„FM99″ Kultūra – spektaklis „#beskambučio“ kviečia aštriu žvilgsniu pažvelgti į švietimo sistemą

Ar pamenate savo mokyklos kvapą? Skambučio garsą? O gal įmanoma mokykla be skambučio? Naujas Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „#beskambučio“ atkeliauja į Alytų!

Lapkričio 22 dieną, trečiadienį, 18 val. interaktyvus spektaklis vyks švento Benedikto gimnazijoje, bet jis skirtas tikrai ne vien mokiniams ir mokytojams. Savo gyvenimo istorijas vaikštant mokyklos koridoriais pasakos jauni ir jau daug patirties sukaupę aktoriai: Povilas Budrys, Jolanta Dapkūnaitė, Arūnas Vozbutas, Jurga Kalvaitytė. Apie spektaklį „FM99“ eteryje kalbėjome su režisieriumi Pauliumi Tamole. Kviečiame pasiklausyti!

Akimirka iš spektaklio „#beskambučio“ (organizatorių nuotr.)

Lapkričio 4 dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatė naują premjerą „#beskambučio“, kuri vyko ne teatro scenoje, o Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje. Spektaklį kuria aktorius ir režisierius Paulius Tamolė, šįkart nusprendęs kalbėti apie šiuolaikinę mokyklą, mokinius ir jų problemas. Spektaklis skiriamas ir moksleiviams, ir suaugusiems.

„Šiuo spektakliu ieškau atsakymo, kur mūsų švietimo sistemoje tas šuo pakastas? Viešai eskaluojama, kad mokykloje „siekiama ugdyti kūrybišką žmogų“, kad „mums reikalinga kūrybiška visuomenė“ ar panašiai, kita vertus, ant gležnų pečių tiems kūrybiškiems žmonėms uždedami standartizuoti testai, egzaminai, paverčiantys juos pilka mase. Šie žmonės tarsi perkošiami per tam tikrą mėsmalę, naikinančią bet kokį kūrybiškumą. Kyla klausimas, kodėl taip yra?“ – svarsto režisierius Paulius Tamolė.

Akimirka iš spektaklio „#beskambučio“ (organizatorių nuotr.)

Pjesės autorius – jaunas dramaturgas Augustas Sireikis, pernai LNDT „Versmės“ dramaturgijos festivalyje buvo pristatytas jo kūrinys apie moksleivius „Aktų klasė“. „#beskambučio“ taip pat kuria scenografė Lauryna Liepaitė, kompozitorė Agnė Matulevičiūtė bei įvairi aktorių komanda: Diana Anevičiūtė, Povilas Budrys, Jolanta Dapkūnaitė, Laurynas Jurgelis, Jurga Kalvaitytė, Justina Nemanytė, Kamilė Petruškevičiūtė, Augustė Pociūtė, Gediminas Rimeika, Salvijus Trepulis, Oskar Vygonovski, Arūnas Vozbutas. Aktoriai keliaudami su žiūrovais mokyklos koridoriais dalinasi ir savo asmeninėmis istorijomis.

„Mokyklos problemos persiduoda ir į kitas sritis: į darbovietes, į visą visuomenę, kartu ir į teatrą. Darbdavys tampa skambučio metafora. Kol darbdavys ant mūsų nerėkia, iniciatyvos nerodome, o jeigu rėkia, suprantame, kad mums reikia kažką daryti. Mokyklos problematika labai sėkmingai gyvuoja ir kitose sferose. Savo pagrindine užduotimi ir laikau šių temų junginį. Mes kalbėsime apie tai, kas mums, aktoriams / kūrėjams, rūpi, bet spektaklį apvilksime mokyklos rūbu, mokyklos „forma“. Patirtis liks mūsų pačių. Ji bus pamatas, ant kurio turėtų gimti visas spektaklis. O „rūbas“ – tie koridoriai, takai, kuriais mes keliausime link ašies, link galutinio rezultato, bus reali mokykla, kurioje vaidins profesionalūs aktoriai“, – sako Paulius Tamolė, – pavadinimą „#beskambučio“ naudojame kaip metaforą. Skambutis (dabar madinga jį pakeisti gražia melodija, bet, esu įsitikinęs, tai esmės nekeičia) ir į pamoką sukviečia, ir iš pamokos išleidžia. O mes klausiame, kas būtų, jeigu jo nebūtų? Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse skambučio nėra, yra ir kelios Lietuvos mokyklos, kurios sėkmingai gyvena be skambučio. Bet kodėl jis vis dar skamba daugelyje Lietuvos mokyklų? Aš suprantu, kodėl jis skambėdavo sovietmečiu, nes buvo ugdoma visuomenė, kuri eis dirbti į fabrikus (po skambučių prasidėdavo ir baigdavosi darbas). Bet dabar jau viskas pasikeitė, o skambučiai liko.“

Akimirka iš spektaklio „#beskambučio“ (organizatorių nuotr.)

Kūrėjai akcentuoja, kad nors spektaklis ir vyksta mokyklose, jis tikrai nėra skirtas vien mokyklų bendruomenėms. Didžiausias teatralų noras, kad į šį spektaklį paaugliai ateitų su savo tėvais. Anot „#beskambučio“ kūrėjų, spektakliu jie siekia sužadinti bendruomeniškumą, norą veikti kartu ir drauge imtis kad ir paprastų dalykų, tarkim, išjungti skambutį.

Akimirka iš spektaklio „#beskambučio“ (organizatorių nuotr.)

Komentarai

komentarai(-ų)