„Gyvas miestas” – Šeštadienį Alytuje kariuomenės ir visuomenės šventė „Mes – tai Jūs!”

 

 

Apie šią šventę laidoje „Gyvas miestas“ Eglė Malinauskienė kalbino Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono vadą Darių Meilūną (dešinėje). (FM99 nuotr)

Tradiciškai, minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, Lietuvos kariuomenė drauge su šalyje dislokuotais NATO sąjungininkais ir kariuomenės bičiuliais rengia šventę, kurios metu visuomenė įvairiais būdais supažindinama su kariuomenės istorija, veikla, naudojama ginkluote ir karine technika. Šiais metais šventė vyks gegužės 19 d. Alytuje, prie Sporto ir rekreacijos centro bei Jaunimo parke. Apie šią šventę laidoje „Gyvas miestas“ Eglė Malinauskienė kalbino Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono vadą Darių Meilūną.

Nuotraukų autorė – srž. sp. Ieva Budzeikaitė (LK)

„Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena – viena reikšmingiausių krašto apsaugos sistemos minėtinų dienų. Šiandieninėje saugumo situacijoje Lietuvai kaip niekada reikalinga stipri kariuomenė, o visuomenės pasitikėjimas ir palaikymas yra vienas svarbiausių ginklų, kuris suteikia kariuomenei drąsos ir ryžto“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Pasak Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko, ši šventė yra tam tikra duoklė Lietuvos kariuomenės draugams – žmonėms, kurie domisi šalies gynybos reikalais, žavisi karine tarnyba ir palaiko Lietuvos kariuomenės idėją.

„Šios šventės prasmė – pagerbti kovojusius už Lietuvos laisvę ir parodyti visuomenei, kokie Lietuvos nepriklausomybės saugotojai ir gynėjai yra šiandien, kaip ir su kuo jie ruošiasi šalies gynybai ar vykdo karines misijas už jos ribų“, – sako kariuomenės vadas.

Renginio organizatoriai žada didelio masto karišką šurmulį – Alytaus Jaunimo parke iškils net kelios dešimtys karinių palapinių, kuriose įvairių kariuomenės pajėgų kariai pristatys tarnybos būdus, taip pat bus parengę įvairių smagių užduočių mažiems ir dideliems, demonstruos ginkluotę, ekipuotę ir karinę įrangą, žmonės turės galimybę pabendrauti su kariais apie karinę tarnybą. Šventės dalyviai galės iš arti pamatyti ir kariškus šarvuotus visureigius „Hammer“ (HMMWV), ir 36 tonas sveriančias ratines pėstininkų kovos mašinas „Boxer“, ir 56 tonas sveriantį tanką „Leclerc“. Taip pat bus atvertos Lietuvos kariuomenės ir šalyje dislokuotos NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės karinės technikos durys ir liukai.

Šventės dalyviams bus demonstruojama ne tik sausumoje naudojama karinė technika. Parodomaisiais skrydžiais juos ketina pasveikinti NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Portugalijos ir Ispanijos pilotai.

Nuotraukų autorė – srž. sp. Ieva Budzeikaitė (LK)

Atvykusieji į renginį turės galimybę pamatyti ir karinių veiksmų, taip pat pajausti tariamo mūšio dūmų ir parako kvapą. Šventės metu bus demonstruojamos net dvi karinės operacijos: rekonstruktorių klubo „Grenadierius“ nariai primins periodą „Karas po karo“ – inscenizuos aršią žaliukų akistatą su NKVD smogikais, o Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariai pademonstruos šiuolaikinę karinę operaciją.

Po poros metų pertraukos šventėje bus vėl eksponuojamas atstatytas partizanų bunkeris, o šalia jo būsiantys istorikai dalinsis žiniomis apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą ir kitus Laisvės kovų dalyvius.

Dėmesio! Eismo ribojimai gegužės 19 d. Alytuje

Kariuomenės renginyje dalyvaus ir kitos su šalies gynyba bei saugumu susijusios valstybės institucijos bei organizacijos: Lietuvos policija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, Lietuvos Respublikos muitinė, Lietuvos šaulių sąjunga, Nacionalinis transplantacijos biuras ir kt.

Šventės metu kariškus ir patriotinius muzikinius kūrinius atliks Sausumos pajėgų orkestras, grupės „Žalvarinis“ ir „Thundertale“.

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimo tradicija susijusi su tarpukariu gyvavusia Kariuomenės ir visuomenės susiartinimo diena. Kelių karių ir visuomeninių organizacijų atstovų iniciatyva pirmą kartą ši šventė buvo surengta 1935 m. Jos reklamoje buvo skelbiama: „kultūrinis ir materialinis valstybės gyvenimas gali klestėti tik tuomet, kai jos užnugaryje stovi stipri kariuomenė, kurios likimu gyvena kiekvienas pilietis“.

Nuotraukų autorė – srž. sp. Ieva Budzeikaitė (LK)

Planuojama šventės „MES – TAI JŪS!“ programa:

  • 9.00 val.     Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Šv. Angelų Sargų bažnyčioje Alytuje.
  • 10.15 val.     Eisena iš Šv. Angelų Sargų bažnyčios į Laisvės Angelo aikštę.
  • 10.30 val.     Renginys Lietuvos partizanams pagerbti ir Nepriklausomybės kovoms paminėti Laisvės Angelo aikštėje.
  • 11.15 val.     Eisena Alytaus sporto rūmų link. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Sausumos pajėgų orkestras žygiuoja į aikštę prie Sporto ir rekreacijos centro.
  • 12.00 val.     Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai aikštėje prie Sporto ir rekreacijos centro.
  • 12.15  val.      Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos parodomoji programa.
  • 12.30–17.00 val.  Lietuvos kariuomenės padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijų lankymas (kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su būsimaisiais kariais), NATO padalinių, šauktinių ir savanorių tarnybos pristatymas aikštėje prie Sporto ir rekreacijos centro bei Jaunimo parke.
  • 17.00 val.      Baigiamasis koncertas: folkroko grupė „Žalvarinis“ ir sunkiojo metalo grupė  „Thundertale“.

