Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Europarlamentarai: „Sieną pastatysime ir patys, svarbiausia supratimas, kad išorinės sienos saugojimas nėra nusikaltimas“

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Europos Parlamento jau kelintą sesiją sprendžiama nelegalių migrantų krizė Baltarusijos pasienyje, su kuria susiduria Lietuva, Lenkija ir Latvija. EP kalbėdama Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė, kad Komisija siūlo įtraukti į juodąjį sąrašą transporto operatorius, užsiimančius nelegaliu žmonių gabenimu arba prekyba žmonėmis prie ES sienų su Baltarusija, pagal dabartinį precedentą kuriama nauja reagavimo į situaijas tvarka.  Europarlamentarai ragino apibrėžti naują migracijos politiką, siekiant sustabdyti pabėgėlių kaip įrankių naudojimą.

Į europarlamentarus kreipėsi ir Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ragindama ES turėtų koordinuoti sankcijas su Jungtine Karalyste ir JAV, kad jos būtų efektyvesnės. EP nariai ragino solidarizuotis su Lenkija, Latvija ir Lietuva bei padėti migrantams, tačiau nesutarė, kaip ši pagalba turėtų būti teikiama. 

Trečiadienį „Europos klube“ radijo studijoje Strasbūre apie tai diskutavo trijų didžiausių Europos Parlamento frakcijų atstovai Rasa Juknevičienė (Europos liaudies partija), Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) ir Juozas Olekas (Socialistai ir demokratai).

„Europos Komisija yra paskelbusi konkretų planą, kaip kovoti griežčiau su kontrabanda žmonėmis, baudžiant, sankcionuojant tuos, kurie perveža ir panašiai. Aš labiausiai džiaugiuosi tuo, kad visi supranta, kad čia yra Lukašenkos ataka. (…) Europos Sąjungoje atsiranda supratimas, kad migracijos visa politika, teisinė bazė yra, drįsčiau sakyti, silpna vieta, kuria ir pasinaudojo Lukašenka, padedamas Putino – išstudijavo kaip reguliuojami migracijos, prieglobsčio prašymo klausimai Europos Sąjungoje ir kirto būtent ten“. – sako europarlamentarė Rasa Juknevičienė.

Europos Parlamente supratimas apie situaciją net ir nuo spalio mėnesio keičiasi, sako Petras Auštrevičius.

„Briuselyje mes ginčijomės kokia krizė, humanitarinė ar migracijos“, – prisimena Petras Auštrevičius, – „Tai aš manau, kad daroma pažanga. Matyt, supratimas ateina visų pirma į galvas.” Ginčai dėl fizinės tvoros finansavimo tebesitęsia, tačiau anot europarlamentaro, tvorą pastatyti galime ir patys, dėl to neverta ginčytis: „Nenaudočiau to politinio parako ginčytis dėl sienos finansavimo, patys pastatysime sieną, svarbiausia, kad būtų supratimas Europos Sąjungoje, kad Šengeno išorinės sienos turi būti saugomos, kad sienų apsauga nėra nusikaltimas, nes vienu metu pasieniečiai buvo praktiškai priskirti prie neteisėtai veikiančių valstybinių formuočių“.

Skrydžių stabdymas į Minską nebus vienintelė išeitis, nes jau yra informaciją, kad daugėja skrydžių iš Maskvos į Gardiną, tuo metu atvykti į Maskvą niekas netrukdys. 

„Problema toliau bus kuriama ir, ko gero, dar gruodžio mėnesį mes galime grįžti prie šitos temos, kolegos ir kalbėsimės apie Rusijos tiesioginius veiksmus”, – sako europarlamentaras.

Šiuo metu paskelbtos sankcijos dažnai taikomos tik būsimoms sutartims, tad šiandien jos neveikia. Lietuvoje ir šią žiemą apsirūpinta kelių priežiūros priemonėmis iš Baltarusijos. Reikalaujant taikyti tarptautines sankcijas, pradėti veiksmus reikia nuo savęs, mano Juozas Olekas. 

„Visada reikia pradėti nuo savęs. Aš manau, jeigu mes norime, kad Europos Sąjunga sustiprintų kažkokias sankcijas ar jų veikimą, tai reikėtų parodyti pavyzdį ir tiesiog nepirkti metalo, kad iš to metalo iš Baltarusijos gamintume tvorai vielą“, – sako J.Olekas.

Anot P.Auštrevičiaus, Lukašenkos režimas turi pinigų, ir jo elgesio sankcijos nekeičia, nes per šių metų 10 mėnesių Baltarusijos eksportas į Vokietiją išaugo dvigubai, į Latviją 92%, į Lenkiją, 74%, Į Lietuvą 41%: “Jis yra įsispyręs ir laikosi ekonomiškai, gali išgyventi. Kitaip tariant, mes vis dar juokaujame.”

Daugiau apie nelegalios migracijos krizę, situaciją Ukrainoje bei klimato kaitos susitikimą Glazge ir Europos Parlamento reakciją į jo rezultatus, klausykite podkastą.

Migrantų srautas sutabdytas, ar dabar pajudės per Gardiną? Migracija ir COP26

Diskusijoje iš Europos Parlamento Strasbūre apie dvi dideles problemas ir jų sprendimo būdus – klimato kaitos #COP26 ir nelegalios režimo organizuojamos migracijos iš Baltarusijos.

Radijo studijoje Strasbūre – europarlamentarai, trijų didžiausių frakcijų atstovai Rasa Juknevičienė (EPP), Petras Auštrevičius (Renew) ir Juozas Olekas(SD).

#migration #Belarus

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...