Šiandien Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti

  • Kiekvienais metais trečią lapkričio sekmadienį pasaulyje minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. 2005 metais Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija, siekdamos atkreipti dėmesį į kasdien eismo įvykiuose nukenčiančius žmones, priėmė rezoliuciją, kuria kreiptasi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais lapkričio trečiasis sekmadienis būtų skirtas žuvusiems eismo įvykiuose paminėti. Lietuva, atsižvelgdama į kreipimąsi, šią dieną mini nuo 2005 metų. FM99 pašnekovas  –  Aivaras Vilkelis, Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento direktorius.
  • Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais eismo įvykiuose planetos keliuose žūsta daugiau nei 1 mln. žmonių, 50 mln. sužeidžiama, daugelis jų lieka neįgalūs. Per parą netenkama daugiau nei po 3 tūkst. žmonių.
  • 2019 metais Lietuvos keliuose žuvo 186 žmonės. Lietuvos kelių policijos tarnybos 2020-11-10  patikslintais duomenimis, šiais metais per dešimt mėnesių Lietuvoje įvyko 2 572 eismo įvykiai, kuriuose sužeisti 2 975 žmonės, žuvo 135.
  • Per 30 metų, 1990 -2019 m.,  mūsų turimais duomenimis Lietuvos keliuose žuvo daugiau nei 15 tūkst. (15 276 eismo dalyviai) . 1991 metais Lietuvos keliuose žuvo 1173 eismo dalyviai, o 2019 metais – 186.

Kelias – automobilis – žmogus. Tai dalys be kurių eismas nevyktų. Tačiau eismo saugumas daugiau nei 90 proc. priklauso nuo ŽMOGAUS. Atsakingas žmogaus elgesys kelyje lemia kelionių saugumą.

Sunku paaiškinti, kodėl kai kurie eismo dalyviai neturi savisaugos instinkto, t. y. nepagalvoja, kad neatsakingai elgiantis,  nelaimė kelyje gali ištikti ir juos, jei jie nepasisaugos patys ar nepagalvos apie kitus.

Dažniausia priežastis, dėl ko įvyksta eismo įvykiai – saugaus važiavimo greičio nepasirinkimas ar leistino greičio viršijimas (pastaba: saugus greitis VISADA būna mažesnis už leistiną). Kitos priežastys: lenkimo taisyklių pažeidimai, saugaus atstumo nesilaikymas, reikalavimo duoti kelią pagrindiniu keliu važiuojančiam nepaisymas; pėsčiųjų kelių eismo taisyklių pažeidimai, dėl kurių įvyksta eismo įvykis, pėsčiųjų nepraleidimas per pėsčiųjų perėją, vairavimas apsvaigus ir pan.

Apibendrinus galima sakyti, kad viena pagrindinių eismo įvykių priežasčių – žmogiškasis faktorius – daugelio eismo dalyvių Kelių eismo taisyklių nepaisymas, sąmoningumo ir atsakomybės stoka.

Šiais metais Alytaus apskrityje žuvusių skaičius

  • Pagal mėnesius žuvusiųjų skaičius (skliaustuose skaičius 2019 m.) Atkreiptinas dėmesys į balandį. Tik du žuvo, tai galima būtų paaiškinti karantinu, bet tada gegužės mėn. žuvusiųjų skaičių kuo paaiškinti – karantinas dar vis buvo…. o pernai gegužę tik 5 žuvo….

Sausis – 14 (22)

Vasaris – 8 (10)

Kovas – 13 (12)

Balandis – 2 (7)

Gegužė – 18 (5)

Birželis – 10 (19)

Liepa –  12 (24)

Rugpjūtis – 14 (22)

Rugsėjis – 25 (18)

Spalis – 13 (19)

  • Vizija nulis tikslas  – dar labiau pasistengti, kad sumažėtų žuvusiųjų skaičius:  

Programos strateginis tikslas – iki 2030 m. žuvusiųjų skaičių Lietuvos keliuose sumažinti 50 proc., palyginti su 2019 m., tai yra kad eisme žūtų ne daugiau kaip 75 eismo dalyviai arba 1 mln. gyventojų tektų ne daugiau kaip 25 žuvusieji Lietuvos keliuose. Programa siekiama, kad iki 2040 m. Lietuvos keliuose žūtų ne daugiau kaip 37 eismo dalyviai. Iki 2040 m. daug dėmesio bus skiriama savivaldžių automobilių infrastruktūros plėtrai, kibernetiniam saugumui, eismo įvykių pasekmių švelninimui. Programoje keliami tikslai, kad iki 2050 m. Lietuvos keliuose nežūtų nė vienas eismo dalyvis.

  • Šiai dienai atminti specialiai sukurtu logotipu NEUŽGESK kviečiamos institucijos, organizacijos neatlygintinai pažymėti savo tinklapius ir taip šią dieną skirti ypatingą dėmesį žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Logotipą atsisiųsti rasite adresu: https://lakd.lrv.lt/lt/eismo-sauga/akcija-neuzgesk
  • Fiziniai asmenys taip pat kviečiami socialiniame tinkle „Facebook“ savo profilio nuotraukas pažymėti minėtu logotipu. Socialinio tinklo vartotojas, „Facebook“ profilio rėmelių paieškoje suvedęs žodį „neužgesk“, ras Pasaulinei dienai žuvusiems eismo įvykiuose atminti kelis profilio rėmelius.

Komentarai

komentarai(-ų)