Istorikas Vilmantas Dunderis: „viduramžiais Alytuje buvo 59 karčiamos“

Artėjant Alytaus miesto šventei perbėkime per miesto istoriją. Padarykime tai kitaip, ne vardydami miestui svarbių, tačiau žiovulį keliančių datų, ne manipuliuodami skambiomis pavardėmis ar didybę menančiais žygiais. Pakalbėkime apie gyventojų kasdienybę, papuošdami pašnekesį keliomis pikantiškomis istorijomis, tokiomis kaip ulonų karininko vedybos su gimnaziste, išardytą prostitučių lizdą ir paskaičiuokime karčiamas Alytuje nuo pat viduramžių.

Su šia smagia Alytaus miesto istorijos kitaip avantiūra sutiko gerai alytiškiams žinomas intelektualas, istorikas Vilmantas Dunderis, pokalbių laidoje „Papasakok man“ su Vija.

Vilmantas Dunderis

Vilmantas – tikras alytiškis, save vadina miesto patriotu, visą gyvenimą praleido gimtajame mieste (neskaitant poros metų praleistų kariuomenėje), pozityvus, lengvai bendraujantis, nepraleidžiantis galimybės sudalyvauti intelekto rungtyse, be to – aktyvus miesto bendruomenės narys. Toks yra tikras alytiškis, aiškiai skiriantis Alytaus miesto ir kaimo ribas (replika į diskusiją radijo laidoje), nemėtantis nepagrįstų teiginių, nevengiantis dalintis savo žiniomis su visuomene.

Vilmantas pritaria sentencijai: Historia est magistra vitae (Istorija yra gyvenimo mokytoja). O kaip kitaip? Juk istorija jis domėjosi nuo vaikystės, vėliau istorijos studijos ir veikla susijusi su istorijos tyrinėjimu bei populiarinimu, kuri tęsiasi iki šiol.

Pradėję laidą nuo dažnai paplitusios frazės – Alytus didelis kaimas analizės ir priėję prie atitinkamos išvados, kurią išgirsite pasiklausę laidos įrašą, pašnekovai aptarė nemažai ginčų keliantį klausimą, kada reikėtų minėti Alytaus miesto dieną. Ar tai pirmojo jo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose ar miesto teisių gavimo data?

Vija Kudzienė ir Vilmantas Dunderis

Greitas pokalbis apie tai, kurioje Nemuno pusėje buvo įsikūręs Alytus viduramžiais (netikėta, tačiau abejose), tada aptartas gyventojų skaičius ir jų pragyvenimo šaltiniai. O štai čia ir prasidėjo įdomioji pokalbio dalis. Pasirodo Alytuje, mieste su tūkstančiu šimtu ar tūkstančiu dvejais šimtais gyventojų  veikė net penkiasdešimt devynios karčiamos!

Pasikalbėję apie savo pomėgį apsilankyti šiuolaikinėse karčiamose pašnekovai nusprendė pasivaikščioti po Alytaus istoriją neformaliai: per linksmybių vietas, austerijas, jau minėtas karčiamas, ir net 1931 metų Mis Alytus rinkimus.
Daugiau įdomių Alytaus istorijos detalių išgirsite laidos papasakok man su Vija įraše.

Komentarai

komentarai(-ų)