Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Informacinis kanalas

„Europos klubas”: Interneto paieškos gigantei – neramios dienos Europoje

Europarlamentarą Antaną Guogą kalbina Vilija Ramanauskienė
Europarlamentarą Antaną Guogą kalbina Vilija Ramanauskienė

Europos Parlamentas nori išskaidyti „Google“ – tokios antraštės suneramino IT pasaulį. Apie tai, kad „Google“ paieškų sistema, kaip korporacija, yra per didelė Europai, kalbėta jau anksčiau. Tačiau dabar imamasi veiksmų savotiškai pritaikyti tokį patį principą, kaip energetikai yra pritaikytas III energetikos paketas. Ar toks pat skaidymas laukia ir „Google?

Sukėlė tikrą audrą

Europos Parlamento rezoliucija, kuriai 384 balsais pritar4 europarlamentarai (nepritarė 174, susilaikė 56) sukėlė tikrą audrą abejose Atlanto pusėse. Tiesa, pačioje rezoliucijoje „Google“ neminimas. Tik keliuose punktuose sakoma, kad visas interneto srautas turi būti paskirstomas lygiai ir be diskriminacijos ir atkreipiant dėmesį, kad interneto paieškos rinka yra ypatingai svarbi užtikrinant konkurencingumo sąlygas. Paieškos sistemas siūloma atskirti nuo kitų komercinių paslaugų. Nes paieškos rezultatas turi būti nešališkas, skaidrus ir taip toliau. Nors „Google“ vardas neminimas, tačiau aišku, kad ta paieškos sistema ir yra „Google“, atsiriekianti 90 proc. rinkos dalį.

Taigi europiečiai susirūpino JAV kompanijos dominavimu. Todėl siūloma imtis tam tikrų priemonių, o „Google“ tai skamba kaip grėsmė verslui. Naujoji konkurencijos komisarė Margareta Vestager sako, kad prireiks laiko nutarti, koks bus tolesnis žingsnis 4 metus trunkiančiame „Google“ tyrime, kurį inicijavo Europos Komisija. Tuo tarpu naujasis Skaitmeninės rinkos eurokomisaras Andrusas Ansipas patvirtino, kad turima tam tikrų abejonių dėl piktnaudžiavimo ir pirmaujančių pozicijų rinkoje. Ir bus labai atidžiai tiriama ar tokių problemų tikrai yra bei ieškoma sprendimų. Antimonopolinį tyrimą dėl „Google“ Europos Komisija tęsia daugiau kaip ketverius metus, o jos konkurentai skundžiasi, kad kompanija naudoja savo turimą 95% rinkos dalį iškreipdama paieškos rezultatus ir pirmiausiai siūlydama savo paslaugas bei produktus. Tyrimas taip pat aiškinasi, kaip „Google“ pateikia kitų interneto svetainių turinį be jų leidimo. Iš savo pusės „Google“ ES įstatymų leidėjams pateikė tris teisių gynimo pasiūlymus, bet nei vienas jų nebuvo patvirtintas ankstesniojo komisaro Choakino Almunios, kurį spaudžia Vokietijos ir Prancūzijos vyriausybės, kaip ir komerciniai gigantai, tokie kaip Rupertas Murdochas.

Amerika jau piktinasi

Be galimo verslo išskaidymo scenarijaus, Komisija dar gali „Google“ skirti baudą, lygią 10 procentų jos 40 mlrd eurų siekiančių metinių pajamų, jei joks suitarimas nebus rastas.

Amerikiečių žiniasklaida nepamiršta paminėti, kad dėl prieštaringo pasiūlymo Parlamentas balsuoja Padėkos dieną, kuomet JAV visi labiau susirūpinę kalakutais nei politika. Visgi nepaisant pasiruošimų kalakutų gedulo dienai, JAV šis balsavimas nepraėjo nepastebėtas ir tikrai nepatiko EP pasiūlymas išskirti „Google“.

