Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Briuselyje jau dvyliktą kartą apdovanotos “regionų žvaigždės”

Apie RegioStars 2019 nugalėtojus bei „lietuviškus” projektus ES Miestų ir regionų savaitėje. Interviu su Aiste Lukaševičiūte ir Michael Christiansen nuo 3 min.

Kasmet vykstančią Europos miestų ir regionų savaitę vainikavo jau dvyliktieji „RegioStars” apdovanojimai – kasmet pažymimi geriausi Sanglaudos projektai penkiose kategorijose.

Šių metų žvaigždės – būtent taip vadinami apdovanojimai – beveik visi projektai susiję su šiuolaikinėmis ar žaliosiomis technologijomis.

Išmanaus augimo – skaitmeninimo kategorijoje nugalėjo keturių valstybių vykdytas projektas Energy Sells, GR, kurio esmė – atsinaujinančios energijos dalies namų ūkiuose ir mažose įmonėse didinimas per skaitmeninius įrankius. Pasienio regione, kur siejasi Prancūzija, Belgija, Vokietija ir Nyderlandai buvo sukurtas energijos dalinimosi tinklas.

Tvarios plėtros kategorijoje – apjungiant žalia, mėlyna ir pilka laimėtoju tapo CobBauge. Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės Interreg programos projektas – Tvarūs nauji namai senoviniais būdais. Namai statomi iš organinių medžiagų mišinių, yra itin šilti ir draugiški aplinkai. 500 statybininkų apmokomi juos statyti.

Vienas iš nugalėtojų – Lenkijos regiono projektas „Gera pagalba”

Integruoto augimo (Inclusive Growth) kategorijoje tarp projektų skirtų įveikti nelygybę ir skurdą laimėjo lenkų Vakarų Pomeranijos regiono vykdytas projektas “Gera pagalba”. Mobili aplikacija apjungianti socialinių paslaugų gavėjus ir žmones, galinčius tą pagalbą suteikti. Tai nebūtinai diplomuoti specialistai, bet apmokyti kaimynai ar kiti savanoriai.

Ketvirtoji – Miestų vystymosi kategorija, kviečianti kurti klimato kaitai draugiškus miestus. Čia nugalėtoju tapo prieš klimato kaitą kovojančių kaimynų projektas (Climat Active Neighbouhoods), vykdytas devyniuose Jungtinės Karalystės, Belgijos, Vokietijos, Nyderlandų ir Prancūzijos regionuose. Čia konsultantai padėjo gyventojams ir mažoms įmonėms suprasti taupymo galimybes, kur ir kaip galima mažinti energijso vartojimą taip taupant ne tik pinigus, bet ir bendrai saugant aplinką. Buvo įtraukta apie 1300 namų ūkių ir smulkių įmonių.

Akimirka iš Miestų ir regionų savaitės Briuselyje

Sveikatos paslaugų modernizavimo kategorijos nugalėtojas – flandrų Orsi Academy – šiuolaikinės chirurgijos mokymo centras, kuriame ruošiami specialistai robotizuotoms chirurginėms operacijoms, taip sumažinant ir komplikacijų skaičių iki minimumo.

Publikos numylėtinis vengrų projektas įtraukęs 8 šalių regionus CityWalk – vaikščioti skatinanti iniciatyva, kuri kvietė naudotis savo kojomis vietoj transporto, rengė vaikščiojimo mokymus, kvietė jungtis programėle. Vaikščiojimas turi būti naudingas, saugus, patogus ir įdomus, sako projekto kūrėjai.

Beje, kaip juokavo Marc Lemaitre, Europos Komisijos Regionų direktorato vadovas, akivaizdu, kad Jungtinė Karalystė (JK) dar yra ES, nes dviejuose iš projektų nugalėtojų dalyvavo JK regionai, o imant visus dvylika metų,kiek vyksta apdovanojimai, būtent JK regioniniai projektai yra pelnę daugiausiai – 14 apdovanojimų, tad, anot M.Lemaitre, akivaizdu, kad Jungtinė Karalystė tikrai nemažai gavo iš Sanglaudos politikos.

Aistė Lukaševičiūtė pasakojo apie Kauno su Stambulo viena iš savivaldybių vykdomą projektą

Beje, regionų ir miestų savaitėje vyko keliasdešimt seminarų ir darbinių sesijų, buvo pristatyta dešimtys bendradarbiavimo projektų. Tarp jų Kauno savivaldybės bendradarbiaujant su Turkijos Stambulo viena iš savivaldybių. Siekis yra skatinti jaunų žmonių susidomėjimą sportu, o apie tai, ką bendra rado Kauno jaunimas su Turkijos jaunuoliai „FM99” pasakojo Kauno miesto savivaldybės atstovė Aistė Lukoševičiūtė, klausykite interviu straipsnio pradžioje.

Dar vienas su Lietuva susijęs projektas – “Maisto inovacijos Pietų Baltijos regione”, kuriame dalyvauja ir nemažai Lietuvos organizacijų.

Michael Christiansen, projekto „Pietų Baltijos maisto inovacijos” vadovas

Apie Interreg finansuojamą projektą ir maisto inovacijas pasakojo projekto vadovas Micheal Christiansen. Pagrindinis tikslas yra stiprinti smulkių įmonių inovacinius pajėgumus regione, taip pat ir Lietuvoje. Anot M.Crhistiansen, partnerių paieška yra nuolatinis procesas, nes tikslas yra padėti suprasti savo produkcijos ar gamybinių procesų eksporto potencialą ir galimybes, surasti inovatyvių sprendimų ir partnerių. Šį savaitgalį maisto inovacijų entuziastų komanda vieši Kaune vykstančioje parodoje „Rinkis prekę lietuvišką 2019”.

Kitos naujienos

Kovo 16 – 17 dienomis Utenos daugiafunkciame sporto centre vyko pagrindinės sezono varžybos – Lietuvos ša...

Sekmadienio popietę Lietuvos laiku ir visai vakarop Japonijos laiku Tokijuje paaiškėjo„Undi...

„TOPsport A lygoje“ pirmąją pergalę šventė Alytaus DFK „Dainava“ futbolininkai. Alytiškiai 4 ture...

Alytaus miesto švietimo įstaigos gavo naują Alytaus m. savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus raštą dėl...