Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Gyvas miestas“ – ar sulauksime užsienio investicijų antplūdžio įsivedę eurą?

Radijo stoties „FM99“ eteryje – laida „Gyvas miestas“. Kiekvieną trečiadienį kalbame apie tai, kas vyksta miestuose, gyvenvietėse, mūsų gyvenamosiose erdvėse. Čia ir architektūros bei ekonomikos aktualijos iš Lietuvos bei pasaulio.

„Gyvas miestas“ „FM99“ eteryje trečiadieniais po 14 valandos, laida kartojama ketvirtadienį po 20 val. bei sekmadienį po 16 val.

Sakome, kad Lietuva dar netapo magnetu, stipriai traukiančiu užsienio investuotojus. Tačiau kurie Lietuvos miestai jiems yra patraukliausi, kuriuos galime vadinti lyderiais? Apie tai kartu su viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ regionų plėtros koordinatore Rugile Andziukevičiūte bei Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju Janiu Laurinaičiu.

Untitled
„Investuok Lietuvoje“ sėkmingai padėjo šimtams tarptautinių įmonių plėsti savo verslą Lietuvoje suteikdama reikalingą informaciją apie kvalifikuotus Lietuvos darbuotojus, palankią verslui aplinką bei valstybės paskatas.

Daugiausia investicijų, kaip ir įprasta manyti, atkeliauja iš Europos Sąjungos fondų. 2007 – 2013 metais Alytaus miesto savivaldybė įgyvendino 60 projektų už 257 mln. Lt, 46 projektai buvo skirti infrastruktūrai gerinti, jų metu buvo sutvarkyti 72 objektai Alytaus mieste (gatvės, darželiai, takai, skverai ir pan.), 14 projektų už 9 mln., vadinamieji, minkštieji projektai, kurių metu vyko mokymai, buvo rengiamas bendrasis planas, specialieji, detalieji planai, vieno langelio projektas ir kiti. 120 mln. buvo skirta 11 projektų apgyvendinimui pagal regioninio augimo centrų kompleksinę programą. 50 mln. Lt buvo skirta Sporto rūmams ir pramoniniam parkui įkurti. 20 mln. Lt buvo panaudoti per įvairias regioninės dimensijos priemones, likusieji 67 mln. Lt buvo skirti konkursiniam projektų finansavimui. J. Laurinatis džiaugėsi, jog per visą šitą laikotarpį Alytaus miesto savivaldybė prie investicinių projektų įgyvendinimo prisidėjo 32 mln. Lt. AMS administracijos direktoriaus pavaduotojo duomenimis, šiuo metu dar yra likę 10 neįgyvendintų projektų, kurie turėtų būti baigti iki kitų metų vidurio (Žalioji gatvė, Didžioji Dailidė, tiltas, piliakalnis, vaikų dienos užimtumo centras Alytaus bendruomenės centre) Anot J. Laurinačio, vienas reikšmingiausių projektų – naujas miesto apšvietimas.

Dažnai kyla klausimas, kokie yra pagrindiniai veiksniai traukiantys užsienio investuotojus. R. Andziukevičiūtė teigia, jog investicijos į aplinką ar viešąją infrastuktūrą nėra pagrindinis veiksnys nulemiantis investuotojų atėjimą, investicijas pritraukti gali padėti tinkamas darbo jėgos paruošimas. „Manau, tikslinga būtų galvoti apie tokias minkštąsias sritis, kurios skatintų visas švietimo įstaigas labiau bendradarbiauti su verslu, atidžiai klausytis, ko verslui reikia, ruošti specialistus pagal pameistrystės programas“ – tai yra bene svarbiausia, anot R. Andziukevičiūtės. Investuotojai pasirinktų tą vietą, kur rastų tinkamų darbuotojų. Trečias pagal svarbą veiksnys yra infrastruktūra ir logistika, jis svarbus gamybos srities investuotojams. Lietuva įvykdė investicijas į infrastruktūrą regionuose, investavo į pramoninių parkų sukūrimą, jų infrastruktūros atnaujinimą ir tai davė vaisių. „Žinoma, reikia suvokti, kad rezultatai ateina labai lėtai“ – taip ramina „Investuok Lietuvoje“ regionų plėtros koordinatorė. Jeigu savivaldybė planuodama investicijas kreiptųsi į verslą ir domėtųsi, kas juos skatina plėstis, tai turėtų teigiamą efektą investicijoms augti.