Gegužės 20 d. visi kviečiami į unikalų Punios šilą Alytaus raj., kuriame vyks pėsčiųjų žygis, skirtas generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms minėti. Pėsčiųjų žygio pradžia sekmadienį, gegužės 20 d. 10 val. Punios girininkijoje, Panemuninkų km., Alytaus raj.  Šiemet  minint  vieno žymiausių Lietuvos partizanų  vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago  100-ąsias  gimimo metines,  gegužės 20 d. Punios šile Alytaus raj. vyks pėsčiųjų žygis.  12 km maršrutu keliaujantys žygeiviai galės pamatyti ir aplankyti istorines vietas, partizanų, 1863 m. sukilėlių kelius bei įspūdingą gamtą: draustinį ir savaiminę kunigaikščių ąžuolų alėją, augančią palei Nemuną Pėsčiųjų trasa drieksis ir taip vadinamąją Muravjovo linija. 1863 m. šiuo keliu naudojosi caro armija, gaudydama Punios šile besislapstančius sukilėlius. Žygeiviai pasieks ir Dainavos apygardos partizanų vadavietę. Čia bunkerį įrengė 1919-1920 m. Laisvės kovų dalyvis, Dainavos apygardos vadas Domininkas Jėčys-Ąžuolis.

Ąžuolio kvietimu 1947 m. balandžio 22-24 d. Punios miške įvyko Dainavos apygardos partizanų vadų sąskrydis, kuriame dalyvavo ir legendinis partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, tuometinis Dainavos apygardos vado pavaduotojas. Prie Dainavos apygardos štabo bunkerio vyks partizanų ir visų kovotojų, žuvusių už Lietuvos laisvę pagerbimo ceremonija, skambės partizanų dainos, bus galima paskanauti kariškų vaišių.

Žygio dalyvius iš Alytaus nemokamai veš autobusas – 9.30 val. išvyks iš S. Dariaus ir S. Girėno g. prie Rotušės, atgal važiuos 14 val. nuo Punios girininkijos.

Savo transportu iš Alytaus iki girininkijos galima vykti: iš Naujosios gatvės (130 magistralė) prie Gulbynės ežeriuko sukame į dešinę ir važiuojame tiesiai 11 km. Nemuno gatve – Pramonininkų žiedas, Žaunieriškiai, Praniūnai, Panemuninkai – iki pat kelio pabaigos. Čia paliekami automobiliai ir toliau keliaujama pėstute.

Lietuvos partizanų „Dainavos“ apygardos štabo vadavietės bunkerio maketą atkūrė buvęs partizanas, po bunkerio susprogdinimo išlikęs gyvas, Juozas Petraška-Patrimpas. 1992 m. birželio 1 d. atstatė Juozo Vitkaus Kauno inžinerinio bataliono kariai. 2012 m. jis buvo remontuotas,  tačiau, laikui bėgant, mediniai rąstai sutrešo. 2018 m. vasario 13 d. padedant Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariams bunkerio rekonstrukcija buvo užbaigta.

Originalus jo dydis 20 kv. m. (atkurtas šiek tiek mažesnis už originalą). Jame buvo galima judėti stačiomis. Viduje buvo įrengta krosnelė. Kaminą atstojo išskaptuota pušis, kuri išorėje atrodė kaip vėtros nulaužta. Bunkeris buvo įkurtas kalnelio šlaite, prie kurio tekėjo upelis-šaltinėlis. Iki Nemuno apie 250-300 m. Tuo upeliu, kuris ir žiemą neužšaldavo, vyrai pasiekdavo į bunkerį. Buvo padarytas specialus įšliaužimas ties upeliu. Partizanas į vidų patekdavo visas šlapias, net ir žiemą. Tačiau norint išgyventi kito pasirinkimo nebuvo. 1947 m. enkavedistams apsupus apygardos štabo bunkerį, vadas Dominykas Jėčys-Ąžuolis ir 3 partizanai žuvo, dar 4 partizanai buvo apsvaiginti granatomis ir paimti gyvi.

Dėmesio! Eismo ribojimai gegužės 19 d. Alytuje

7–21.00 val. bus uždarytas eismas Naujosios g. atkarpoje (abi kelio pusės) nuo Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos iki žiedinės sankryžos Vilties g. ir Jazminų g. sankirtoje, nes šioje vietoje bus eksponuojama karinė technika. Nuo Raudonkalnio g.–Punsko g. sankryžos iki Naujosios g. judės karinė technika, todėl šioje atkarpoje bus draudžiama statyti transporto priemones.

10–10.30 val., iš Šv. Angelų Sargų bažnyčios pajudės eisena į Laisvės Angelo aikštę, kurioje vyks minėjimas.

11.15–12.00 val. eisena, prie kurios prisijungs ir kitų organizacijų atstovų, judės link Alytaus sporto ir rekreacijos centro. Čia vidurdienį vyks iškilmingas renginio atidarymas. Šioje vietoje, taip pat Jaunimo parke, renginio svečiams bus pristatoma karinės technikos ir ginkluotės ekspozicijos.

16.15–17.00 val. bus uždaryta Naujosios g. atkarpa nuo parduotuvės „Rimi“ iki Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos. Kelio atkarpa nuo Naujosios g., Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos iki Jurgiškių g. ir Raudonkalnio g. sankryžos.

 

Komentarai

komentarai(-ų)