėpavimo sistemą,  ramina nervų sistemą,  masažuoja. Taip pat teigiamai veikia judėjimo aparatą,  didina sąnarių paslankumą.  Vanduo apvalo odą nuo dulkių, prakaito ir riebalinių liaukų išskyrų.

Žmogus ir gyvūnai, savo organizme perdirbdami maistą, patys pasigamina endogeninio, t. y. vidinio, vandens. Jo nuolat „atsiranda“ organizmo audiniuose. Visi gyvūnai ir augalai daugiausia vartoja tą vandenį, kurį pasigamina savyje. Kupranugario kuproje esantys riebalai oksidacijos būdu gali duoti gyvuliui 40 l endogeninio vandens.

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kovo 21 d. Rotušės aikštėje minėjo Pasaulinės vandens dieną, kur kvietė atsakyti į klausimus ir dalijo vandens buteliukus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komentarai

komentarai(-ų)