Lietuva eurozonos narė. Galutinis sprendimas priimtas

Lietuva – eurozonos narė. Šalis gali įsivesti eurą nuo 2015 metų sausio 1-osios. Galutinį sprendimą dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną paskelbė Briuselyje posėdžiavusi Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų taryba.

20140723_135141Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad euro įvedimas reiškia postūmį šalies verslui ir investicijoms, skolinimosi kaštų mažėjimą. Ir sako eurą visada vertinusi kaip geopolitinį saugiklį nuo politinio ir fiskalinio populizmo, kuris itin aktualus keičiantis valdžiai šalies viduje.

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad euras yra ne tik šalies saugumo garantas, bet ir reiškia didesnį finansinį stabilumą.

Šalies finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad patvirtinta ne tik euro įvedimo data, bet ir neatšaukiamas valiutų keitimo kursas.Anot jo, nustatytas nekintantis kursas galioja nuo 2002 metų pradžios, kai litas buvo susietas su euru.

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas  teigia, kad nuo kitų metų Lietuvai įsivedus eurą, šalis į vieningą bankų sistemą įstos su skaidria, aiškia ir gerai kapitalizuota bankų sistema. Vasiliauskas teigė, kad Lietuvos bankas toliau tęs visuomenės informavimo apie euro įvedimą kampaniją. Eeuro įvedimą Lietuvoje balandį palaikė 46 proc. šalies gyventojų, prieš buvo 48 proc., dar 6 proc. neturėjo nuomonės.

Lietuvoje, Vilniuje, Gedimino prospekte, virš Lietuvos banko pastato durų specialus laikrodis pradėjo skaičiuoti laiką, likusį iki istorinės datos – 2015 m. sausio 1 d., kai Lietuvos naująja valiuta taps euras.

——-

Papildyta:  Šiandien Europos Sąjungos bendrųjų reikalų ministrų taryba priėmė galutinį sprendimą dėl Lietuvos dalyvavimo Ekonominėje ir pinigų sąjungoje (EPS) nuo 2015 m. sausio 1 d. Nuo šios datos Lietuva tampa devynioliktąja visaverte euro zonos nare, kurioje naudojama bendroji Europos Sąjungos valiuta – euras. Apie tai kalbėjo ir šalies Premjeras Algirdas Butkevičius.

Euro ivedimas  4Liepos 23-iąją (trečiadienį) Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų taryba (BRT) ketina priimti galutinį sprendimą dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną. Lietuva bus devynioliktoji ES valstybė narė, įsivedusi eurą.

BRT priėmus teigiamą sprendimą dėl Lietuvos narystės euro zonoje, Lietuvos nacionalinė valiuta bus keičiama į eurus pagal Lietuvos banko nustatytą santykį, kuriuo litas yra susietas su bendrąja ES valiuta – 3,4528 lito už vieną eurą.

Po BRT posėdžio vyks iškilmingas „Euro Festivities 2014“ renginys, skirtas Lietuvos prisijungimui prie euro zonos. Jame dalyvaus Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, finansų ir užsienio reikalų ministrai Rimantas Šadžius ir Linas Linkevičius, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Sulaukus teigiamos tarybos išvados, nuo 2015 metų sausio 1 dienos Lietuvoje prasidėtų pareinamasis laikotarpis, kai šalyje už prekes ir paslaugas bus galima mokėti tiek litais, tiek eurais, tačiau grąža privalės būti išduodama eurais. Visi negrynieji pinigai sausio 1-ąją bus automatiškai perskaičiuoti eurais.

Grynuosius litus bus galima keisti į eurus šešis mėnesius nuo euro įvedimo dienos visuose bankuose, „Lietuvos pašto“ skyriuose, EP sveikinimai Eurui 20140723_092950kai kuriose kredito unijose. Lietuvos centriniame banke – neribotą laiką.

Europos Parlamentas prieš savaitę pritarė Lietuvos siekiui įsivesti eurą, kai už šią iniciatyvą balsavo 545 įstatymų leidėjai. Birželio pradžioje Europos Komisija ir Europos centrinis bankas paskelbė pranešimus apie ES šalių konvergenciją, pagal kuriuos Lietuva atitinka Mastrichto kriterijus ir yra pasirengusi prisijungti prie euro zonos nuo 2015 m. sausio 1 dienos.

Europos Sąjungos (ES) Tarybai priėmus galutinį sprendimą dėl euro įvedimo, Vilniuje, Gedimino prospekte, virš Lietuvos banko durų įsižiebs specialus laikrodis, skaičiuosiantis laiką, likusį iki 2015 m. sausio 1 d., kai Lietuvos valiuta taps euras. . Tikėtina, kad laikrodžio veikimo pradžia – apie 15.00 val. Tikslus laikas priklausys nuo ceremonijos Briuselyje.

Euras  Vilija 20140723_135318

Vilija Kvedaraitė

Be to, laikrodžio švieslentė vilniečiams ir miesto svečiams nuolat primins neatšaukiamą lito ir euro kursą, kurį trečiadienį paskelbs ES Taryba. Taikant šį kursą, nuo 2015 sausio 1 d. į eurus bus keičiami litai, perskaičiuojami atlyginimai, pensijos, socialinės išmokos, tarifai, kainos ir kiti svarbūs dydžiai.

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad, Lietuvai išgirdus galutinį teigiamą Europos Sąjungos Bendrosios reikalų tarybos sprendimą, dar liks pataisyti daugiau nei 100 teisės aktų, kurie rudenį bus teikiami Seimui.

Naujausiais „Eurobarometro“ duomenimis, Lietuvos gyventojų, palaikančių euro įvedimą, per metus (2013 m. balandį – 2014 m. balandį) padaugėjo nuo 41 iki 46 proc. Nepritariančiųjų sumažėjo nuo 55 iki 48 proc.

Komentarai

komentarai(-ų)