„Gyvas miestas“ – ar žinote, kad šalia aerodromo būta karinio miestelio, kurį turite progą aplankyti šeštadienį?

olitaorany

Saratovo kareivinės, pažymėtos senajame Alytaus miesto žemėlapyje

Radijo stoties „FM99“ eteryje laida „Gyvas miestas“. Kiekvieną trečiadienį kalbame apie tai, kas vyksta tarp mūsų. Čia architektūros, urbanistikos ir ekonomikos aktualijos iš Lietuvos bei pasaulio.

„Gyvas miestas“ „FM99“ eteryje trečiadieniais po 14 valandos, laida kartojama ketvirtadienį po 20 val. bei sekmadienį po 16 val.

Dažnas galite paklausti savęs, ar pažįstate Alytų? „Olita – Orany“ klubas kviečia pasivaikščioti Saratovo kareivinių paslapčių pėdsakais. Šios kareivinės buvo įsikūrusios Pirmajame Alytuje. Retas alytiškis žino, kad šalia aerodromo būta karinio miestelio. Šeštadienį visi kviečiami pasivaikščioti išnykusiomis miestelio gatvėmis, dairytis po Saratovo kareivinių legendomis apipintus rūsius, taip pat prisiminti ir nepelnytai pamirštą Alytaus miesto – tvirtovės istoriją.

Pirmą kartą išgirdusiems apie Saratovo kareivines, ekskursijos organizatorius Vėjas Pinkevičius pasakoja: „Šios kareivinės buvo įkurtos tada, kai Alytus priklausė carinei Rusijos imperijai ir buvo nuspręsta jį padaryti įtvirtintu miestu, o tam reikėjo įkurdinti kareivių įgulą. Viena iš tokių vietų buvo Saratovo kareivinėmis vadintas kareivinių miestelis, kuris buvo teritorijoje prie „Alitos“ gamyklos, už aerodromo.“

Svarstantiems, kuo šeštadienio pasivaikščiojimas turėtų būti įdomus, V. Pinkevičius pabrėžia, jog ta teritorija yra pilna karinių objektų liekanų: išlikusios karinio miestelio senosios gatvės, pamatų liekanos, legendomis apipinti rūsiai, kuriuose nusikaltėliai slėpdavo savo grobius – visa tai labai įdomu, nepaisant, kad  kareivinės yra neišlikę (jos buvo subombarduotos Antrojo pasaulinio karo metu). V. Pinkevičius pastebi, jog šis miškas istoriniu požiūriu yra netgi įdomesnis dėl neišlikusių kareivinių, nes tokioje teritorijoje galima tyrinėti, atrasti, bandyti lyginti, kaip buvo anksčiau, kaip yra dabar, tad kiekvienas gali pasijausti kažką atradęs.

Apie karinį miestelį išlikę mažai informacijos. Visgi žinoma, jog jis buvo gana didelis: keletas gatvių, medinių barakų eilės bei mūriniai pastatai, skirti vadovybei. V. Pinkevičius pažymi, jog Ulonų gatvėje išlikusios artilerijos kareivinės buvo dar didesnės, tačiau jos tebepriklauso karinėms struktūroms ir yra neprieinamos paprastiems gyventojams tyrinėti.

Visi norintys apžiūrėti Saratovo kareivines kviečiami rinktis kovo 14 dieną, šeštadienį, 13 val. 32 min pagrindinėje Pirmojo Alytaus aikštėje. Ekskursijos maršrutas bus maždaug 8 kilometrai, ji tęsis kiek daugiau nei 3 valandas. Organizatorius juokauja, jog tai bus savaitgalio pasivaikščiojimas miške, kurio metu bus apžiūrėtas žmogaus paveiktas reljefas: įvairūs apkasai, pylimai, sprogdinimų, bombardavimų duobės, pamatai. Ekskursijos dalyviai pamatys ne tik liekanas, bet ir du išlikusius to laikotarpio pastatus. Tad tai nebus tik ekskursija po Saratovo kareivines, jos metu bus aplankyti ir kiti įdomūs objektai.

Klausykite laidos. Laida „FM99“ eteryje transliuojama trečiadienį po 14 valandos, kartojama ketvirtadienį vakare bei savaitgalį.

Išsakykite savo pastebėjimus ir nuomonę: gyvasmiestas@gmail.com
Aplankykite „Gyvas miestas“ Facebook
www.gyvasmiestas.lt

Instagram

Teksto autorė Laura Čiginskaitė

Komentarai

komentarai(-ų)