„Europos klubas“ – egzaminą naujasis eurokomisaras išlaikė pukiai

Egzaminą naujasis eurokomisaras išlaikė pukiai

Pirmąjį egzaminą Europos Parlamente kandidatas į Sveikatos ir maisto saugos eurokomisaro vietą Vytenis Andriukaitis išlaikė. Jį klausinėję europarlamentarai lietuvio atsakymus įvertino teigiamai. Šią savaitę vykę vadinamieji kandidatų į AndriukaitisEuropos Komisiją klausymai buvo nelengvas išbandymams pretendentams. V.Andriukaičiui teko atsakinėti į įvairiausius klausimus – kaip stabdyti medikų emigraciją, mažinti vaikų nutukimą, ir net ką daryti, kad būtų uždraustas cianidas. Viena pagrindinių temų buvo Genetiškai modifikuoti organizmai. Čia kandidatas iš Lietuvos buvo griežtas – GMO kultūrų auginimas Europoje yra didelė problema filosofiškai, europarlamentarams sakė V.Andriukaitis.

Naujai iškeptam komisarui duotas pusmetis parengti reikalingas gaires šiuo klausimu. „Mes turėsime turėti kolektyvinę Komisijos nuomonę, o komisaras pristatys savo nuomonę savo koordinacinei komandai“, – sakė V.Andriukaitis. Šioje komandoje yra įvairių komisarų, ir tik vėliau pozicija bus perduota Europos Komisijos vadovui. Pasak jo, šis klausimas susijęs su ES bioįvairove. „Vienas dalykais, kai turi prerijas ir stepes, kur gali auginti kultūras ir turėti didesnę manevro laisvę, kitas dalykas – kai turi šitokią gamtinę įvairovę, kurioje nežinia kokios bus pasekmės“, – pasakojo eurokomisaras iš Lietuvos.

Tad ekologinės pusiausvyros atžvilgiu tai sudėtingas klausimas, kaip ir industriniu požiūriu. Organinė žemdirbystė, ekologinės technologijos yra paplitusi Europoje, tad pramoninis balansas yra labai svarbus sprendžiant GMO klausimą žemyne.

Kita vertus, Europoje naudojami GMO pašarai, tačiau jie atkeliauja iš trečiųjų šalių, pažymėjo V.Andriukaitis. Tuo tarpu medicininių įrodymų kol kas apskritai nepakanka, todėl turi būti kaupiama didelė bazė. „Kaip tai gali įtakoti mūsų imuninę sistemą. Todėl ši inovacija turi būti svarstoma iš įvairių pusių“, – sakė už Maisto saugą ir sveikatą atsakingas eurokomisaras. Nors mokslininkai ir neranda kenksmingų dalykų GMO, tačiau kas žino, kaip bus ateityje. V.Andriukaitis teigė norintis būti tas žmogus, kuris gali rasti kompromisą.

Naujasis europarlamentaras teigės pirmiausia esąs įgaliotas imtis trijų dalykų tiesiogiai: dėl GMO apsispręsti, taip pat imtis darbo, kad sveikatos apsaugos metodikos būtų parengtos greitai, „nes už jų stovi galimybė vertinti šalių narių sveikatos sistemas per ES semestrus“. O ten reikės rašyti jau vertinimus. Trečia – krizių valdymas ir pasirengimas krizėms. Sudėtingos problemos su maisto ženklinimo, arklienos skandalas, konfliktas su Rusija, embargas – V.Andriukaičio laukia tikras krizių iššūkis.

Europarlamentarams lietuvis, atsakinėdamas į klausimus, žadėjo, kad nebus jokio standartų mažinimo maisto saugos srityje. Europarlamentaras Valentinas Mazuronis tautiečio komisaro klausė apie sveikatos specialistų proto nutekėjimo problemą, kai ekonomiškai silpnesnės šalys parengia profesionalus, kurie išvyksta ieškoti ten, kur didesni atlyginimai. Su tokia bėda susiduria ir Lietuva. Taigi ką daryti? V.Andriukaitis neslėpė – protų nutekėjimo problema yra. Šalys, kurios investuoja viešuosius finansus į savo specialistus, o kai šie išvyksta, susiduria su problemomis. Ypač slaugytojų emigracija didelė – kiek berengtum, jų trūksta tokiose šalyse kaip Lietuva. V.Andriukaitis tikino, kad šios problemos sprendimas bus ne paskutinis ant jo darbo stalo. Ir jis inicijuos šio klausimo iškėlimą. „Norint įveikti socialinius skirtumus šalyse narėse, be šio klausimo sprendimo neįmanoma rasti atsakymų“, – teigė naujasis eurokomisaras.

Apskritai V.Andriukaičio kalba buvo įvertina labai gera ir kone aukščiausiais balais. Jo prisistatymas nuskambėjo keturiomis kalbomis, kas neliko nepastebėta. Tiesa, į europarlamentarų klausimus jis jau atsakinėjo lietuviškai. Jei būtų bėdų vėliau, galima manevruoti argumentuojant vertimu, po egzamino žurnalistams iš Lietuvos prisipažino V.Andriukaitis.

„Yra tam tikras žanras kalbant čia. Nes kai kur negali duoti jokių pažadų, jokių konkrečių atsakymų. Todėl sunkiausia buvo ištverti spaudimo ką nors pažadėti. O to pažado duoti neturi teisės“, – apibendrino V.Andriukaitis.

 „Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

 Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Komentarai

komentarai(-ų)