Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Europos klubas“: Ukrainai – dar viena galimybė pasiekti Europos rinką

Ukrainai – dar viena galimybė pasiekti Europos rinką

Europarlamentarai sprendžia, ar pratęsti Ukrainai panaikintų Europos importų galiojimą. Nors Asociacijos sutartis nukelta metams. Pranešėjas šia tema Europos Parlamente buvo lietuvis Gabrielius Landsbergis.

 Pagalbos ranka Ukrainai

Landsbergis Gabrielius Muitai Ukrainai buvo panaikinti nuo liepos mėnesio taip siekiant palengvinti karo draskomos šalies gamintojams lengviau patekti į ES rinkas, juolab, kad vartai į Rusiją jau užverti. Tiesa, Europa tokią lengvatą Ukrainai pasiūlė tik laikinai, ir jos galiojimas turėtų baigtis lapkričio 1 dieną. Dabar europarlamentarai sprendžia, ar ir toliau teikti tokią pagalbą Ukrainai. O dovana ne tokia jau kukli – ES dėl muitų nebuvo praranda maždaug pusę milijardo eurų. Kaip „Europos Klubui“ sakė G.Landsbergis, siekiama, kad Ukraina galėtų įvežti prekes be muitų į ES iki 2016 metų sausio 1 dienos.

“Tokiu būdu Ukrainai kompensuojant praradimus dėl Rusijos embargo“, – paaiškino G.Landsbergis. Be to, Ukraina yra priversta taikytis prie Europos normų, jei siekia, kad ES vartotojai pirktų jų produktus. „Ukraina tampa vis labiau europietiška pateikdama šiuos produktus“, – mato naudą europarlamentaras.

 Negalės vežti bet ko

 Kaip pastebėjo Europos Parlamento narys Antanas Guoga, ukrainiečiai negalės vežti bet ko į ES, ir privalės atitikti tam tikrus reikalavimus. „Tam tikrais atvejais jiems reikės susitvarkyti sertifikatus“, – sakė A.Guoga. Kuo ukrainiečiai galėtų nustebinti Europą? Kad ir rapsais, sako A.Guoga. Iš rapsų gaminamas ne tik aliejus, bet ir biodyzelinas. O čia gali užsidirbti ir lietuviai, kurie patys galėtų į Europą eksportuoti Ukrainoje užaugintus rapsus.

Ukraina turtinga savo iškasenomis, perdirba kai kuriuos naftos produktus. Tad šalis turi prekių, kurias gali vežti į Europą parduoti. Tiesa, G.Landsbergis mano, kad Ukrainos produktų dalis ES yra labai maža, ir vargu, ar jos taip greitai padidėtų.

Europarlamentaras A. Guoga
Europarlamentaras A. Guoga

Europos Parlamente irgi yra abejonių, ar dėl to nenukentės ES gamintojai, kuriems reikės konkuruoti su ukrainiečių galbūt pigesne produkcija. Tačiau lietuvis įsitikinęs, kad tolimesnis lengvatos taikymas nesudarys problemų Europos gamintojams. Tuo tarpu pagalba Ukrainai didelė. Pasak A. Guogos, galimybės lietuviams Ukrainoje yra didelės, ir reikėtų jomis pasinaudoti: žemės derlingos, pigi darbo jėga, daug žaliavos, ir dar atviri vartai į Europą. O kol Rusija užvėrusi savo vartus europietiškoms prekės, gali vėl suintensyvėti derybos tarp ES ir JAV dėl Laisvos prekybos sutarties.

 Ukrainai reikia reformų

 O dabar tenka labiau dirbti Ukrainai, mano A.Guoga. Šaliai reiks dorotis su korupcija, įvesti griežtas taisykles, kurių reikės laikyti visiems. Nes iki šiol prekybą su Ukraina būtent ir stabdė šios šalies nenuspėjamas, pavyzdžiui, muitų srityje. Tačiau bėdų yra ir pačioje ES, pavyzdžiui, kaip mažinti Rusijos embargo poveikį. Apie tai neseniai buvo didelis seminaras Briuselyje, kurį organizavo liberalų ALDE frakcija Europos Parlamente. Susirinkę žemdirbiai, perdirbėjai, maisto gamintojai vieni kitiems patarinėjo nekelti panikos, tačiau būti solidariems. Taip mano ir ALDE frakcijai atstovaujantis A.Guoga. Pasak jo, dabar šis metas yra puiki galimybė Europai tapti efektyvesne, atverti savo rinkas. Belgijoje ir Prancūzijoje kilo iniciatyva vežėjus priversti nakvoti tik moteliuose, o ne mašinų kabinose. Dėl to nukentės ir Lietuvos vežėjai. Tai rodo, kad Europje trūksta solidarumo, mano A.Guoga. „Mums reikia susivienyti ir siekti vieningos rinkos. Yra priešas, kuris nekenčia Europos, ir reikia mums susivienyti“, – kartojo europarlamentaras. Radikalų veiksmai Europos Parlamente irgi rodo, kad solidarumo ir sutarimo trūksta visur. Be to, kaip pažymėjo A.Guoga, šalys narės neskuba laikytis įsipareigojimų Europos Komisijai. Pavyzdžiui, Lietuva pagal Darbo kodekso lankstumą esame vieni paskutiniųjų Europoje. Ir tai laikas keisti, pastebi A.Guoga. Bet klausimas, kurie politikai ryšis atverti galimybę lengviau atleisti žmones, pridūrė G.Landsbergis. Tad Ukrainą reformuotis skatinanti Lietuva ir pati turi daug nepadarytų namų darbų.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. , 15.10 val., 19.10 val. . Laida kartojama šeštadienį  10.10 val.

„Europos klubą” transliuoja ir „Geras FM” bei „Tauragės radijas”.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...