„Europos klubas“ – naujoji diplomatijos vadovė sutikta be fanfarų

Naujoji diplomatijos vadovė sutikta be fanfarų

F.Mogherini

ES Užsienio reikalų įgaliotinė F. Mogherini

Vasarai užleidus postą rudeniui – naujų postų dalybos Europos Sąjungos viršūnėse. Naujoji ES Užsienio reikalų įgaliotinė italė Federica Mogherini skirtingai priimta Europoje. Tačiau kas ji – Rusijos žmogus ES viršūnėse, kompromisas ar tiesiog jauna gabi diplomatė?

 Vizitas Europos Parlamente

 Pirmasis jos vizitas Europos Parlamente įvertintas nevienareikšmiškai, kaip ir jos skandalingasis pokalbis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tačiau tapusi ES diplomatijos vadove ji iškart pareiškė, kad NATO šalims, kurios ribojasi su Rusija, reikia papildomų saugumo garantijų, kad jos bus ginamos Aljanso. Rusija jau nebėra strateginė Bendrijos partnerė, priminė F.Mogherini. Kol kas ji tebėra Italijos Užsienio reikalų ministrė, o apie Rusiją kalbėjo atsakydama į Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto narių klausimus. Europos Parlamente ji kreipėsi į rytines NATO nares – Lenkiją, Lietuvą, Latviją ir Estiją, teigdama, kad visos Aljanso šalys, turinčios sieną su Rusija, turi žinoti, kad 5-as NATO sutarties straipsnis nėra tik tekstas. Šis straipsnis nurodo, kad ataka prieš bet kurią NATO narę turi būti vertinama kaip ataka prieš visą Aljansą.

EP pirmininko patarėjas A. Pranckevičius

EP pirmininko patarėjas A. Pranckevičius

Kaip „Europos klubui“ sakė Europos Parlamento pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius, beveik tris valandas trukęs F.Mogherini susitikimas su Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto nariais parodė, kad susidomėjimas naująja būsima diplomatijos vadove didelis. Ją, kaip politikę ar asmenybę, mažai kas žinojo, nes Italijoje ministre ji spėjo padirbti tik penkis mėnesius. Todėl natūralu, kad europarlamentarai norėjo aiškiau sužinoti jos pažiūras ne tik konflikto Ukrainoje klausimu, bet ir kitose srityse, pavyzdžiui, santykiuose su Amerika, Kinija, Artimųjų rytų konflikte.

„Manau, kad dar anksti vertinti, koks bus Europos Parlamento verdiktas dėl jos kandidatūros, tačiau pirminės reakcijos yra labiau pozityvios nei negatyvios“, – sakė jis. Buvo pastebėta, kad italė ypač atsargiai renkasi žodžius kalbėdama įvairiomis temomis, ypač apie santykius su Rusija. Buvo matyti, kad šie klausimai buvo labai nepatogūs naujajai diplomatijos vadovei, todėl ji kaip įmanoma stengėsi įrodyti, kad nėra prorusiška politikė. „Ji griežtai laikosi Europos Sąjungos politikos“, – pažymėjo A. Pranckevičius. Beje, Lietuva vienintelė ES šalis, kuri susilaikė dėl jos kandidatūros užimti Užsienio reikalų įgaliotinės postą. F. Mogherini esą bando nuraminti Baltijos ir Rytų Europos šalis, kad ji nebus prorusiška, kokia galėjo būti. Kitas klausimas, kaip jai pavyks įgauti pasitikėjimą strateginių užsienio partnerių gretose, kur, pasak A.Pranckevičiaus, yra labai svarbi žmogaus kompetencija, kalibras, charakteris, asmenybė.

 Lietuvio klausimas išdavė tiesą

Europarlamentaras Petras Auštrevičius

Europarlamentaras Petras Auštrevičius

Beje, Rusijos Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas paskambino pasveikinti F.Moghereini, kai sužinojo, kad ji užims šį svarbų postą ES. Kaip tai vertinti – kaip mandagumą ar džiaugsmą, kad yra savas žmogus? „Skambutis kalba pats už save. Ne kasdien Rusijos Užsienio reikalų ministras skambina Europos Sąjungos vadovams su mandagumo skambučiu“, – teigė Europos Parlamento pirmininko patarėjas. Todėl Maskva šiuo skambučiu parodė, kad į F.Mogherini žiūri kaip į viltį, kad jie gali dirbti sėkmingai ir nemažai tikisi.

Tuo tarpu Užsienio reikalų komiteto nario Petro Auštrevičiaus nuomonė apie F.Mogherini nepasikeitė ir po jos pasirodymo. „Po šio susitikimo nesu tikras, ar patyrimas užsienio politikos srityje bus pakankamas vadovauti tokioje svarbioje ir įtakingoje vietoje“, – sakė europarlamentaras. Jam susidarė įspūdis, kad italė negalėjo dorai atsakyti į klausimus, ir nebuvo aktyvi pirmininkaujančios šalies atstovė, regis visą rugpjūtį atostogavo, kai tuo metu Europos pašonėje įsiliepsnojo karas. Tuo tarpu prorusiška jos laikysena yra politinis profilis. F.Moghreini atstovauja kairuolišką požiūrį, mano P.Auštrevičius. Ar sugebės ji neutraliai atstovauti ES, abejonės kol kas nedingo. Beje, P.Auštrevičiaus paklaustai, kada paskutinį kartą bendravo su Rusijos diplomatijos vadovu S.Lavrovu, jai teko prisipažinti, kad sulaukė skambučio iš jo. „Ji yra naujokė šioje srityje, nėra pripažintas autoritetas ar ekspertė“, – pažymėjo europarlamentaras.

 Nenori klijuoti etikečių

 Tuo tarpu kairuoliškus europarlamentarus ji iš tiesų palenkė savo pusėn. Kaip sakė Socialistų ir demokratų frakcijos narys Zigmantas Balčytis, nereikia skubėti kabinti etikečių. Jam susidarė įspūdis, kad ji yra kompetentinga, iki šiol užėmė svarbias pareigas. „Pats gyvenimas jai leis susiorientuoti teisingai“, – vylėsi Z.Balčytis. Prorusiškumo etiketę galima klijuoti bet kam, pažymėjo Z.Balčytis, kuriam nekėlė abejonių italės pažadas laikytis ES politikos.

„Nereikia didelio proto pradėti karą. Reikia turėti proto ir išminties, kad jo nebūtų“, – pastebėjo Z.Balčytis.

 Europos liaudies frakcija F.Mogherini yra linkusi priimti kaip kompromisą, nors, kaip sakė europarlamentaras Gabrielius Landsbergis, akys džiaugsmu nespindi. „Tai bet kokiu atveju yra kompromisinė kandidatūra, bet aš negalėčiau pasakyti, kad yra didelio džiaugsmo tarp frakcijos kolegų. Kai kurie žiūri atsargiau, o kai kurie neigiamai į šį paskyrimą“, – sakė jis.

 „Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. . Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubą“ transliuoja ir „Geras FM“ bei „Tauragės radijas“.

 Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Komentarai

komentarai(-ų)