Į laisvę išėję nuteistieji bus prižiūrimi griežčiau

Prezidentė Dalia Grybauskaitė inicijuoja ir artimiausiu metu Seimui teiks Probacijos įstatymo pataisas, kuriomis bus griežtinamos probacijos sąlygos.

Šalies vadovė pataisomis siūlo, kad tais atvejais, kai nuteistas asmuo, esantis laisvėje, dėl nepateisinamų priežasčių nevykdo teismo skirtų įpareigojimų, probacijos pareigūnai turėtų per 24 valandas kreiptis į teismą dėl bausmės pakeitimo – jos sugriežtinimo arba nuteistojo grąžinimo į įkalinimo įstaigą. O teismas ne vėliau kaip per tris dienas turėtų spręsti klausimą dėl bausmės vykdymo atidėjimo ar lygtinio paleidimo panaikinimo.

Šiandien su Kalėjimų departamento direktore Živile Mikėnaite ir policijos generaliniu komisaru Linu Pernavu šalies vadovė aptarė, kokių priemonių reikia imtis, kad probacijos sistema veiktų efektyviai, ir kaip užtikrinti veiksmingą socialinę nuteistųjų reabilitaciją. Laisvėje esantys nuteistieji daro vis naujus pažeidimus, jų priežiūra yra nepakankama. Probacijos sistema turėtų veikti kur kas patikimiau, kitaip bus sunku užtikrinti, kad panašios nelaimės, kokia įvyko Kražiuose, ateityje nepasikartos.

Prezidentė

Prezidentė susitikusi su generaliniu komisaru L. Pernavu ir Kalėjimų deprtamento direktore Ž. Mikėnaite kalbėjo apie tai, kad būtina griežtinti probacijos sąlygas.

Prieš trejus metus priimtas Probacijos įstatymas numato, kad asmenys, kuriems bausmės vykdymas yra atidėtas arba kurie yra lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų, turi būti stebimi ir prižiūrimi. Teismai nuteistuosius gali įpareigoti pradėti dirbti arba užsiregistruoti darbo biržoje, be teismo sutikimo nekeisti darbo, gyvenamosios vietos, dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose socialinės reabilitacijos programose. Tarp įpareigojimų yra numatytas ir priklausomybės ligų gydymas, kai nuteistasis pats su tuo sutinka. Tačiau pareigūnai, nuteistojo artimieji ir medikai nepakankamai naudojasi įstatymų suteikiamomis galimybėmis dėl asmens priverstinio gydymo nuo priklausomybės alkoholiui, kai jis kelia grėsmę visuomenei. Pasak Prezidentės, probacijos pareigūnai, kontroliuodami laisvėje esančius nuteistuosius, turėtų aktyviai bendradarbiauti su policijos pareigūnais, pasitelkti policijos rėmėjus, bendruomenes, savivaldos atstovus, nuteistųjų kaimynus.

Prezidentės D. Grybauskaitės susitikimas su už probacijos veiklą atsakingų institucijų vadovais įvyko po tragiškų įvykių Kražiuose, kai praėjusią savaitę buvo nužudytos keturios moterys.

Komentarai

komentarai(-ų)