Gaisras Alytuje užgesintas – dioksinų kiekis kelia nerimą

Šeštadienį Alytaus rajono savivaldybėje buvo sušauktas ekstremalių situacijų komisijos posėdis.Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas gyventojus ragina elgtis atsakingai ir užtikrina, kad nuo gaisro nukentėję žmonės be dėmesio neliks. FM99 pasakoja rajono meras Algirdas Vrubliauskas .

Mero kvietimu rajono ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika, chemijos mokslų daktaras Donatas Žmuidinavičius.

Alytaus rajono savivaldybė informuoja, kad posėdyje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus padalinio vadovas Romas Černius išsamiai papasakojo apie pieno tyrimų rezultatus. Pasak jo, penki žaliavinio pieno mėginiai buvo paimti spalio 21 d., kai gaisras dar nebuvo užgesintas.Dioksinų kiekis 8 kartus normą viršijo Karklynų kaime esančiame pieno ūkyje. Genių pieno supirkimo punkte (apie 6 km nuo gaisravietės) dioksinų rasta 2,5 karto daugiau nei leistina norma.

Tačiau ne visuose pieno mėginiuose rasta dioksino. Rutkos kaime ūkininko ūkyje paimtuose pieno mėginiuose minėtas teršalas neviršijo leistinos normos, nes ūkininkas elgėsi atsakingai: gyvulius laikė daržinėje, šėrė paruoštais pašarais. Maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina, kad užkrėstas pienas į rinką nepateks. Tarnyba uždraudė pieno supirkėjams supirkti pieną iš kaimų, kurie patenka į užkrėstą zoną. Patikrinta ir pieno perdirbimo įmonė Alytuje. Jos produkcija saugi.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarybos atstovai informavo, kad šeštadienį iš ūkininkų, kurie laiko 3 ir daugiau karvių, paėmė dar 31 žaliavinio pieno mėginį. Tarnybos direktorius D.Remeika pažymėjo, kad žaliaviniai pieno mėginiai dabar bus imami kasdien. Taip pat bus tiriami naminiai gyvūnai, tikrinamos mėsos perdirbimo įmonės, kurios superka skerdieną. Teritorijose, kuriose jautėsi smogo, degėsių kvapas, siekiant apsaugoti save ir savo šeimos sveikatą, draudžiama valgyti daržoves, vaisius, uogas, mėsos ir pieno produktus, kiaušinius, gerti pieną. Neatmetama galimybė, kad dalį gyvūnų gali tekti išskersti ir utilizuoti.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento atstovė posėdyje pranešė, kad spalio 23 d. atlikti dirvožemio tyrimai Taukotiškių, Raudonikių, Užubalių kaimuose, Venciūnų ikimokyklinio ugdymo skyriuje, Mardosų kaime Prienų rajone – 10,2 km nuo gaisro židinio, taip pat Alytuje prie Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro ir darželio „Putinėlis“.

Chemijos mokslų daktaras D.Žmuidinavičius pataria nežvejoti Nemune ir kūdrose, kurios patenka į užterštą teritoriją. Pasak chemiko, dioksino daugiau pasisavinama ne kvėpuojant, bet valgant užkrėstą maistą. „Šis teršalas kaupiasi gyvūnų, žuvų, žmogaus organizme: kepenyse, riebaliniuose sluoksniuose. Ilgainiui jis gali sukelti genetinius pakitimus“, – aiškino chemikas. Jis pažymėjo, kad gamtai išsivalyti nuo teršalų prireiks laiko. FM99 pasakoja chemijos mokslų daktaras Donatas Žmuidinavičius.

Kitą savaitę gaisro Alytuje pasekmės bus aptariamos Vyriausybėje ir prezidentūroje.

Komentarai

komentarai(-ų)