Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Europos klubas“ – naujos sudėties Europarlamente lietuviai tikisi neištirpti

„Europos klubas“ – naujos sudėties Europarlamente lietuviai tikisi neištirpti

EP Morkunaite Austrevicius Lansbergis 20140702_100007Naujasis Europos Parlamentas pradeda darbą, o kartu ir Lietuvoje išrinkti parlamentarai. Kol naujokai klaidžioja gana painiais Europarlamento būstinės Strasbūre koridoriais, kadenciją baigę, bet neišrinkti europarlamentarai jiems padeda susigaudyti.

Naujovių yra nemažai

Jauniausias tarp lietuvių Europos Parlamente konservatorius Gabrielius Landsbergis – 32 metų, tad jam mielai gali padėti vyriausias – 66 metų jo kolega partijoje Algirdas Saudargas, perrinktas dar vienai kadencijai. Tiesa, moterų skaičiumi Europos Parlamente Lietuva pablogino statistiką, nes mūsų šalį atstovauja tik Vilija Blinkevičiūtė, nors ankstesnėse kadencijose būdavo tris keturis kartus daugiau. Beje, Europos Parlamente vyrų ir moterų santykis apylygis. Kaip pastebėjo kadenciją baigusi Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė, naujasis Parlamentas aiškiai pasikeitė, jis yra naujos sudėties ir su labai įvairiais žmonėmis. “Bet liko ir daug senbuvių” – pastebėjo ji. Daug kam buvo netikėta dešiniųjų tokia sėkmė rinkimuose, sakė ji. R.Morkūnaitei Mikulėnienei atrodo keista, kad sumažėjo Liberalų frakcija, o britai į Europos Parlamentą išsiuntė tik vieną liberalą, netgi mažiau nei Lietuva. Tai atspindi ir naujas nuostatas. Siurprizą pateikė ir Graikija, kuri neperrinko nei vieno europarlamentaro. “Matyt tai rodo nusivylimą, norą matyti naujus veidus”, – sakė ji. O štai vokiečiai išrinko 70 procentų buvusių europarlamentarų, lietuviai – šešis iš 11. Įdomybių yra ir daugiau – mūsų kaimynai lenkai ir latviai į Europos Parlamentą išrinko buvusius premjerus Jerzy Buzeką ir Valdį Dambrovskį. Taip pat pasielgė ir estai.

Europos Parlamento laiptaiVietos dar nežino

Naujai išrinktas europarlamentaras Gabrielius Landsbergis tikisi, kad Baltijos regiono atstovai turės didesnę patariamąją galią dėl to, kas dabar vyksta Ukrainoje. Nors analitikai teigia, kad Rytų partnerystės klausimas gali jau nebūti svarbiausiu.

Pirmieji įspūdžiai geri – tai didžiausias pasaulyje parlamentas, ir tai daro įspūdį. Šiuo metu jis Strasbūre susipažįsta su darbo sąlygomis, o štai Briuselyje to padaryti dar nespėjo, tik viską spėjo pastebėti paviršutiniškai. Jam įspūdį paliko ir plenarinio posėdžio masiškumas. “Vien tik pamatyti, kas ką sako, kuris čia kalba toje didelėje masėje žmonių“, – stebėjosi naujasis europarlamentaras. G.Landsbergis jau spėjo susipažinti su kitais europarlamentarais, pasišnekėti su kolegomis lietuviais, pasidalinti idėjomis, nes vienys darbas ir bendruose komitetuose. Beje, G.Landsbergis dar nežino savo pastovios vietos plenarinių posėdžių salėje. Dėl komitetų pasikeitė Parlamento prioritetai, todėl Užsienio politikos komitetas, anksčiau buvęs labai populiarus, dabar jau praradęs savo ligšiolinį spindesį. Tuo tarpu dėmesys Energetikos komitetui dabar kur kas didesnis nei anksčiau. G.Landsbergis ketina pradėti darbą Tarptautinės prekybos komitete, taip pat ir Užsienio reikalų komitete. A.Saudargas turėtų darbuotis Energetikos komitete bei Kultūros komitete.

