Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Europos klubas” – pažeidimų viešųjų pirkimų erdvėje mažėja

„Transparency International“ atstovė R.ė Trumpytė
„Transparency International“ atstovė R.ė Trumpytė

Pažeidimų viešųjų pirkimų erdvėje mažėja

Ar gali būti skaidrūs viešieji pirkimai? Tie, kas su jais susidūrė, sako, kad kol kas apie skaidrumą šioje srityje kalbėti anksti. O daugiausiai neskaidrių atvejų esą pasitaiko savivaldybėse. Giminių krašte Lietuvoje tai nieko nestebina. Viešųjų pirkimų taryba, pristačiusi praėjusių metų darbo rezultatus, džiaugėsi, kad palyginti su 2011 metais, pernai dvigubai sumažėjo viešųjų pirkimų pažeidimų. Pavyzdžiui, praėjusių metų paskutiniame ketvirtyje Viešųjų pirkimų tarnyba vertino 71 pirkimą. Dviem atvejais sutartys pripažintos niekinėmis, ir turi būti nutrauktos, o nutraukti visas procedūras įpareigota keturiais atvejais, patikslinti dokumentus liepta dešimties viešųjų pirkimų organizatorių, o pakartotinai nagrinėti reikia vieną iš jų. Dar 42 atvejais informacija neskelbiama dėl teisėsaugos institucijų veiksmų. Tuo tarpu teisėtas pirkimo būdas pripažintas tik viename atvejyje, leista tęsti procedūras penkiuose viešuose pirkimuose.

Reikia pastebėti, kad Viešųjų pirkimų tarnyba netikrina absoliučiai visų atvejų, dažniausiai tai daroma pasirinktinai. Tad vienintelė išeitis, kaip sakė prieš korupciją kovojančios tarptautinės organizacijos „Transparency International“ atstovė Rugilė Trumpytė, visųš viešųjų pirkimų skelbimas elektroninėje erdvėje. Tuomet juos gali tikrinti bet kuris iš mūsų, taip pat žiniasklaida, suinteresuoti asmenys, pralaimėjė konkursus bei teisėsauga. „Tai Lietuva yra numačiusi padaryti 2015 metais, tad svarbiausia, kad taip ir būtų“, – sakė ji.

Europos Parlamentas ką tik priimotoje Viešųjų pirkimų direktyvoje taip pat yra numatęs įvairių pokyčių. Tačiau Lietuva, užbėgdama tam už akių, pati yra numačiusi visų viešųjų pirkimų viešinimą. Tačiau giminių kraštas kartas sutrukdo taikyti jau turimus įstatymus.

Pasak viešųjų pirkimų konsultanto Tomo Vasiliausko, Viešųjų pirkimų tarnyba nurodo, kad elektroniniu būdu šiuo metu nuperkame maždaug apie 70 proc. vertės. T.Vasiliausko manymu, elektroniniai pirkimai, jei jie yra neskelbiami, skaidrumo vis tiek nepadidina. „Jei anksčiau žmonės susitvarkydavo popieriuje, tai dabar susitvarko elektroninėje erdvėje“, – pastebėjo viešųjų pirkimų konsultantas.

 

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...