Ar siųstis filmus, muziką bei knygas iš piratinių svetainių yra „nieko tokio“?

Radijo stoties FM99 eteryje pokalbis apie autorių teises, jų gynimą. Studijoje viešėjo menininkas Algirdas Gataveckas, LATGA Vizualiųjų menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė, režisierė Ramunė Rakauskaitė bei LATGA atstovė ryšiams su visuomene Jurgita Kviliūnaitė. Kviečiame pasiklausyti interviu su pašnekovais.

Studijoje viešėjo menininkas Algirdas Gataveckas, LATGA Vizualiųjų menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė bei LATGA atstovė ryšiams su visuomene Jurgita Kviliūnaitė (FM99 nuotr.)

Asociacija LATGA yra autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija, turinti juridinio asmens statusą ir savo veikloje besivadovaujanti Lietuvos Respublikos Konstitucija, Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu, taip pat kitais teisės aktais bei asociacijos įstatais.

Režisierė Ramunė Rakauskaitė bei LATGA atstovė ryšiams su visuomene Jurgita Kviliūnaitė (FM99 nuotr.)

Asociacija LATGA kolektyviai administruoja įvairių sričių autorių teisių turėtojų teises, renka ir paskirsto autorinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą, koordinuoja asociacijos narių veiklą, užtikrina kuo platesnį Lietuvos ir užsienio autorių kūrinių panaudojimą, užkerta kelią autorių teisių pažeidimams. Asociacija LATGA administruoja šių meno sričių autorių teises:
  • muzikos,
  • vizualiųjų menų,
  • audiovizualinių menų,
  • dramos,
  • literatūros.

Asociacija LATGA jau trečius metus iš eilės vykdo projektą „PIN diena mokyklose“, kurio tikslas – supažindinti jaunąją kartą su autorių teisių pagrindais ir paskatinti gerbti įvairiausių meno sričių autorius. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

Asociacija LATGA jau trečius metus iš eilės vykdo projektą „PIN diena mokyklose“ (LATGA nuotr.)

Projekto metu žinomi autoriai lankosi savo buvusiose mokyklose ir jų moksleivius skatina nebijoti kurti, papasakoja, su kokiais autorių teisių pažeidimais susiduria, kaip dėl to nukenčia. Autorius lydi Asociacijos LATGA specialistai, kurie padeda atsakyti į sunkesnius moksleivių klausimus. Pamokų metu moksleiviai ir patys gali atsakinėti į klausimus apie autorių teises ir gauti smagius projekto prizus – marškinėlius, puodelius, krepšelius.

„Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad siųstis filmus, muziką ar knygas iš piratinių svetainių yra „nieko tokio“. Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame „prizines“ vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti piliečių pagarbą intelektinei nuosavybei organizuojant edukacinius renginius, kuriuose pirmais smuikais griežia patys kūrėjai – įvairiausių meno kūrinių autoriai“, – sako projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Komentarai

komentarai(-ų)