„Europos klubas“ – patikimos valstybės statusas svarbiau nei laikini nepatogumai

Patikimos valstybės statusas svarbiau nei laikini nepatogumai

Lietuvos banko vadovas V. Vasiliauskas

Lietuvos banko vadovas V. Vasiliauskas

Euras – laukiamas ir bauginantis. Lietuvoje nuomonės apie eurą pasidalinusios į dvi dalis – 49 proc. apklaustųjų nepritaria bendros Europos valiutos įvedimui Lietuvoje, tačiau 40 proc. yra už, likusi dalis lietuvių vis dar neapsisprendė. Eurą savo piniginėse greičiausiai turėsime jau kitais metais, nors de facto eurą turime jau seniai – litas surištas su šia valiuta ir yra išlaikomas pastovus kursas. Lietuvoje jau ne sykį keitėsi pinigai, o piniginės reformos ne visada lietuvius nuteikdavo teigiamai dar vienam pokyčiui. Lietuvos gyventojai labiausiai baiminasi kainų augimo įvedus eurą, tačiau Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas sako, kad euras negali būti didesnių kainų priežastis. O prieš nesąžiningus verslininkus, kurie pasinaudos situacija, ruošiamas tam tikras mechanizmas, kuris neleis piktnaudžiauti kainomis. Praėjus mėnesiui nuo sprendimo jungtis į euro zoną, kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos dviem valiutomis. Manoma, kad nuo rugpjūčio pabaigos kanos jau bus skelbiamos dviguba valiuta. „Tai savaime leis palyginti“, – sakė V.Vasiliauskas. Tas pats išliks dar pusmetį ir po to, kai piniginėse jau žvangės naujos valiutos monetos, čežės kupiūros.

Taip pat bus memorandumas, kurios įsipareigojama nepasinaudoti euro įvedimo sumetimais kelti kainas bei kontrolės mechanizmas, kurį taikys visuomeninės bei valstybinės vartotojų teisių organizacijos.

Finansų ministras  R. Šadžius

Finansų ministras R. Šadžius

Tačiau dalies visuomenės tai neįtikina, ir žmonės baiminasi, kad kainos patrauks į viršų. Finansų ministras Rimantas Šadžius, susitikęs su verslininkai, teigė girdėjęs nuoskaudų, kad Vyriausybė esą mano, jog visas verslas nesąžiningas. „Tikrai taip nemanau ir Vyriausybė taip nemano. Nuo  vieno kito nelabai sąžiningai besielgiančios žmogaus mes turėtume apsisaugoti. O tokių žmonių visada bus“, – „Europos klubui“ sakė Finansų ministras.

Pats geriausias kainų kontrolierius yra pirkėjas“, – įsitikinęs R. Šadžius. Jei kaina yra per didelė, pirkėjas tos prekės iš pardavėjo neperka, samprotavo ministras.

O tai, kad pirmomis dienomis bus sunku susiskaičiuoti centus, pripažįsta ir ne ekspertai. Tačiau ilgalaikis saugios ir patikimo valstybės statusas kur kas svarbesnis už laikinus nepatogumus.

Beveik trečdalis pasaulio užsienio valiutos rezervų laikoma euras, o bendra Europos valiuta pasaulyje išlieka antra pagal svarbumą valiuta pasaulyje, po JAV dolerio. Pasak europarlamentarės Laimos Andrikienės straipsnio, ekspertai skaičiuoja, jog Lietuvoje euro įvedimo išlaidos sudarys apie du milijardus litų, o nauda apie 40 milijardų litų. Be to, Vytis ne tik neišnyks, bet liks ant lietuviško euro, ir pasklis po visą Europą.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Komentarai

komentarai(-ų)