Klausyti gyvai

13:00 - 13:35

„FM99“ kultūra

„Europos klubas” – komisija Lietuvai priminė senas bėdas

Komisija Lietuvai priminė senas bėdas 

Eurokomisaro A. Šemetos kabineto vadovas Kęstutis Sadauskas
Eurokomisaro A. Šemetos kabineto vadovas Kęstutis Sadauskas

Europos Komisija šią savaitę šalims narėms pristatė rekomendacijas, kurios galėtų labiau užtikrinti stabilumą, ekonominį augimą. Lietuva taip pat išgirdo jai skirtas rekomendacijas. Europos Parlamentas paprastai atidžiai stebi, kaip šalys laikosi šių rekomendacijų.

 Mažinti deficitą – nelengva

Eurokomisaro Algirdo Šemetos kabineto vadovas Kęstutis Sadauskas „Europos klubui“ sakė, jog Lietuvos situacija, palyginti su pernai ar užpernai, pakankamai gerai. Tačiau kai kurios bėdos yra chroniškos, arba tiesiog reikia laiko joms išspręsti. O ir pačios šįmetinės rekomendacijos panašios į pernykštes – mažinti biudžeto deficitą, nors manoma, kad Lietuva šios rekomendacijos laikysis, tačiau ne taip  sparčiai. Mat Konstitucinio teismo sprendimas kompensuoti pensijas paveiks ir patį biudžeto deficitą. „Tokiems dalykams geriausiai nusimatyti rezervą“, – Briuselyje sakė K.Sadauskas. Nes jei nesi apsisaugojęs, vieną dieną gali atsidurti sunkioje padėtyje.

Šešėlis ekonomikoje Lietuvai tebelieka didele problema, ir tai Europos Komisija taip pat pastebi.  Lėšų perskirstymas per biudžetą Lietuvoje, pasak K. Sadausko, yra mažiausias ES. Tad norint surinkti daugiau į biudžetą, reikia ne karpyti pašalpas, o geriau rinkti mokesčius. Pavyzdžiui, nors ekonomika ir vartojimas auga, PVM šiais metais surinkta 200 milijonų litų mažiau buvo planuota.

 Eksperimentas pasiteisina

Kova su skurdu – dar viena rekomendacija, kurią šią savaitę išgirdo Lietuva. Pagal viduties gyventojų pajamas mūsų šalis yra trečia nuo galo ES, tad žmonės po krizės vis dar yra nuskurdę.  Kita veetus, eurokomisaro Algirdo Šemetos kabineto vadovas pastebėjo, kad valstybės parama turi būti skirta tiems, kas labiausiai jos reikia, o ne būtų švaistoma. Tad eksperimentas leisti savivaldybėms skirstyti paramą kol kas pasiteisina.

Nedarbas ir darbo santykių nelankstumas – vis dar chroniška Lietuvos liga. Pasak K. Sadausko, Lietuva pasižymi paradoksu, kai nedarbas siekia apie dešimt procentų, o tuščių darbo vietų vis daugėja. Tad darbo rinkai žmonės yra menkai paruošiami, nors jaunimo nedarbo lygis yra sumažėjęs. Dažniausiai pasitaikanti problema – jaunimas negali rasti pirmojo darbo, nes reikalaujama patirties. Tam ES siekia įvesti pameistrystės statusą, kai žmonės galės plačiau praktikuotis kompanijose.  Kai kurios Vakarų Europos šalys tai taiko jau anksčiau. Darbuotojų įdarbinimas ir atleidimas Lietuvoje turėtų būti lankstesnis, mano tiek verslininkai, tiek Europos Komisija.

Renovacija – sėkmė

Lietuva sulaukė rekomendacijų ir dėl efektyvesio energijos naudojimo, įskaitant ir renovaciją. Kaip pažymėjo K.Sadauskas, Lietuva yra viena imliausių ekonomikų, nors esame energetiškai priklausomi, kenčia mūsų konkurencingumas. Tačiau pastatų renovacija Lietuvoje įsibėgėja, ir tuo reikia tik džiaugtis, sako pašnekovas.

Valstybinių įmonių reforma – dar vienas uždavinys, su kuriuo Lietuva bando susidoroti jau seniai. Kaip atskirti komercinę ir nekomercinę veiklą valstybinėse įmonėse, mūsų šaliai teks spręsti. Tai rekomenduoja daryti ir Europos Komisija.

Be to, Lietuva pasižymi vienu didžiausių darbo vietų apmokestinimu. O tai kenkia ekonomikai, darbo vietų kūrimui, sakė K. Sadauskas. Tad Lietuva galėtų pernešti ant, pavyzdžiui, taršos mokesčių, kurie yra draugiškesni darbo vietų kūrimui ir ekonomikos augimui. Draugišku ekonomikai galima pavadinti ir PVM, kurį, pavyzdžiui, eksportuotojai susigrąžina. Lietuvos  valdžia kol kas atmetė automobilių ir visuotino nekilnojamojo turto mokesčių idėjos, tačiau po Europos Komisijos rekomendacijų peno diskusijoms yra. Nes rekomendacijose yra naujų mokesčių idėja. ES tik Lietuva ir Estija neturi automobilių mokesčio.

Ambasadorius ypatingiems pavedimams prie ES Arūnas Vinčiūnas
Ambasadorius ypatingiems pavedimams prie ES Arūnas Vinčiūnas

Pensijų reforma – ne tik Lietuvai, bet ir daugeliui kitų šalių taikoma rekomendacija. Kaip sakė Ambasadorius Lietuvos atstovybėje prie ES Arūnas Vinčiūnas mano, kad Lietuvos ekonomikos pažanga vertinama gerai Europos Komisijoje, lyginant su ankstesnėmis rekomendacijomis. „Manau, kad galima sutikti su tuo, kad esminės problemos yra susijusios su darbo rinkos reforma. Ir čia daug ką reikia padaryti“, – sakė A.Vinčiūnas.

Tačiau kaip didžiausią bėdą jis išskyrė švietimo sistemos neatitikimą darbo rinkos poreikiams. O dėl pensijų reformos Lietuvai reiks pasistengti, kad pensijinis amžius būtų susietas su gyvenimo trukme, taip pat būtina skatinti papildomą kaupimą pensijai.

Tuo tarpu Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius, komentuodamas Europos Komisijos rekomendacijas, sakė, kad nei naujų mokesčių, nei ilginti pensijinio amžiaus didinti neketinama.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...