JAV atstovybė ES atsakė į naujieną nepritariančiai ir stojo ginti savo gigantę. Elektroniniu laišku leidiniui „The Wall Street Journal“ atstovybė išreiškė susirūpinimą tokiu EP pasiūlymu ir teigė, jog svarbu, kad tokie pasiūlymai ir procesai nebūtų politizuoti. Pati „Google“ kompanija situacijos kol kas niekam nekomentuoja – iki parlamaneto balsavimo. O ekspertai sako, kad tokie bandymai gali būti suprantami kaip sėkmingų JAV kompanijų gąsdinimas.

13 JAV įstatymų leidėjų raštu kreipėsi į Parlamento lyderius, išreikšdami savo susirūpinimą dėl balsavimo. Jie teigia, kad tokia susirūpinimą kelianti rezoliucija gali atgrasyti tolimesnes inovacijas ir investicijas iš JAV įsikūrusių interneto bendrovių. JAV firmos šiuo metu ES investavę daugiau kaip 2 trilijonus JAV dolerių, primena jie. Net ir „Google“ kritikas, dar vienas ES Skaitmeninės rinkos komisaras Giunteris Ottingeris šią savaitę „Finansial Times“ pasisakė prieš tokį atskyrimą.

A.Guoga: mokesčiai svarbiau nei skaidymas

Abi didžiosios Europos Parlamento frakcijos – Europos liaudies bei Socialistų ir demokratų – rezoliuciją palaikė. Tuo metu liberalai norėtų švelnesnio teksto. Su liberalų – ALDE frakcijos atstovu Antanu Guoga kalbėjome apie tai Strasbūre, prieš parlamento balsavimą dėl rezoliucijos. Anot jo, mums turi labiau rūpėti susirinkti mokesčius iš tokių gigantų, o ne juos skaidyti.

„Tai populistinis sprendimas, kai reikia bausti įmonę dėl to, kad yra didelė ir amerikietiška“, -sakė A.Guoga. Jis pastebėjo, kad „Microsoft“ Europoje jau buvo skaudžiai nubausta, o dabar atėjo eilė „Google“? „Visiems tai patiktų, kad esą politikai kažką daro. Man irgi daug kas nepatinka, pavyzdžiui, kiek jie sumoka mokesčių Lietuvoje ir kitose šalyse“, – sakė jis. Europarlamentaras buvo susitikęs su „Google“ vyresniąja viceprezidente Rachel Whetstone, kalbėjosi apie situaciją, o jo didžiausias interesas – kad JAV įmonės paliktų daugiau mokesčių Lietuvoje, kurių šiuo metu išvengia, pajamas generuodami per „ofšorus“.

Beje, A.Guoga kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl „Google“ pajamų Lietuvoje, tačiau negavo jokio atsakymo. „Kai nesupranta, tai jie nieko nedaro“, – mano europarlamentaras. Jo nuomone, virtualioji ateitis tik augs, ir valstybinės institucijos turi gerai nusimanyti apie jas. Tuo tarpu surinktus pinigus pašnekovas siūlytų skirti regioninės žiniaklaidos, kuri išgyvena ne pačius geriausius laikus, rėmimui.

Pastangas išskaidyti „Google“ A.Guoga sieja su politika, nes tai, anot jo, stumia kai kurios didžiosios Europos valstybės, pavyzdžiui, Vokietija. Parlamentui kištis į tebevykstantį Komisijos tyrimą nelabai vertėtų mano jis. Nes skaldyti ar uždarinėti galima bet ką, tačiau tikslas turėtų būti gauti daugiau naudos ir mokesčių, „Europos klubui“ sakė liberalas.

Klausykite laidos įrašą.

 

Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. Laida kartojama 15.10 val., 19.10 val. bei šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubas“ – klausykite ketvirtadienį 14.10 val. Laida kartojama 18.50 val., penktadienį 10.30 val., sekmadienį 13.10.

„Europos klubą“ transliuoja ir radijo stotys „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Praėjusių metų pabaigoje paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“ kreipėsi į visuomenę su labai yp...

Po įvairių muzikos garsų ieškojimų ir grupės pokyčių, šiandien alternatyvaus roko grupė „Velvet“ pristato...

Dzūkijos futbolo klubas „Dainava“ po ilgos pertraukos sugrįžta žaisti į savo namų stadioną, kur laukia vi...