Klausyti gyvai

20:00 - 21:00

Vakaro dvelksmas

„Europos klubas“ – rinkimai Ukrainoje: tik geros žinios

Rinkimai Ukrainoje: tik geros žinios

Visas demokratiškas pasaulis sveikina rinkimus Ukrainoje. Jie pripažinti demokratiškais ir skaidriais. Pergalę rinkimuose pasiekė provakarietiškai nusiteikusios jėgos, ir pirmą kartą suverenios Ukrainos istorijoje komunistai nepateko į Radą.

 Stengėsi patekti ir seniai matyti

Ukraina rada ukraine-3.si Rinkimus Odesoje stebėjęs europarlamentaras Petras Auštrevičius „Europos Klubui“ pasakojo, kad nors būta „vienokių ar kitokių neatitikimų“, bet jie nepadarė jokios lemiamos įtakos rinkimų rezultatams. Tiesa, rinkėjų aktyvumas buvo žemas, kaip ir kai kuriuose Rytų Ukrainos rajonuose. „Kai kuriose apylinkėse nesiekė net 25 procentų“, – sakė P.Auštrevičius. Ir dar – jau pažįstami veidai čia vėl stengėsi patekti į Radą. Tik jau kitame rūbe. „Jie keičia spalvas, jie keičia partijas, grupes, pasivadina nepriklausomais, bet jie tokie nėra. Jie tiesiog nori išlikti valdžioje, turi sukaupę finansinių resursų“, – apie buvusios „Regionų partijos“ narius, vėl bandančius sugrįžti į valdžią, pasakojo europarlamentaras. Jie moka pateikti save, kritikuoti dabartinę valdžią, nors jie turėtų atsakyti į tuos dalykus, kurie iki šiol tvyro Ukrainoje.

Didelių pažeidimų lietuvis rinkimuose nepastebėjo, nors būta įvairių dviprasmybių reklaminuose plakatuose. Tiesa, rinkiminės komisijos keitėsi 50 procentų per kelias savaites. Tokia kaita kėlė klausimų.

 Vakaruose – aktyvesni nei Rytuose

 Rinkimus Kijeve stebėjęs Europos Parlamento pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius sakė, kad komisijos narių kaita yra natūrali, nes kito ir politinė struktūra. „Politinis laukas dramatiškai pasikeitė, tad politinės partijos nominavo naujus žmones rinkiminėms komisijoms“, – pasakojo jis. Nors tai buvo trikdis dirbti komisijoms, tačiau korupcijos atvejų nebuvo matyti. „Bendras įvertinimas – rinkimai praėjo ramiai, taikiai, sklandžiai“, – pasakojo jis. Pašnekovas taip pat pastebėjo gana žemą rinkėjų aktyvumą, tačiau kai kuriose ES šalyse europarlamentarus renka dar mažesnis procentas gyventojų. Juo labiau, kad Vakarų Ukrainoje žmonės balsavo žymiai aktyviau nei Rytų Ukrainoje. Tai padiktavo ir susiklosčiusi situacija, o dalis rinkėjų gal net bijojo eiti dėl jų pačių saugumo – separatistai skleidė gandus apie būsimus išpuolius prieš rinkimines apylinkes. Tiesa, Donecke ir Luhanske balsavo daugiau žmonių nei gegužės mėnesį vykusiuose rinkimuose. Beje, iš 450 vietų Radoje tikrai 27 vietos kol kas liks laisvos – kai kurios apylinkės taip ir neatsidarė. 12 vietų palikta Krymui, kurio okupacijos Ukraina nepripažins, o 15 vietų priklauso Donbasui, kuriame siautėja seperatistai. Tuo tarpu Kijeve sklandė šioks toks nusivylimas, pasakojo A.Pranckevičius – daug kas ilgai užtruko, reformos vis dar vyksta vangiai. „Pastebėjome, kad daug mažiau balsavo jaunų žmonių, lyginant su gegužės mėneesio rinkimais, kai buvo renkamas prezidentas“, – teigė Europos Parlamento pirmininko patarėjas.

 Surinko po lygiai

EP pirmininko patarėjas A. Pranckevičius
EP pirmininko patarėjas A. Pranckevičius

 Įdomu tai, kad šiuose rinkimuose premjero Arsenijaus Jaceniuko ir prezidento Petro Porošenkos partijos gavo praktiškai vienodą balsų skaičių. Jų reakcijas po rinkimų stebėjęs A.Pranckevičius neabejoja, kad abi partijos sudarys valdančiąją koaliciją. Kol kas vyksta pokalbiai su kitomis partijomis, gavusiomis daugiau nei penkis procentus balsų. Komunistai taip ir nepateko į Radą, o jie aktyviai atstovavo Kremliaus interesus Ukrainoje. Būsimoji koalicija, pasak pašnekovo, bus lygiavertė – jėgų balansas bus geresnis. Beje, į parlamentą pateko ir Julija Tymošenko, nes jos vadovaujama partija gavo balsų, leidžiančių turėti vietų parlamente. A.Pranckevičius tai laiko geru ženklu, kaip ir tai, kad radikalios partijos gavo mažiau nei tikėtasi arba visai negavo vietų. Regionų partija pateko irgi, nes ji vis tik atstovauja tam tikrą Ukrainos dalį, tiesa, balsų gavo nedaug. Tačiau jų buvimas naudingas demokratijai, nes net ir provakarietiškai nusiteikę politikai turi būti kontroliuojami, mano Europos Parlamento pirmininko patarėjas.

Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė
Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė

Beje, Rusija gana netikėtai pripažino rinkimų rezultatus. Tai gerai, matyti, kas Rusijos politikai paspaudė strateginę pauzę siekiant išvengti šalies griūties – ES sankcijos tebegalioja, nafta tebepinga. Pasak pašnekovo, Ukrainoje niekas netiki, kad V.Putinas atsitraukė, kad jis pasiruošęs sudėti ginklus – strateginė pauzė yra tik laikina. Klausimas, kaip viskas atsinaujins. Laukia žiema, o dėl dujų dar nesutarta. Rinkimai Rytų Ukrainoje bus jau ateinantį savaitgalį. Ir juos rengia separatistai. Žinoma, jų niekas nei ES, nei JAV nepripažins.

Charkove rinkimus stebėjusi buvusi europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė pasakojo, kad vis dar daug tame mieste balsavusių žmonių rinko su Regionų partija susijusius judėjimus, taip tarsi negalėdami atsispirti nuo savo patirties ir tų, kurie anksčiau buvo valdžioje. Nors ir šiame mieste pusė balsų atiteko provakarietiškoms partijoms.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. . Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubą” transliuoja ir „Geras FM” bei „Tauragės radijas”.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...