Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Europos klubas“: prieš Ebolos virusą – su planų vėzdu

Prieš Ebolos virusą – su planų vėzdu

Ebola 1Žodis Ebola priverčia krūptelėti visus pasaulyje, kurie bent kartą pastaruoju metu įsijungė televizorių ar radiją. Apie plintančią ligą pranešama taip, tarsi nuo jos mirtų milijonai. Tiesa, aukos Afrikoje skaičiuojamos tūkstančiais, nuo metų pradžios virusu užsikrėtė per 10 tūkstančių žmonių, sako Pasaulio sveikatos organizacija. Kiti žemynai labiausiai bijo, kad virusas išplis į Europą, JAV ir kitur. Šiaurės Korėja net nusprendė apskritai uždaryti sienas dėl šio viruso. Pavyzdžiui, Prancūzija prisidėjo prie Belgijos, Didžiosios Britanijos, JAV bei Kanados ir pradėjo tikrinti oro bendrovių keleivių sveikatą. Pavojų jau būta – Prahos oro uoste įtartas atvejis, Lenkijoje irgi, tačiau tai pasirodė neteisinga informacija – žmonės tiesiog buvo peršalę. Tačiau aukų neišvengta Europoje, nes čia mirė JTO darbuotojas, atvykęs iš Liberijos.

 Prašo daugiau apsaugos priemonių

Anksčiau paniką kėlė ne vienas kilęs virusas, tačiau aukų nebuvo tiek daug kiek iš pradžių tikėtasi.

„Mūsų šalis tam yra pasiruošusi“, – taip sakė Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius, o Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė įsitikinusi, kad šiuo metu turimos medikų priemonės nėra pakankamos, todėl prašo pusės milijono litų papildomų lėšų apsaugos priemonėms medicinos darbuotojams.

Vos tapęs ES Sveikatos ir maisto saugos komisaru Vytenis Povilas Andriukaitis paskelbė planuojantis trečiadienį vykti į tris Ebolos viruso krečiamas Vakarų Afrikos valstybes – Sierą Leonę, Liberiją ir Gvinėją. Tai pirmasis naujojo komisaro darbo vizitas. Jo tikslas įvertinti ir sustiprinti kovos su Ebola priemones regione, iš kurio jis plinta po pasaulį, taip pat į Europą. Penkių dienų kelionės metu, numatyti aukšto lygio susitikimai su trijų valstybių prezidentais, sveikatos ministrais, gydytojais, tarptautinių humanitarinių organizacijų atstovais. Ketinama aplankyti ligonines, kitas svarbias kovai su virusu vietas.

Tik planuoti neužtenka

Europos Parlamento Sveikatos komiteto narys Valentinas Mazuronis sakė, kad jo požiūris šiek tiek skiriasi nuo Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos pozicijos. „Planai yra gerai, tačiau iš tiesų palatą turime tik vieną, o jei atskris lėktuvas su užsikrėtusiais keleiviais – gali atsirasti problemų“, – perspėjo europarlamentaras. Vienkartinių apsaugos priemonių, anot jo, yra tik trims dienos, neturime specialių neštuvų, kamerų, o ir pinigų skirta tik simboliškai. Kontrolė oro uostuose irgi menka.

„Atsibuskime. Čia gali būti tik vienas lėktuvas, o virusas perduodamas kontaktų būdu. Tad norėtųsi, kad mes būtume pasiruošę rimčiau“, – teigė V. Mazuronis. „Jau geriau tris kartus persižegnoti nei vieną kartą numirti“, – europarlamentaras vaizdžiai tildė kritikus, kad tokiems dalykams neverta švaistyti lėšų.

Pasak jo, Europos Parlamentas yra priėmęs rezoliuciją, kuria kreipiamasi į atskiras valstybes, kad šios rūpintųsi tuo. Lietuvos sveikatos ministerija V. Mazuronį yra užtikrinusi, kad mūsų šalis turi visus planus, kaip kovoti su galimu viruso protrūkiu. Tačiau dažnai skraidantis europarlamentaras

nemato, kad kažkokie pokyčiai būtų Vilniaus oro uoste, o žmonės net nežino, kaip ta liga yra užsikrečiama.

Pirmiausia rengia pratybas

?????????????????????????????????????????????????????????????????????? Sveikatos ministerijos Epidemiologinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Nerija Kuprevičienė sakė, kad Lietuvoje yra penkios ligoninės, kuriose būtų gydomi tokie pacientai. „Dabar mes akcentuojame mokymus, teisingą apsaugos priemonių panaudojimą. Lietuvoje yra planuojamos ir pratybos, ir mokymai“, – sakė ji. Žmogiškosios klaidos dažnai lemia, kad užkratas patenka į medikų organizmą.

Pasak valdininkės, tarptautinė bendruomenė turi dėti visas pastangas, kad viruso protrūkis Vakarų Afrikoje būtų suvaldytas.

Kokia yra rizika užsikrėsti Lietuvoje? Kol kas kalbama tik apie riziką, kad žmonės gali virusą atsivežti iš Afrikos, tačiau tam irgi rengiamasi, sakė pašnekovė.

O ką daryti, kad virusas neplistų, jei jis būtų atvežtas? Todėl Lietuva ir ES moko medicinos personalą, kaip saugiai teikti gydymo paslaugas, jei būtų atgabentas pacientas, užsikrėtęs virusu.

Keliautojai turi žinoti, kad yra rizika užsikrėsti, kai lankomasi tolimų šalių sveikatos priežiūros įstaigose, sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė.

Tarptautiniai dokumentai numato, kaip šalis turėtų elgtis. Pavyzdžiui, jei lėktuve nustatomas pacientas su Ebolos virusu, yra sukurta sistema, ką pirmiausia reiktų daryti, kaip rasti žmones, kontaktavusius su juo. Tai dabar bandoma pratybų atveju.

Keleiviai iš Siera Leonės, Liberijos ir Gvinėjos dabar yra tikrinami ES oro uostuose, kur yra tiesioginiai skrydžiai su šiomis šalimis.   Sveikatos ministerijos Epidemiologinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė N. Kuprevičienė sakė, kad prašoma lėšų vienkartinėms apsaugos priemonėms, nes jos yra efektyviausios. Taigi kol kas panikuoti neverta, sako specialistai. Šansai, kad Ebola pasieks Lietuvą, yra labai maža.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. . Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubą” transliuoja ir „Geras FM” bei „Tauragės radijas”.

 Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad nuo rugsėjo 1...

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...