Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje užgesintas

 

Didžiulis gaisras, nuniokojęs Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą jau užgesintas, antradienio rytą pranešė Prancūzijos sostinės ugniagesių brigada, apie 15 valandų kovojusi su liepsnomis. „Visas gaisras užgesintas. Dabar vyksta tyrimas“, – žurnalistams sakė ugniagesių atstovas Gabrielis Plus (Gabrielis Pliu). Jis pridūrė, kad liepsnos „labai greitai“ išplito ant medinio žymiosios katedros stogo. FM99 eteryje apie tai kalbėjomės su Simon Naffre, prancūzu, jau kelis metus gyvenančiu Alytuje. Vyras sakė, kad jam tai yra didelis šokas. Plačiau apie tai interviu įraše.

FM99 eteryje kalbėjomės su Simon Naffre, prancūzu, jau kelis metus gyvenančiu Alytuje

Bendraudamas su reporteriais, susirinkusiais prie Paryžiaus centre esančios katedros, G. Plus pranešė, kad ryte ugniagesiai sutelkė pastangas į dviejų didžiulių varpinių apsaugą nuo liepsnų. „Buvo imtasi tokių veiksmų“, – patvirtino pareigūnas. G. Plus pridūrė, kad dabar svarbiausia yra įvertinti statinio būklę ir užgesinti likusias rusenančių anglių krūvas. Pasak jo, įvykio vietoje visą dieną budės apie 100 ugniagesių.

Didžiuliam gaisrui pirmadienį apėmus garsiąją Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą įgriuvo pastato smailė, o nelaimė galbūt yra susijusi su šiame istoriniame statinyje vykdomais renovacijos darbais.

Didžiulis gaisras, nuniokojęs Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą jau užgesintas, antradienio rytą pranešė Prancūzijos sostinės ugniagesių brigada, apie 15 valandų kovojusi su liepsnomis. (Scanpix/ SIPA nuotr.)

Toliau pateikiame tai, kas jau žinoma apie šį gaisrą:

  • Gaisras kilo pastogėje
  • Gaisras įsiplieskė apie 18 val. 50 min. vietos (19 val. 50 min. Lietuvos) laiku.
  • „Buvau netoli ir pamačiau dūmus. Pirmiausia pamaniau, jog (užsidegė ligoninė) „Hotel Dieu“, bet tada supratau, kad tai – katedra. Kai atvykau, jau buvo pradėję kristi pelenai“, – pasakojo katedros gidas savanoris Olivier De Chalus (Olivjė De Šaliu).
  • Gaisro priežastis kol kas nežinoma. Pastogę apėmusios liepsnos netrukus išplito ant stogo, užsiliepsnojo stogą laikančios didžiulės medinės gegnės.
  • Pasak Paryžiaus prokurorų, pradėtas tyrimas dėl netyčinio turto sunaikinimo per gaisrą.
  • Pareigūnai aiškinasi, ar gaisras kilo dėl ant katedros stogo vykdomos rekonstrukcijos, pranešė tyrimui artimas šaltinis.
  • Katedroje pastaruoju metu buvo vykdomi didelio masto renovacijos darbai, turintys padėti apie 850 metų senumo gotikos šedevrui atlaikyti laiko metamus iššūkius.
  • Tyrėjai pirmadienio vakarą kalbėjosi su statybininkais, nurodė prokurorai.

Žalos mastas

Apie 19 val. 50 min. vietos (20 val. 50 min. Lietuvos) laiku įgriuvo katedros smailė, o po kelių valandų didelė stogo dalis jau buvo pavirtusi pelenais. 23 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku dar nebuvo žinomas gaisro padarytos žalos mastas. „Gaisras paveikė du trečdalius stogo, kuris įgriuvo, taip pat ir smailę“, – sakė Paryžiaus ugniagesių brigados viršininkas Jeanas-Claude’as Gallet (Žanas Klodas Galė). Jis pridūrė, kad per operaciją buvo siekiama apsaugoti katedros galinę dalį, kur laikomi patys vertingiausi meno kūriniai.

Du neįkainojamus kūrinius – Jėzaus Kristaus erškėčių vainiką ir XIII amžiuje prancūzų karaliaus Liudviko dėvėtą apdarą – pavyko išgelbėti, sakė katedros rektorius Patrickas Chauvet (Patrikas Šovė).

„Daugybė metų darbo“

Atstatyti katedrą prireiks „daugybės metų darbo“, sakė Prancūzijos vyskupų konferencijos vadovas Ericas de Moulinsas-Beaufort’as (Erikas de Mulensas Boforas). Reaguodama į „daugybę prašymų“, paveldu besirūpinanti nevyriausybinė organizacija „Fondation du patrimoine“ antradienį ketina pradėti rinkti lėšas Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedros atstatymui, naujienų agentūrai AFP pranešė Paryžiaus merės pavaduotoja Anne Le Breton (An Le Breton).

Naktį viena turtingiausių Prancūzijos šeimų Pinault (Pino) pažadėjo skirti 100 mln. eurų katedrai atstatyti. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas), pirmadienį vakare apsilankęs prie gaisro nuniokotos katedros, pareiškė, kad šalies žmonės atstatys ją visi kartu.

Prezidentas pažadėjo sutelkti „geriausius talentus“, kad būtų atkurta viskas, kas buvo sunaikinta. „Tai, kas šį vakarą įvyko Paryžiuje ir Dievo Motinos katedroje, yra baisi tragedija, – pripažino E. Macronas. – Blogiausios baigties buvo išvengta, net jeigu ši kova dar ne visiškai laimėta, o kitos kelios valandos bus sunkios.“

Komentarai

komentarai(-ų)