Klausyti gyvai

18:05 - 19:35

M.A.M.A. TOP 40

Griežtinamos priemonės kovoje su afrikiniu kiaulių maru (atnaujinta)

ATNAUJINTA Klausyti

Dėl afrikinio kiaulių maro Vilniuje susirinkę Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Estijos kompetentingų institucijų vadovai pritarė buferinės zonos kūrimui ties Rusija ir Baltarusija, bus statoma apsauginė tvora. Š½iemos metu bus imamasi atitinkamų priemonių – bus statomi angarai, vykdoma dezinfekcija. Dėl finansinės pagalbos kovojant su afrikiniu kiaulių maru bus kreipiamasi į Europos Sąjungą. Tokias priemones pirmadienį per spaudos konferenciją pristatė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius dr. Jonas Milius.

Kol kas jis neprognozavo, kiek lėšų reikės buferinei zonai. Norima, kad ES finansuotų 100 proc., tačiau yra siūlymų padengti 50 ar 75 proc. Š iuo metu Lietuva ES prašo 14 mln. eurų. Kitos valstybės reikiamas sumas dar skaičiuoja.

Planuojama, kad vien Lietuvai tvorai pastatyti reikėtų 10 mln. eurų. Dar apie 3,5 mln. reikėtų angarų statybai, 0,5 mln. – dezinfekcinėms medžiagoms.

Taip pat nuo rugpjūčio vidurio planuojama apmokestinti iš afrikinio kiaulių maro zonos į Lietuvos teritoriją įvažiuojančius automobilius. Vilkikams mokestis siektų 25 litus, lengviesiems automobiliams – 5 litus. Š į siūlymą turės apsvarstyti Vyriausybė. Rinkliavos įvedimą svarsto ir kaimyninės valstybės – Lenkija, Latvija, Estija. Lietuvoje yra 16 pagrindinių pasienio postų. J. Milius pripažino, kad šiuo metu sudėtinga tikrinti keliaujančiųjų bagažą – ketinama, jog jį apieškoti bus apmokyti šunys arba būtų įrengiami skeneriai. Š iuo metu Lietuva kovai su afrikiniu kiaulių maru jau yra išleidusi apie 700 tūkst. litų. Per dieną dezinfekcijai išleidžiama 17 tūkst. litų.
——-

Baltijos šalys ir Lenkija privalo griežtinti priemones kovojant su agresyvaus afrikinio kiaulių maro plitimu, teigia Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.

Vakar Minske, susitikime su Rusijos ir Baltarusijos veterinarijos tarnybų vadovais bei valdžios pareigūnais dalyvavęs J.Milius sakė, kad Baltarusijoje patvirtinti du oficialūs afrikinio kiaulių maro židiniai, kurie jau yra likviduoti. Jo teigimu, kitos Baltijos šalys ir Lenkija turėtų imtis Lietuvos naudojamų prevencinių veiksmų, nes jose prevencija yra siauresnė ir silpnesnė.

Baltarusija dabar yra suskirstyta į dvi saugumo zonas, ribojamas gyvūnų judėjimas, maisto prekių gabenimas ir laikymas. Prezidento įsakymu, šalyje per dieną sumedžiojama 500-1000 šernų, kurie yra užkasami. Svarstoma uždrausti gyventojams visoje šalyje laikyti kiaules„, – sakė J.Milius. Jo teigimu, Baltarusijos pramoniniuose kompleksuose yra laikoma apie 3,5 mln. kiaulių, todėl pirmiausiai norima apsaugoti jas.

Liberalumo tokioje situacijoje negali būti, nes užkratas yra labai gyvybingas – šaldytoje mėsoje jis išsilaiko iki šešerių metų, sūdytoje – iki vienerių metų. Ligos plitimas labai priklauso ir nuo žmogiškojo faktoriaus. Baltarusijos pareigūnai susitikime pranešė, kad tikrina ir gyventojų šaldytuvus – jei juose randama mėsos, ji paimama ir sunaikinama„, – sakė J.Milius.

Pasak jo, susitikime Minske buvo pristatyta Rusijos mokslininkų prognozė, kad afrikinis kiaulių maras išplis į Baltijos šalis ir Lenkiją, o per Ukrainą – į Vengriją ir Austriją. „Kitą pirmadienį Vilniuje susitinkame Baltijos šalių ir Lenkijos veterinarijos tarnybų vadovai ir svarstysime prevencijos veiksmus, nes kai kuriose šių šalių netgi neuždraustas pašarų įvežimas. Sieksime, kad priemonės būtų griežtinamos„, – teigė J.Milius.

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje dezinfekuojamos transporto priemonės, keleivių avalynė, uždraustas maisto produktų, pašarų gabenimas. Be to, Lietuva svarsto galimybę imtis radikalių priemonių – 10 kilometrų atstumu nuo sienos su Baltarusija išnaikinti visas kiaules. Skaičiuojama, kad jeigu EK prašymui pritars, Lietuvos apsienyje teks išnaikinti apie 10 tūkst. kiaulių. Lietuva brandina planus pasienyje su Baltarusija pastatyti 500 kilometrų gyvūnų migraciją stabdančią tvorą – jai prašoma apie 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) europinės paramos. Lenkija nuo Baltarusijos norėtų atsitverti apie 420 kilometrų ilgio tvora.

Nuotraukoje – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.

——-

Kalbėk [email protected]

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...