Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Kaip atskirti gripą nuo koronaviruso? COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!

Covid-19 simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais gripas sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar net mirtį. Nemažai skeptikų sako, kad neverta bijoti COVID-19, neva čia tas pats gripas, kam ta panika? Ar išties taip ir ar galima atskirti peršalimo simptomus nuo koronaviruso simptomų?

Pasakoja VU profesorius infektologas Arvydas Ambrozaitis.

„Neįmanoma atskirti šitų simptomų, ir nereikia jų atskirti. Išskirti, galbūt, galima nebent tai, kad prie koronaviruso nebūna slogos.“ – sako profesorius.

Tekanti nosis, sloga, nėra būdinga koronavirusinei infekcijai.

Profesorius Arvydas Ambrozaitis

Koronavirusas ir gripas – tai dvi visiškai skirtingos ligos. Jų pasekmės yra skirtingos.

A. Ambrozaitis sako, kad gripas kiekvienais metais nusineša irgi nemažai gyvybių: „ypatingai žmonėms virš 65 metų amžiaus paūmina lėtines ligas, sukelia trombolines komplikacijas, miokardo infarktą sukelia, insultus sukelia.“

Gripo atveju sutirštėja kraujas – tokiu atveju greičiau susidaro kraujo krešuliai, trombai, todėl vyresniam žmogui dar labiau užkemšamos kraujagyslės. Senyvo amžiaus žmogus dažnai jau turi nemažai gretutinių ligų: kraujagyslės būna paveiktos širdies ligų, aterosklerozės, o susirgę gripu jie jaučia ligos paūmėjimą, todėl, pasak profesoriaus, gripo sergamumo sezonu ir padaugėja sergančių miokardo infarktu ar insultu.  

Profesorius apgailestauja, kad lietuviai vis dar laikosi nuomonės, kad skiepytis nėra būtina, galvojama, kad gripas nėra rimta liga. Tokia nuomonė vyrauja, galbūt, todėl, kad apie ligą nėra pakankamai informacijos ir nesidomima.

Šiais metais, pasak A.Ambrozaičio, ligonių kasos yra nupirkę per 200 000 gripo vakcinos dozių, jos skirtos 5 rizikos grupėms: asmenims virš 65 metų amžiaus, nėščiosioms, medicinos darbuotojams, slaugos ir globos įstaigų darbuotojams, ir visiems kitiems, kurie serga gretutinėmis ligomis. Šių grupių atstovai gripo vakciną turi gauti nemokamai. „Gripo vakcina nebūtinai apsaugo nuo ligos, bet jei suserga – tai lengvesne forma, niekada nemiršta ir nebūna komplikacijų.“ – sako profesorius.

„Gripo vakcina nebūtinai apsaugo nuo ligos, bet jei suserga – tai lengvesne forma, niekada nemiršta ir nebūna komplikacijų.“

Kur kreiptis, jei norite įsitikinti, ar nesergate COVID-19, pajutus peršalimo simptomus?

Šiuo metu žmonėms, kurie yra pajutę peršalimo simptomus – karščiuojama, kankina kosulys, dūstama galioja tokia tyrimų tvarka: jeigu žmogus yra 61 metų arba vyresnis, arba jeigu asmuo serga lėtinėmis ligomis (širdies kraujagyslių, kvėpavimo takų, kepenų, inkstų, cukriniu diabetu, kitomis), jis turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir greitosios pagalbos automobiliu bus nugabentas į vieną iš didžiųjų ligoninių.

Jeigu esate jaunesnis nei 61 metų, skambinkite šeimos gydytojui, kuris pats užregistruos jus į karščiavimo kliniką arba į  karštąją koronaviruso linija 1808, kur galite ir pats  užsiregistruoti testui dėl koronaviruso mobilioje stotelėje.

Visa aktuali informacija apie Covid-19 pateikiama svetainėje https://koronastop.lrv.lt/

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...