Dalyvaujamieji biudžetai yra piliečių biudžetai – FM99 pokalbis su Deimante Žemgulyte

Kas ketvirta savivaldybė (15 iš 60) įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą: kas aštunta kviečia gyventojus spręsti dėl dalies biudžeto, tiek pat savivaldybių ruošiasi tai daryti jau artimiausiu metu, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus apžvalga.  Nuo 2018 metų Alytaus, Panevėžio, Šiaulių miesto, Kretingos, Lazdijų, Panevėžio ir Vilkaviškio rajonų gyventojai bendrai nusprendė dėl 1,04 mln. eurų, pateikę 156 projektus ir išsirinkę 23 geriausias iniciatyvas. FM99 pašnekovė Deimantė Žemgulytė – „Transparency International“LS Iniciatyvų koordinatorė

Savivaldybės kviečia gyventojus siūlyti ir balsuoti dėl 7–150 tūkst. eurų vertės iniciatyvų. Kai kurios dalyvaujamajam biudžetui skiria iki 300 tūkst. eurų kasmet.

Savivaldybės teigia, jog dalyvaujamojo biudžeto pagalba sieks didinti piliečių įtraukimo į biudžeto formavimą galimybes, skatins diskusijas miesto plėtros tema, burs bendruomenes, gerins socialinę ir gyvenamąją aplinką bei skatins verslo kūrimą ir dalyvavimą savivaldos veiklose. Dvi savivaldybės – Klaipėdos miesto ir rajono – rengia dalyvaujamuosius biudžetus ir mokyklose.

„Dalyvaujamieji biudžetai yra piliečių biudžetai. Tai yra puikus būdas visų mūsų sąmoningumui didinti. (…) Labai norėčiau, kad kiekviena savivaldybė ir mokykla Lietuvoje netrukus turėtų po savo dalyvaujamąjį biudžetą,“ – sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Kas devinta savivaldybė (7 iš 60)  – Birštono, Biržų, Kaišiadorių, Plungės, Radviliškio, Švenčionių ir Vilniaus rajonų – nenurodė nė vienos gyventojų įtraukimo veiklos. 

Devynios iš dešimties savivaldybių teigė, jog nuo 2019 metų pradžios bent kartą siekė įtraukti gyventojus į savivaldos gyvenimą. Jos dažniausiai konsultavosi su gyventojais dėl bendrojo savivaldybės biudžeto, infrastruktūros, pramogų, aplinkosaugos, kultūros, aptarnavimo kokybės savivaldybės įstaigose.TILS duomenys surinkti pagal rugpjūčio savivaldybių apklausą apie gyventojų galimybes įsitraukti į sprendimų priėmimo procesą bei priemones didesniam gyventojų aktyvumui skatinti.

Komentarai

komentarai(-ų)