Klausyti gyvai

19:00 - 19:35

Vakaro dvelksmas

„Atminties kelio“ eisenos dalyviai paminės Alytaus žydų bendruomenės sunaikinimo 80 – metį

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Rugsėjo 8 d. (trečiadienį) 11:00 val. Alytuje įvyks „Atminties kelio“ eisena, skirta paminėti 80 – ąsias vietinės žydų bendruomenės sunaikinimo metines. 

Žydų bendruomenė Alytuje buvo viena seniausių Lietuvoje. Manoma, kad pirmieji žydai čia apsigyveno dar Vytauto Didžiojo laikais. 1923 m. Lietuvos gyventojų surašymo duomenimis Alytuje gyveno 1715 žydų (27 proc. miesto gyventojų). Prieš karą jų gyveno dar daugiau. Žydai masiškai pradėti persekioti 1941 m. liepos viduryje. Liepos ir rugpjūčio sandūroje buvo įsteigtas nedidelis getas, kuriame buvo sutelkti Alytaus ir apskrities žydai. Jie taip pat buvo kalinami ir Alytaus kalėjime. Nuo rugpjūčio vidurio prasidėjo sistemingas žydų žudymas. Didžiausios žudynės įvyko 1941 m. rugsėjo 9 d. Vidzgirdo miške. Tą dieną pagal K. Jegerio raportą buvo nužudyta 1279 žydai. Iki šios dienos čia sušaudyti dar 1137 žydai. Žudynes vykdė Hamano skrajojantis būrys. Vietos policininkai ir baltaraiščiai saugojo ir konvojavo pasmerktuosius. 

Minint 80 – ąsias Alytaus žydų bendruomenės sunaikinimo metines rugsėjo 8 d. 11:00 val. Alytuje nuo Senamiesčio skvero (Bažnyčios g. 2) prasidės „Atminties kelio“ eisena į masinių žudynių vietą Vidzgirdo miške (maždaug 2 km), kur prie memorialo Sulaužyta Dovydo žvaigžrė įvyks Holokausto aukų pagerbimo ceremonija. Minėjime dalyvaus žydų bendruomenės atstovai iš Vilniaus ir Kauno, URM ministras G. Landsbergis, Alytaus savivaldybės vadovai, Seimo nariai, JAV ambasadorius ir kitų ambasadų atstovai, vietos bendruomenė, Alytaus ir aplinkinių miestų moksleiviai, kiti svečiai. 

Tą pačią dieną 15:00 val. renovuotos buvusios sinagogos pastate (Kauno g. 9) bus atidaromas Alytaus audiovizualinių menų centras, o 16:00 val. ten pat įvyks „Rakija Klezmer Orkestal” koncertas.

Šis minėjimas yra vienas iš Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoto nacionalinio projekto „Atminties kelias 1941 – 2021“ renginių. Renginiai vyks nuo birželio iki gruodžio mėnesio. Informaciją apie jau suplanuotus renginius galite rasti Tarptautinės komisijos tinklalapyje  www.komisija.lt . 

Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Vienas iš „Atminties kelio“ eisenų iniciatorių ir organizatorių, Tarptautinės komisijos vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas išreiškė viltį, kad šiais metais bus aplankytos visos arba bent jau didžioji dalis šių vietų. „Mes tikimės, kad šių prasmingų ir jautrių paminėjimų organizavimui bus sutelktos visų geros valios žmonių pastangos, kurių pagrindinis tikslas siekti natūralaus visuotino supratimo, kad Holokaustas buvo didelė ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko fenomenalaus intelektualinio, kultūrinio, politinio ir ekonominio potencialo“, – sakė R. Račinskas. 

Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkst.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...