„Europos klubas“ – gruodis ginčų dėl biudžetų mėnuo

Gruodis – ginčų dėl biudžetų mėnuo

 Gruodžio vidurys – įkarštis kitų metų biudžetų derinimui ir tvirtinimui. Valstybės bando kuo greičiau priimti biudžetus, kai kam tai pavyksta tik iš antro karto, pavyzdžiui, Lietuvai. Tuo tarpu dėl ES kitų metų biudžeto bent jau preliminariai

Europarlamentaras Z. Balčytis

Europarlamentaras Z. Balčytis

susitarta. Tai yra dalis iš septynerių metų laikotarpio, kuri bus skirta kitiems metams. Taip pat sutarta padengti šių metų skolas. Kitų metų ES biudžetą sudarys kiek daugiau nei 145 milijardai eurų asignavimų ir 141 milijardas eurų mokėjimų. Taigi mokėjimo dalis mažesnė, nes ne visos lėšos yra panaudojamos, kai kurios tiesiog perkeliamos į kitus metus. O kartais projektai įgyvendinami pigiau. Savo ruožtu šiais metais bus rasta penki milijardai eurų neapmokėtoms sąskaitoms apmokėti. Europos Komisijai kitais metais, beje, turėtų pristatyti planą, kaip išvengti ateityje neapmokėtų sąskaitų.

 Skirta daugiau pinigų programoms

 Pasak Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto nario Zigmanto Balčyčio, kitų metų biudžete mokslinių tyrimų programai išsikovota 145 milijonai eurų. Pinigų papildomai skirta ir studentų mainų programai „Erasmus“, kaip ir ES užsienio politikos biudžetui teko daugiau. Tiesa, dalis to lėšų tenka Palestinos valstybės Užsienio politikos paramai. Bankų priežiūros sistemai irgi numatyta didesnė pinigų suma, nes ši sritis yra ypač stiprinama po praūžusios krizės. Sienos apsaugos agentūrai „Frontex“ taip pat padidintas finansavimas, o tai svarbu Lietuvai, kuri turi sieną su Rytais. Šią reikia dar labiau stiprinti, mano Z.Balčytis. Todėl mūsų šaliai ateityje bus galima tais pinigais pasinaudoti, sako pašnekovas. Viso biudžeto 94 procentai įvairių projektų įgyvendinimui. Beje, Ukrainai taip pat skirtas tam tikras finansavimas, labiau humanitarinėms programoms.

 Paramos lėšos turi nešti naudą

 Pasak  Z.Balčyčio, kitų metų ES biudžetas net padidėjo, palyginti su šiais metais. „Tikiuosi, kad ateityje bus įvesta nauja apskaitos sistema, investavimo politika, apie ką ir Junkeris savo plane yra paminėjęs – valstybes reikia skatinti investuoti teisingai, ir ES numatytomis tam tikromis strateginėmis kryptimis. Tokios valstybės turės prioritetą gauti didesnį finansavimą iš kitų šaltinių. Z.Balčytis daug vilčių sieja su Junkerio planu ir sako, kad jis turėtų atnešti daug naudos šalims narėms. Jei tik jos laikysis to plano ir idėjos, kurią nubrėžė naujasis Europos Komisijos vadovas. O kokia gali būti iš to nauda Lietuvai? Energetikos jungtims finansuoti yra numatytos lėšos, tad dabar Lietuvai reikia dėti pastangas kuo greičiau lėšas įsisavinti. Ateityje tie projektai gali pabrangti, ir darbai taip pat. Tiesa, net ir Lietuvoje netrūksta pavyzdžių, kai savivaldybėse buvo įsisavintos ES lėšos, nors tai ir neatnešė jokios didesnės naudos. „Lietuvoje turėtume labiau suprasti, kad tie europiniai pinigai nėra nukritę iš dangaus. Gavome ir greičiau įsisavinkime? Ne. Tai mūsų valstybės pinigai, ir tie pinigai duoti stiprinti mūsų ekonomiką“, – sakė Z.Balčytis. Beje, valstybėms nėra jokių kvotų paramai iš Europos Komisijos vadovo pristatyto fondo – kaip valstybės sugebės, tiek ir gaus.

Biudžete numatytas 8 milijardų eurų pradinis finansavimas Jeano Claude Junckerio pristatytam 315 milijardų eurų investiciniam planui įgyvendinti. Be to, Lietuva dėl įmokų perskaičiavimo gali atgauti 18 milijonų eurų iš ES.

„Europos klubas“ – klausykite ketvirtadienį 14.10 val, 18.50 val. Laida kartojama penktadienį 10.30 val., sekmadienį 13.10

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Komentarai

komentarai(-ų)