Finansų ekspertai kalba apie tai, jog euro įvedimas paskatins užsienio investuotojus pasirinkti Lietuvą, nes taip bus daug patogiau, nebereikės konvertuoti valiutos, taip bus sutaupoma ne tik laiko, bet ir išlaidų. R. Andziukevičiūtės teigimu, tai didina pasitikėjimą Lietuvos finansiniu stabilumu. Nors, kaip rodo Estijos ir Latvijos pavyzdžiai, euras pats savaime neturi dramatiškos įtakos investicijų pritraukimui. Naujausiais „Investors’ Forum“ apklausos duomenimis, investuotojams labai svarbu darbo santykių reguliavimas. Tad euro įvedimo nereikėtų pervertinti ir atidžiau pamąstyti, ką reikėtų keisti bendroje Lietuvos investicinėje aplinkoje.

Insta
Klaipėda. Investicijos skatina miestų plėtrą.

Visgi kai kurie miestai pasižymi kiek spartesniu investicijų skaičiaus augimu nei kiti. Statistika yra tiesiogiai koreliuojanti su gyventojų skaičiumi regionuose, tad metai iš metų yra ta pati tendencija – kuo didesnis miestas, tuo jis daugiau pritraukia investicijų, žinoma, išskyrus kelias išimtis. „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, Vilnius yra visapusiškas lyderis, jis pritraukia beveik 8 mlrd. investicijų, demonstruoja didžiausią apimčių augimą  (2012 m. duomenys). Antroje vietoje yra Kaunas, trečioje – Klaipėda. Panevėžys tiesioginių užsienio investicijų apimtimi lenkia Šiaulius, nors Panevėžyje gyvena mažiau žmonių nei Šiauliuose.

Tuo tarpu, Alytus, pagal paskutinius duomenis, turėjo beveik 200 proc. teigiamą pokytį nuo 2011 iki 2012 metų. 2012 metais turėjo 110 mln. eurų investicijų ir užėmė solidžią šeštą vietą po Panevėžio. Nepaisant to, jog čia yra pramoninis parkas, investicijų skaičius nėra toks didelis kaip kituose miestuose, nors savivaldybė ir stengiasi gerinti investicinę aplinką. R. Andziukevičiūtė teigė, jog Alytus turi potencialą, ypač tekstilės, baldų, metalo apdirbimo sektoriuose, tad miestas tikrai patrauklus investuotojams.

„Investuok Lietuvoje“ turi gana pozityvią bendradarbiavimo patirtį su savivaldybėmis. „Mes organizuojame nemažai projektų, kurie skirti mokyti savivaldybes vienais ar kitais aspektais.“ R. Andziukevičiūtės teigimu, savivaldybės gana noriai dalyvauja šiuose projektuose, nors, žinoma, yra keletas išimčių. „Investuok Lietuvoje“ organizuoja įvairius mokymus savivaldybių atstovams – šiuo metu organizuojami rinkodaros mokymai. Matydami daug motyvuotų žmonių, „Investuok Lietuvoje“ plečia savo tinklą ir ateityje planuoja įtraukti dar daugiau savivaldybių. Svarbu, jog savivaldybių atstovai būtų pasirengę komunikuoti su investuotojais: puikiai mokėtų anglų kalbą, būtų pasiryžę pristatyti savo regioną ir įrodytų, kuo patrauklios jų siūlomos sąlygos investuotojams.

Insta
Kada Lietuvoje bus investicijų antplūdis?

Taigi, nepaisant to, jog Lietuva atsidūrė 17-oje vietoje patraukliausių pasaulio verslo rinkų sąraše, tobulėti dar tikrai yra kur. Augantis užsienio investicijų skaičius padeda augti šalies ekonomikai, o gyventojai turi galimybę užsidirbti ir gyventi geriau. Tad, greičiausiai reiktų sutikti, jog augantis užsienio investicijų skaičius padėtų išspręsti ir kitą nuolat didėjančią emigracijos problemą.

Klausykite laidos. Laida „FM99“ eteryje transliuojama trečiadienį po 14 valandos, kartojama ketvirtadienį vakare bei savaitgalį.

Išsakykite savo pastebėjimus ir nuomonę: [email protected]
Aplankykite „Gyvas miestas“ Facebook
www.gyvasmiestas.lt

Instagram

Teksto autorė Laura Čiginskaitė.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...