„Dzūkų kalendorus“ pagaliau aplankys ir Alytų

Ketvirtadienį, gruodžio 6 d., visi save gerbiantys dzūkai tiesiog privalo užsukti į Alytaus kraštotyros muziejų, kuriame 17 val. 30 min. bus pristatytas jau antri metai asociacijos „Vilniaus dzūkuliai“ leidžiamas „Dzūkų kalendorus“.

 

Muziejuje vyks smagus ir jaukus vakaras, kuriame dalyvaus kalendoriaus sudarytojas, asociacijos „Vilniaus dzūkuliai“ pirmininkas Juozas Žitkauskas, muziejininkas Giedrius Bernatavičius, o svečius linksmins Alytaus folkloro ansamblis „Šilagirė“.Šiemet buvo išleisti net du kalendoriai,  sieninis ir stalo. Kodėl alytiškiui svarbu turėti „Dzūkų kalendorų“? Ne tik dėl dzūko garbės reikalo, bet ir dėl kalendoriuose nugulusių su Alytumi ir Alytaus kraštu susijusių žmonių ir vietovių.

Sieninį „Dzūkų kalendorų“ puošia dzūkiški pasakymai, dzūkiškų gėrimų receptai ir garsių Lietuvos dzūkų portretai. Čia atpažinsite Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, Petrą Bingelį, Veroniką Povilionienę, Simoną Konarskį, Alytaus kraštui ir visai Dzūkijai itin svarbų Adolfą Ramanauską Vanagą ir daug kitų žinomų asmenybių. Nespalvotomis, praėjusio amžiaus nostalgija dvelkiančiomis nuotraukomis papuoštas stalo kalendorius vaizduoja įvairias Dzūkijos vietoves, Seinų kunigų seminariją, Kurnėnų mokyklą, Punios piliakalnį, Merkinės turgaus aikštę, Druskininkų pušynus, Kapčiamiestį, Simną, Lazdijus, o fotografijas lydi žaismingos dzūkiškos patarlės.

Alytaus gyventojai čia atpažins Alytaus miesto sodą, įamžintą 1936 m., išvys Lietuvos valstybės atkūrimo šventės dalyvius, kurie 1921 m. „aina per cyltų iš I-o Alytaus in II-ų“. Šias nuotraukas kalendoriui atrinkti padėjo Alytaus kraštotyros muziejus, kuriame ir įvyks leidinio pristatymas.Prie kalendorių atsiradimo prisidėjo ne tik jų sudarytojas J. Žitkauskas, bet ir 4 fotografijomis leidinį papuošęs Algimantas Aleksandravičius, dzūkiškų gėrimų receptus parūpinusi etnologė Nijolė Marcinkevičienė, dzūkiškus žodžius ir frazeologizmus pateikusi kalbininkė dr. Asta Leskauskaitė bei daug kitų žinomų veidų.Kalendorių ypatybė – čia nerasite nei vieno bendrinės lietuvių kalbos žodžio, viskas dzūkiška nuo sausio iki gruodžio. Susitikime muziejuje jau šį ketvirtadienį!

Komentarai

komentarai(-ų)