„Europos klubas“ – eurui Lietuvoje jau nėra kliūčių

Eurui Lietuvoje – jau nėra kliūčių

Euras 0321 Europos Komisija pagaliau leido Lietuvai įsivesti eurą. Tad dešimtmetis Europos Sąjungoje, matyt, nenorėjo veltui. Tapsime paskutine iš Baltijos šalių, įsivedusių eurą, ir 19-ąja euro zonos nare. Lietuvos eurokimisaras Algirdas Šemeta spaudos konferencijoje teigė, kad džiugiausia ši žinia premjerui – jam nereikės atsistatydinti, jei euras nebus įvestas, kaip jis pažadėjo kažkada.

Kokį poveikį Lietuvai atneš narystė euro zonoje, diskusijų netrūksta. Kaip „Europos klubui“ Briuselyje sakė ES Tarybos Euro grupės darbo grupės vadovas Tomas Vyzeris, formaliai Europos Komisijos pasiūlymas Lietuvai įsivesti eurą dar nėra dar nėra faktas, nes Konvergencijos ataskaita dar bus svarstoma, bet galutinis sprendimas bus priimtas liepą. „Labai tikiuosi, ir esu optimistas, kad sprendimas bus teigiamas“, – sakė jis.

Pasekmės Lietuvai, pasak jo, neabejotinai bus. Vartotojų ir investuotojų lūkesčių stabilizavimas, teigiamas poveikis ekonominiam augimui, didžiulį pranašumą duos buvimas Bankų sąjungos dalimi, prisijungiant prie priežiūros ir kitų mechanizmų – vardino pranašumus pašnekovas. „Tai gerai paveiks vartotojų pasitikėjimą ir investicijas“, – pastebėjo T.Vyzeris.

Kaip euro zona žiūri į tai, kad prie bendros valiutos klubo jungiasi dar viena neturtinga Europos šalis, esanti paskutinė zonoje su minimalaus atlyginimo lygiu? „Lietuva su labai profesionaliais žmonėmis ir gerais politikais, manau, atneš teigiamų įnašą į euro zoną“, – tvirtino ES Tarybos Euro grupės darbo grupės vadovas.

Šviesią ateitį piešią ir Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius, kuris nuo kitų metų jau bus pilnateisis euro zonos šalių finansų ministrų posėdžių dalyvis. „Lietuvai prognozuojame sparčia ekonominę plėtrą“, – sakė jis, pateikdamas viziją, kad BVP kitais metais kils kiek daugiau nei 4 procentai.

Pasak jo, buvo šnekų, kad įvedus eurą, prasidės skurdas, sumažės atlyginimai, pensijos. Tačiau Latvijos ir Estijos pavyzdžiai rodo, kad tai tik mitas – atlyginimai auga tose šalyse, beje, taip pat ir Lietuvoje.

Premjeras Algirdas Butkevičius tikisi ir žmonių nuomonės kaitos dėl euro. Kovo mėnesį eurą Lietuvoje palaikė vos kiek daugiau nei trečdalis gyventojų. Tiesa, balandį tokių buvo jau 46 procentai. Kai kurie apžvalgininkai teigia, kad Lietuvoje kartosis Estijos scenarijus – įvedus eurą jo šalininkų ėmė daugėti. Panašiai galvoja ir Lietuvos premjeras, pateikęs skaičius, rodančius, kad po dvejų metu Estijos narystės euro zonoje bendros valiutos šalininkų toje šalyje padaugėjo iki 80 procentų. Pasak jo, visame pasaulyje žmonės į bet kokią naujovę žiūri labai atsargiai. Tačiau po kurio laiko ir įtikinėjimo žmonių nuomonė pasikeičia. Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas spaudos konferencijoje visiems priminė, kad tai kelio pradžia, o ne kalno viršūnė. Jis priminė, kad tos įmonės, kurios piktnaudžiaus perskaičiuodamos kainas į euras, gali būti uždrausta dalyvauti viešuosiuose konkursuose arba bus taikomos kitos griežtos sankcijos. Prekybininkai kainas litais ir eurais turės skelbti likus pusmečiui iki euro įvedimo ir praėjus pusmečiui jau tapus euro zonos nare. Už pažeidimą grės tūkstantinės baudos.

 Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Komentarai

komentarai(-ų)