Klausyti gyvai

17:00 - 19:00

Tokia diena

Europos Sąjunga šeštadienį švenčia Europos dieną

Europos Sąjunga šeštadienį švenčia Europos dieną – Bendrijos valstybių integracijos ir solidarumo šventę.

Ta proga Europos Komisija paskelbė komunikatą, kuriame pažymėjo, kad šiais metais Europos dienai skirti minėjimai ES valstybėse narėse vyks „išskirtinėmis aplinkybėmis, Europai visais frontais aktyviai kovojant su koronaviruso sukelta krize“.Taip pat komunikate pabrėžiama, kad šiemet Europos diena žymi svarbius Europos Sąjungos istorijos etapus.

Lygiai prieš 70 metų Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas, jaunystėje buvęs Vokietijos pilietis, pasakė istorinę kalbą, kuria paskelbė pranešė apie įkuriamą Europos anglių ir plieno bendrijos projektą. Šia sutartimi pradėta integruoti Vakarų Europos valstybių, pirmiausia Prancūzijos ir Vokietijos, kurios Antrojo pasaulinio karo metu buvo skirtingose barikadų pusėse, anglių, geležies rūdos ir metalurgijos pramonę.„Schumano planas“ laikomas ES įkūrimo proceso pradžia.Tuo tarpu prieš 25 metus įvyko vienas iš svarbiausių ES plėtros etapų, kai prie Europos valstybių sąjungos prisijungė Austrija, Suomija ir Švedija. Europos institucijos šią sukaktį paminės organizuodamos internetinę Europos solidarumo ir vienybės kampaniją.FM99 pašnekovas Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje biuro vadovas Arnoldas Pranckevičius kalbėjo apie egzaminą visai Europai ir solidarumo išbandymą bei efektyviausių pagalbos verslui priemonių paketą Austrijoje, Vokietijoje ir Švedijoje. Tarp šių priemonių – ir 100 proc. valstybės garantijos paskoloms, ir per 24 valandas išduodami kreditai, ir 9-15 tūkst. eurų subsidijos smulkiam verslui bei savarankiškai dirbantiems asmenims.

 

 

 

Didelis dėmesys Austrijoje skiriamas paramos teikimo greičiui. Mažos ir vidutinės įmonės turi kreiptis į savo banką, kuris savo ruožtu kreipiasi į Austrijos plėtros banką, o paskola turėtų būti suteikta per 7 darbo dienas. Vokietijoje: smulkioms įmonėms – 100 proc. garantija Dar didesnes subsidijas nukentėjusiam verslui dalija Vokietija, kuri įsipareigojo įmonių likvidumui skirti neribotą sumą garantijų, tam numatant naujas ir peržiūrint galiojančias priemones, rodo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje biuro surinkti pavyzdžiai. Pavyzdžiui, krizės paveiktam smulkiam verslui (iki 10 darbuotojų) numatyta 50 milijardų eurų subsidijų sistema vienkartinėmis 9-15 tūkst. eurų išmokomis. Šią paramos schemą administruoja Vokietijos žemės ir gali padidinti išmokas savo nuožiūra, tam tikrais atvejais iki 60 tūkst. eurų. Tačiau panagrinėjus Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje biuro surinktus finansinių priemonių kitose šalyse pavyzdžius matyti, kad problemos slypi ne tik ginčuose su finansiniais tarpininkais, bet ir pačiose priemonėse. Konkretūs šalių pavyzdžiai rodo, kad Lietuva turi panašių finansinių priemonių, kaip ir kitos šalys, tačiau, pavyzdžiui, Austrija ar Vokietija orientuojasi į greitą ir efektyvų paramos išdalinimą, netaiko papildomų reikalavimų besikreipiančioms įmonėms ir yra numačiusios trumpus terminus, per kuriuos parama turi pasiekti verslą.

Penktadienį Lietuvoje vienuoliktą kartą vyko vadinamasis Europos egzaminas, skirtas pasitikrinti žinias apie Europos Sąjungą, jos istoriją, geografiją, kalbas ir kitas įdomybes. Dėl šalyje įvesto karantino Europos egzaminas šiemet pirmą kartą vyko tik internetu. Gegužės 19 dieną vyks antrasis Europos egzamino etapas, į jį pateks po geriausią dalyvį iš kiekvienos mokyklos, organizacijos ir geriausiai egzaminą išsprendę individualūs dalyviai. Į trečiąjį finalo etapą patekę dalyviai varžysis dėl laimėtojo titulo ir įvairių prizų. Šis renginys paprastai pritraukia daugiau kaip 20 tūkst. dalyvių.

„Europos solidarumo tikslas šiandien išlieka ne mažiau svarbus“, – pažymėjo Europos Komisijos pirmininkė Urzula fon der Lajen. „Krizės pradžia tapo solidarumo išbandymu. Tuomet ėmėmės dalytis ir padėti vieni kitiems – tai yra tikrasis solidarumas. Jis privalo tęstis toliau“, – kalbėjo EK pirmininkė.

EK vadovė ir Komisijos nariai visą dieną dalyvaus internetiniuose renginiuose, bendraus su piliečiais vaizdo ryšiu, socialiniais tinklais, internetiniais seminarais, vaizdo ryšio priemonėmis organizuojamomis diskusijomis ir pasirodymais žiniasklaidoje. Jie kalbėsis su piliečiais apie pagrindinius Europos integracijos aspektus, taip pat apie Europos ateities perspektyvas. Europos dienos išvakarėse EK įsteigė Jano Amoso Komenskio apdovanojimą už kokybišką mokymą apie Europos Sąjungą. Apdovanojimas skiriamas 22 Europos vidurinėms mokykloms, kurios kūrybiškai dėsto vaikams su ES susijusias temas.

Kitos naujienos

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininke, edukatore Gita Jak...

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...