Klausyti gyvai

14:00 - 14:30

Dienos kaleidoskopas

B.Ropė: Vaistų nuo vėžio kainos Lietuvoje ir Vokietijoje gali skirtis penkis kartus

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Pastaruoju metu visą dėmesį nustelbusi COVID19 pandemija ir pasigirsta pasipiktinusių balsų, kad kitos ligos pamirštos ar net negydomos. Taip nėra, tačiau išties situacija ne iš geriausiųjų. Europos Parlamentas įkūręs specialųjį komitetą kovai su vėžiu ir jo narys Bronis Ropė sako, kad problemų daug – žmonės vengia tikrintis, sumažėję operacijų ir pooperacinių patikrinimų.

„Apie 40 procentų, kai kuriose šalyse ir pusė žmonių nesikreipė dėl patikrinimo, taip pat perpus sumažėjo diagnostikos dalykų, žmonės bijo kreiptis, tai reiškia, kad šita problema kaupiasi ir kai atlaisvės, tai bus didžiulis šuolis, “ – sako Bronis Ropė.

Specialiojo komiteto tikslas – parengti priemones, kad vėžys nebūtų mirties nuosprendis. Vienas iš siūlomų klausimų – padaryti vienodai prieinamus vaistus visose valstybėse, nes šiuo metu ES rytinėse, Baltijos šalyse, tame tarpe ir Lietuvoje, vaistų kainos daug didesnės. Vienas iš siūlymų – organizuoti centralizuotus pirkimus, kad EK vaistus pirktų bendrai, kaip šiuo metu daroma su vakcinomis.

„Mums tai būtų didelis palengvėjimas ir ženklus kainos sumažėjimas“, – sako europarlamentaras.

Lietuvos medikų siūlymai europarlamentarams taip pat panašūs – viena didžiausių problemų ir yra vaistų prieinamumas. Kiti dalykai vienodai svarbūs tiek vakarų šalims, tiek ir Lietuvai, tačiau vaistai ir jų kainos – mažesnių šalių bėdos. Kai pasirodo nauji vaistai, ne tik jų prieinamumas skiriasi, tačiau ir kainos gali skirtis penkis kartus ir daugiau.

„Dėl to ir važiuoja žmonės į Vokietiją ar kitą šalį gydytis,“ – sako B.Ropė.

Kodėl kainos taip skiriasi priežastis paprasta – didelės šalys perkančios didelius kiekius susidera visai kitokias kainas, negu mažos su mažomis rinkomis. Vaistų kaina yra gamintojo paslaptis, tad ji visiškai priklauso nuo derybų su gamintoju.

Kovos su vėžiu komitetas darbas yra susijęs su keturiomis pagrindinėmis sritimis: prevencija, ankstyvąja diagnostika, gydymu ir priežiūra. Žinant, kad 40 proc. visų vėžio atvejų galima išvengti, galime siekti jų prevencijos ir užtikrinti geresnį ir sveikesnį daugelio europiečių gyvenimą.

Pandemija paskatino ir didesnį finansavimą tyrimams bei medicinai – moksliniams tyrimams ženkliai padidintas finansavimas – skirta apie 130 mlrd. Europos kovos su vėžiu planui bus skirta 4 mlrd. EUR, įskaitant 1,25 mlrd. EUR pagal būsimą programą „EU4Health“.

Nuo vėžio pasaulyje kasmet miršta apie 9 mln. žmonių. 2020 m. vėžys diagnozuotas 2,7 mln. Europos Sąjungos gyventojų, dar 1,3 mln. žmonių nuo šios ligos mirė, įskaitant daugiau kaip 2 000 jaunuolių. Skaičiuojama, kad nesiimant ryžtingų veiksmų, iki 2035 m. vėžio atvejų skaičius padidės 24 proc. ir vėžys taps pagrindine mirties priežastimi ES.

Dar viena savaitės tema – Turkijos akibrokštas, pasaulio žiniasklaidos pavadintas sofageitu – oficialios ES delegacijos moteriai kėdės tarp vyrų neatsirado. Turkija pasitraukė iš Stambulo konvencijos ir galiausiai Ursula’i von der Leyen neatsiranda vietos tarp kolegų vyrų – vadovai trys, o kėdės prie vėliavų tik dvi. Tai jai nesutrukdė pirmumą atiduoti vizito tikslui, tačiau neabejotinai dar labiau atkreipė dėmesį į moterų situaciją Turkijoje.

„Teisinė valstybė ir pagarba pagrindinėms teisėms yra esminės Europos Sąjungos vertybės, ir mes su prezidentu Erdoganu pasidalijome giliu nerimu dėl naujausių su Turkija [susijusių] įvykių šioje srityje“, – po beveik tris valandas trukusių derybų su Turkijos vadovu Ankaroje sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis.

Derybos vyko neilgai trukus po to, kai R. T. Erdoganas pasitraukė iš Stambulo konvencijos, skirtos kovai su smurtu prieš moteris, ir Turkijai ėmusis bandymo uždrausti vieną prokurdišką partiją.

„Žmogaus teisių klausimais nesiderama, jie yra absoliutus prioritetas… mes tai labai aiškiai pasakėme“, – sakė Europos Komisijos vadovė U. von der Leyen, pavadinusi šiuos klausimus „esminiu“ geresnių Turkijos ir ES ryšių elementu.

„Esu labai susirūpinusi dėl to, kad Turkija pasitraukė iš Stambulo konvencijos. Kalbama apie moterų ir vaikų apsaugą nuo smurto, ir tai akivaizdžiai neteisingas signalas šiuo metu“, – pridūrė ji.

„Turkija turi gerbti tarptautines žmogaus teisių taisykles ir standartus, kurių laikytis, beje, šalis įsipareigojo kaip Europos Tarybos steigėja“, – sakė U. von der Leyen.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...

Šiandien taryba neleido formuoti priešmokyklinukų septyniems darželiams. Priešmokyklinės klasės keliamos ...

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...

Didžiulis gaisras Vilniuje: dega automobilių sąvartynas, raginama vengti buvimo gryname ore.