Klausyti gyvai

17:30 - 18:15

Savaitgalio promenada

FM99 „Dienos tema“ – Lietuva ir Rumunija ant vieno korupcijos laiptelio – dažniausiai kyšį duodame medikams

Turbūt ne vienas iš mūsų kasdieniniame gyvenime esame susidūrę su korupcijos apraiškomis. Dažniausiai, kaip teigia gyventojai, korupcijos apraiškos pastebimos gydymo įstaigose – ligoninėse ar poliklinikose. Už tam tikras paslaugas esame linkę „atsidėkoti“ gydytojams už jų atliekamą darbą.

untitledd

Kad ir kaip gaila tai pripažinti, tačiau Lietuva išlieka tarp korumpuočiausių Europos valstybių: nors per pastaruosius metus Lietuvos gyventojai davė mažiau kyšių gydytojams ir policininkams, bet kyšį iš viso yra davęs kas ketvirtas šalies gyventojas. Tokius duomenis rodo „Transparency International“ šių metų Pasaulinis korupcijos barometras. Lietuvoje atliekant tyrimą 2015 metų gruodžio 4 – 2016 metų sausio 28 dienomis buvo apklausti 1501 gyventojas. Tyrimą atliko bendrovė „TNS“.

Kaip sakė įmonės „Transparency International“ Lietuvos Skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas: „per pastaruosius metus Lietuvoje keturiskart sumažėjo su kelių policija susidūrusių gyventojų (6 proc.), kurie teigia mokėję kyšį pareigūnams, 2013 metais tokių buvo 23 procentai. Tuo metu vis dar kas ketvirtas (24 proc.) gydymo įstaigose apsilankęs gyventojas prisipažįsta kyšį davęs, o prieš trejus metus kyšį sveikatos apsaugoje davė kas trečias pacientas, t.y. 35 procentai.“

sergejus-muravjovas
Sergejus Muravjovas (A.Didžgalvio nuotr.)

Taigi, nors Lietuvoje kyšį duoda kas ketvirtas žmogus, tačiau mažėjimo tendencija yra pastebima. Tikriausiai, augantis nepakantumas tokioms apraiškoms gali būti siejamas su žmonių švietimu ir pasakojimais, kur galima kreiptis pamačius kyšio davimo atvejus. Taip pat, neseniai STT sukūrė mobilią programėlę leidžiančią pranešti apie korupciją. Plačiau apie ją paskaityti galite čia.

Vienintelė valstybė Europoje, kurioje kyšininkavimas sveikatos apsaugoje didesnis nei Lietuvoje, yra Rumunija. Rumunijoje kyšį gydytojams prisipažįsta davęs kas trečias pacientas (33 proc.), Latvijoje kyšį gydymo įstaigose mokėjo 13 proc. lankytojų, Estijoje – 5 proc., Lenkijoje – 6 proc., Vokietijoje – 2 proc.

kysis

Daugiausiai Europos Sąjungoje kyšininkaujama Rumunijoje (29 proc.), Lietuvoje (24 proc.) ir Vengrijoje (22 proc.). Tiek gyventojų teigia mokėję kyšį bent už vieną viešojo sektoriaus paslaugą: sveikatos apsaugos, teismų, policijos, už oficialių dokumentų gavimą, valstybės apmokamą išsilavinimą, nedarbingumo lengvatą ar kitas socialines lengvatas. Mažiausiai kyšininkaujama Vokietijoje, Slovėnijoje ir Ispanijoje (po 3 proc.), Kipre ir Portugalijoje (po 2 proc.). Estijoje kyšį yra mokėję 5 proc. gyventojų, Lenkijoje – 7 proc., Latvijoje – 15 proc., Baltarusijoje – 20 proc., Rusijoje – 34 proc.

Tik 7 proc. Lietuvoje kyšį mokėjusių gyventojų apie tai pranešė atitinkamoms institucijoms, 15 proc. atrodo, kad visuomenėje pranešti apie kyšininkavimą yra priimtina. 13 proc. Lietuvos gyventojų palankiai vertina Vyriausybės darbą sprendžiant korupcijos problemą Lietuvoje. Pasaulinis korupcijos barometras yra „Transparency International“ organizuotas sociologinis tyrimas, kuriuo siekiama išsiaiškinti žmonių korupcinę patirtį ir jų nuomonę apie šalies institucijų korumpuotumą.

Kitos naujienos

Sekmadienį apie vidurdienį Naujosios - Raudonkalnio gatvių sankryžoje prie Alytaus sporto ir rekreacijos ...

Naktį iš penktadienio į šeštadienį policijai Alytuje įkliuvo du jaunuoliai su narkotinėmis medžiagomis.  ...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...

Remiantis Alytaus policijos iškvietimų statistika, saugiausios naktinės pasilinksminimo vietos Al...