Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Europos klubas” – po rinkimų naujos kovos

Po rinkimų – naujos kovos

 Europoje pasibaigus rinkimams toliau verda politinis gyvenimas. Sudarinėjamos politinės sąjungos, frakcijos, ieškomi kandidatai į svarbiausius postus. Vienas svarbiausių šios dienos intrigų – ar šalys narės priims kandidatą į Europos Komisijos vadovus, buvusį Liuksemburgo premjerą Jeaną-Claudą Junckerį.

Marjory Van Den Broeke
Marjory Van Den Broeke

 Kas vadovaus Europos Komisijai?

 Tai, kad šis postas priklauso Europos konservatoriams, klausimų nekyla, nes jie laimėjo daugiausiai vietų Europos Parlamente. Tačiau kas vadovaus Europos Komisijos paradui, vis dar neaišku. Pavyzdžiui, britų premjeras Davidas Cameronas žada blokuoti J.C.Junckerio kandidatūrą ir ragina taip pat pasielgti ir kitas šalis. Britų dienraštis „The Independent“ neseniai rašė, kad šis postas gali būti pasiūlytas mūsų šalies prezidentei Daliai Grybauskaitei – esą tai būtų kompromisinis variantas, be to, vis labiau pageidaujama šioje pozicijoje pagaliau matyti moterį. Tiesa, D.Grybauskaitė jau pareiškė nesvarstanti tokių idėjų ir liksianti dirbti antrą kadenciją.

Europos Parlamentui būsimą Europos Komisijos vadovą žadama pristatyti liepos pradžioje Strasbūre, plenarinės sesijos metu. O kol kas – mūšiai vyksta, nes kai kurios ES šalys ketina nesutikti su D.Camerono bandymu stabdyti buvusio Liuksemburgo premjero kandidatūrą. O ir pačiame Europarlamente verda derybos dėl frakcijų narių, akylai stebima, ar išrinktiems euroskeptikams pavyks susiburti į rimtą darinį, ar vis tik jų pozicijos bus pernelyg skirtingos. Kol kas formuojami komitetai bei frakcijos.

 Teks pamiršti skirtumus

 Ko tikėtis iš naujojo Europos Parlamento, „Europos Klubas“ Briuselyje kalbino parlamento spaudos tarnybos vadovę Marjory Van Den Broeke. Pradėjome pokalbį nuo akivaizdžiausių pokyčių. „Daugumos pasikeis, palyginti su senuoju Europarlamentu. Anksčiau galėjo būti centro kairės koalicijos, kurios galėjo būti sudaromos dėl aplinkosauginių, darbo klausimų arba centro dešinės, kurios buvo už laisvą rinką ir ekonomiką. Tokios koalicijos dabar bus sunkiai įmanomos, tad tiek vieni, tiek kiti turės dirbti kartu, norėdami surinkti reikiamą daugumą“, – sakė spaudos tarnybos vadovė.

Kalbėdama apie Lietuvos atvejį, kai vienas europarlamentaras grįžta ten jau dirbęs, bet kuriam neliečiamybė jau buvo atimta, pašnekovė sakė, kad viskas priklausys nuo Lietuvos valdžios pozicijos. Ar V.Uspaskichui ir šį kartą bus atimta neliečiamybė? Prašymą jį atimti visada teikia nacionalinės institucijos, tad jei šios kreipsis į Europos Parlamentą, šis vėl turės peržiūrėti prašymą. Jam teks apsispręsti, ar kaltinimai yra politiškai motyvuoti, ar ne – tai vienintelis klausimas, kurį svarsto EP.

Bronis Ropė
Bronis Ropė

 Kur pasiduos ministras?

 Įtakingas žurnalas „The Economist“ neseniai suskaičiavo euroskeptikus parlamente, ir į sąrašą pateko du Lietuvos atstovai, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nariai, nes R.Paksas tikrai dirbs vienoje frakcijoje kartu su euroskeptikais, pavyzdžiui, britų UKIP. Kol kas nežinia, ar tą pačią frakciją pasirinks jo partietis, Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis. Jam tai jau bus antra dilema. Ką tik teko skausmingai apsispręsti, dėl to, ar palikti sėkmingą darbą ministerijoje, o dabar teks apsispręsti ir dėl frakcijos. Mazuronis sėkmingai pasirodė Lietuvos pirmininkavimo ES metu ir reiškė proeuropietiškas pozicijas, tad daug kam sunku įsivaizduoti, kad jis sėdėtų vienoje frakcijoje su UKIP lyderiu Nigelu Farage’u. „Įmanoma, kad tos pačios partijos nariai dirbtų skirtingose frakcijose, esam turėję tokių atvejų“, – teigė pašnekovė.

Dar vienas būsimas europarlamentaras iš Lietuvos – Bronis Ropė, kurį iškėlė Žaliųjų ir valstiečių sąjunga. Tačiau šis, regis, nenori jungtis prie Europos Parlamento žaliųjų frakcijos. Mat skiriasi supratimas apie šeimos sąvoką. Tačiau M.Van Den Broeke tai irgi nestebina, nes partijos iki šiol dar derasi su frakcijų atstovais dėl prisijungimo. Taigi vyksta derybos.

 Mato naują viziją

Antanas Guoga
Antanas Guoga

 Lietuvos liberalų sąrašo žvaigždė Antanas Guoga, patekęs į Europarlamentą, sako dirbsiantis ten, kur gerai viską supranta – srityse, susijusiose su ekonominiais klausimais, verslu. Dabar vyksta derybos, kuriuose komitetuose dirbti, sakė jis. Tačiau A.Guoga tikino stengsiantis neįsivelti į interesų konfliktą, pavyzdžiui, į debatus dėl lošimų, kuriuose jis susikrovė savo kapitalą. Tačiau dalinti patarimų nevengs. „Reikia žiūrėti, kad nebūtų konfliktų. O jei reikės pakomentuoti situaciją, tai aš tą galėsiu, nes politikai yra labai atitrūkę nuo žmonių ir realybės“, — sakė A.Guoga. Jis teigė jau bendravęs su kitais lietuviais europarlamentarais, o V.Mazuronį jis pavadino galimu atradimu liberalų ALDE frakcijai. Nors Europarlamentą pasirinkęs ministras kol kas nepaskelbė, prie kurios frakcijos šliesis, tačiau A.Guoga mano, kad jam labiau tiktų liberalios, o ne euroskeptinės vertybės. Tuo tarpu jei B. Ropė pasirinktų Socialistų frakciją, tai irgi atrodytų keistai, mano A.  Guoga – juk žmonės balsavo ne už tai.

„Žinoma, kai kuriems politikams per daug įtakos turi partijos, nors čia mes ne dėl partijos važiuojame. Turime būti nepriklausomi“ – sakė naujai išrinktas Europos Parlamento narys. Jo vizija – kad susivienytų visų Baltijos šalių, o gal ir Skandinavijos, europarlamentarai, ir tokiu būdu galbūt būtų „atmušta“ Vokietijos įtaka.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...