Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Davoso dėmesio centre – ir Lietuvos energetikos pasiekimai

Lietuvos Prezidentė Dalia grybauskaitė Davoso forume.
Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Pasaulio ekonomikos forume Davose.

Į Pasaulio ekonomikos forumą Davose išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasaulio energetikos ekspertams pristatė Lietuvos patirtį užsitikrinant energetinį saugumą ir aptarė globalias energetikos tendencijas.

Diskusijoje, skirtoje geoekonomikos ir energetikos klausimams, šalies vadovė kalbėjo apie globalių iššūkių poveikį energetikos rinkai ir vartotojams.

„Pasaulinės tendencijos rodo, kad dujotiekių era baigėsi. Energetikos ateitis yra atvira ir konkurencinga rinka, aukšti aplinkosaugos standartai ir atsinaujinančios energetikos plėtra. Lietuva, pasistačiusi SGD terminalą, užkirtusi kelią monopoliniam tiekėjo piktnaudžiavimui ir užsitikrinusi energetinį savarankiškumą, yra pavyzdys, kaip, efektyviai panaudojus ribotus išteklius, galima sėkmingai prisitaikyti prie besikeičiančios globalios energetikos rinkos”, – teigė Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, gruodį pradėjęs veikti SGD terminalas įrodė, kad Lietuva sugeba veikti greitai, priimti strateginius sprendimus ir įgyvendinti sudėtingus didelės apimties projektus. Terminalas užtikrino saugų dujų tiekimą iš alternatyvių šaltinių ir žemesnes kainas šalies žmonėms. Iki tol Lietuva patyrė ne vieną blokadą ir energijos tiekimo sutrikimą. Lietuvos vartotojai už dujas mokėjo brangiausiai visoje ES.

Diskusijoje kalbėta ir apie pokyčius ES energetikos rinkoje, sparčiai krentančių naftos kainų įtaką pasaulio ekonomikai ir globaliems procesams. Net 70 proc. kuro ES importuoja iš išorės tiekėjų. „Gazpromas” tiekia iki trečdalio visų ES suvartojamų dujų. Rusijos agresija, grasinimai nutraukti dujų tranzitą Europai per Ukrainą skatina ES ne tik diversifikuoti dujų tiekimą, ieškoti alternatyvių šaltinių, investuoti į atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą, bet ir formuoti vieningą energetikos išorės politiką ir kurti energetikos sąjungą.

Davoso dėmesio centre – ir Lietuvos energetikos pasiekimaiFM99 (2)Prezidentė taip pat pabrėžė, jog globaliems iššūkiams reikalingas bendras tarptautinės bendruomenės atsakas. Davoso forumas, kuris sutraukia pasaulio lyderius, verslo atstovus ir pilietinę visuomenę, suteikia unikalią galimybę ieškoti globalių sprendimų.

Pasaulinis ekonomikos forumas Davose vyksta jau 45 kartą. Šiemet jame dalyvauja apie 300 valstybių vadovų ir vyriausybių atstovų, 1,5 tūkstančio verslo lyderių ir daugiau nei 140 šalių. Lietuvai tai puiki proga atkreipti dėmesį į mums aktualius klausimus, didinti šalies matomumą, globaliai auditorijai pristatyti savo pasiekimus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė forume Davose šiandien apkaltino Rusijos dujų koncerną „Gazprom“ darant politinį spaudimą. Tai ji pareiškė po to, kai Rusijos vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius pareiškė, kad alternatyvos rusiškoms dujoms Europai kainuotų labai brangiai.

„Kalbant apie alternatyvią energija ir alternatyvius šaltinius, įskaitant suskystintas gamtines dujas ir momentines biržas, tai ateina su rizika, su aukštomis kainomis, tad mums reikia surasti balansą tarp kainos ir stabilumo. (…) Europai alternatyvios dujos būtų brangesnės, situacija būtų mažiau stabili ir saulės, vėjo, vandens energija yra brangesnė nei Rusijos dujos. (…) Politikai turi kalbėtis su žmonėmis, kodėl jie moka brangiau, o ne pigiau“, – diskusijoje Davose sakė A.Dvorkovičius.

Į šias jo pastabas sureagavusi D.Grybauskaitė atkirto, kad brangiau už dujas mokama, nes Rusija „Gazprom“ naudoja kaip politinio spaudimo priemonę.

„Mes būtume laimingi, jei turėtume patikimą dujų šaltinį Europai, bet mūsų istorinė patirsis aiškiai sako, kad energetikos kainos bent jau iš monopolijų, iš „Gazprom“, visad buvo naudojamos nepatikimai. Bent jau Lietuva visad už dujas mokėjo 30 proc. brangiau nei Vokietija pastaraisiais metais. Ir tai buvo naudojama kaip politinis spaudimas ir politinis įrankis. Tad žvelgiant taip, patikimumas visiškai įeina į kainą ir mes galime paaiškinti savo žmonėms, kodėl mūsų dujų terminalas pavadintas „Independence“ (Nepriklausomybė)“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Lietuvos pareigūnai ne kartą kaltino Rusiją naudojant dujų tiekimą kaip spaudimo priemonę. Šiemet komercinę veiklą pradėjęs suskystintų gamtinių dujų terminalas Klaipėdoje užtikrino pirmąją alternatyvą „Gazprom“ Baltijos šalyse. Šiemet Lietuva iš Norvegijos „Statoil“ planuoja importuoti apie penktadalį dujų, o kitas toliau pirks iš „Gazprom“.

LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ R. Dačkus

Kitos naujienos

Siekdama kovoti su neteisėta migracija, Europos sąjunga stiprina sienų kontrolę, gerina naujų atvykėlių s...

Per parą ugniagesiams gelbėtojams teko 85 kartus šalinti ant važiuojamosios kelio dalies nusvirusius medž...

Balandžio vidurys nelepina saulėtais šiltais orais, tad pasidžiaukime sielą šildančiais renginiai...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...