Darbas Europos Parlamente – komandinis, tad Radvilei patiko dirbti ne tik su kolegomis iš kitų partijų, nors neneigia, kad buvo ir tokių europarlamentarų iš Lietuvos, kurie vieni kitiems rankos neištiesdavo. „Bendraminčių ieškojimas aplinkui sutelkia“, – sakė ji.

Himno klausė sėdėdami

Gali būti, kad greitai europarlamentarų iš Lietuvos liks dešimt, nes Viktorui Uspaskichui vėl grės neliečiamybės praradimas, kai to prašys Lietuvos teisėsauga. „Klausimas išsprendžiamas kuo skubiau ir nepolitiškai. Tikiuosi, kad dabar bus pasižiūrėta administraciškai. Be to, neperrinktas jo pagrindinis gynėjas – britų atstovas Grahamas Watsonas. G.Landsbergis tikisi rasti daug bendrų taškų su kitais europarlamentarais lietuviais.

Kitas europarlamentaras Petras Auštrevičius bandė lyginti Lietuvos ir Europos Parlamentus. „Tai nėra tik Žemaitija, Aukštaitija ar Dzūkija, čia atskiros valstybės su savo regionais. Tai unikali institucija globaliu mastu“, – sakė naujai išrinktas europarlamentaras, nekantraujantis kuo greičiau pradėti darbus. Europa, pasak jo, reikalauja daug pokyčių, ir tą jau parodė balsuodama.

Tuo metu, kai plenarinėje salėje grojo Europos himnas, radikalai europarlamentarai sėdėjo savo vietose. P.Auštrevičius mano, kad tai savotiškas pažeminimas, ir tai rodo, kad jie atėjo Europą griauti. Euroskeptikai pasisako prieš europinę idėją, ir naujiems europarlamentarams iš Lietuvos teks su jais dirbti, kai kuriems net vienoje frakcijoje. Kai kurie politikai jau Europos Parlamente jau kalbėjo kaip gatvės rėksniai. „Tai, kad populistai prisitaiko prie situacijų, jau mažiau stebina. Kiek kartų sakyta, kad dėl energetinio saugumo jau sutarta, pasirodo, kad ne“, – sakė P.Auštrevičius, turėdamas omenyje Vengrijos premjero išreikštą paramą Rusijos „Pietų srauto“ dujotekiui, kurį bando pristabdyti Europos Komisija, ir kuris kiršina ES valstybes.

Bandys būti matomi

P.Auštrevičius dirbs Užsienio reikalų komiteto nariu. „ES ne tik ekonomika, bet ir saugumas bus svarbus dalykas šį penkmetį“, – pastebėjo europarlamentaras. Pasiskirstymas komitetuose, pasak jo, neiššaukia didesnių ginčų.

Naujieji europarlamentarai žadėjo būti aktyvūs, ir G.Landsbergis jau tai įrodė – parašė pirmus įspūdžius iš europarlamento į socialinius tinklus, ir iškart susilaukė lietuvių žurnalistų dėmesio. R.Morkūnaitė Radvilienė teigė irgi pastebėjo, kad buvo matoma, kai pranešdavo apie savo įspūdžius socialiniuose tinkluose.

Parlamentaras P.Auštrevičius žadėjo būti aktyvus ir konkrečiuose klausimuose, pavyzdžiui, siekiant greitesnio ES ir JAV prekybos sutarties pasirašymo.

„Europos klubas“ – radijo stoties „FM99″ eteryje trečiadienį 10.30 – kartojama 15.10 ir 19.10; šeštadienį 10.10 bei  ketvirtadienį 14.10 – kartojama 18.50; penktadienį 10.30 ir sekmadienį 13.10.

„Europos klubą” transliuoja ir „Geras FM” bei „Tauragės radijas”.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...