JAV bus pastatytas paminklas A. Ramanauskui-Vanagui

Kitąmet minint partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines Jungtinėse Valstijose bus jam pastatytas paminklas.

Paminklas stovės Konektikuto valstijoje, Niu Britene (New Britain), kur 1918 metų kovo 6 dieną gimė ir Šv. Andriejaus bažnyčioje buvo pakrikštytas vienas iš partizaninio pasipriešinimo vadų, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRC).

Apatinėje paminklo dalyje bus tekstas lietuvių ir anglų kalbomis, virš teksto iškaltas Vytis – Lietuvos valstybės herbas

Niu Briteno valdžia pritarė LGGRC pastangoms įamžinti A. Ramanausko-Vanago atminimą jo gimimo vietoje. Paminklui pasiūlyta vieta šalia Amerikos meno muziejaus, gyventojų pamėgtame parke, kur švenčiamos miesto šventės. Paminklas stovės atskirame skverelyje, prie jo, kaip ir prie kitų svarbiausių lankytinų miesto vietų, miesto merija žada pastatyti informacinį stendą ir suoliukus.

Paminklas bus iškaltas Lietuvoje genocido ir rezistencijos tyrimo centro bei JAV lietuvių Tautos fondo lėšomis, transportavimo ir pastatymo kaštus apmokės Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

Paminklo autorius – skulptorius Jonas Jagėla. Jo kompoziciją sudarys kovotojų už Lietuvos laisvę ženklas: vertikali ir dvi horizontalios lygiagretės, transformuotos į šakoto ąžuolo įvaizdį. Taip siekiama pabrėžti, kad dešimtmetį miškas buvo Lietuvos partizanų namai, o ąžuolas yra lietuvių tautos stiprybės ir nenugalimumo simbolis, plačiai naudotas partizaninio karo metu.

Apatinėje paminklo dalyje bus tekstas lietuvių ir anglų kalbomis, virš teksto iškaltas Vytis – Lietuvos valstybės herbas. Paminklą numatoma gaminti iš rausvai pilko granito ir statyti ant grindinio aikštelės. Jo aukštis – 3,5 metro, svoris – 7500 kilogramų. Seimas 2018-uosius yra paskelbęs A. Ramanausko – Vanago metais, nes kitąmet bus minimos jo šimtosios gimimo metinės.

Partizaninis karas Lietuvoje prasidėjo 1944 metais, kai šalį antrąkart okupavo Sovietų Sąjunga. A. Ramanauskas-Vanagas vadovavo Dzūkijos partizanams, 1949 metais su kitais partizanų vadais jis pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją.  Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko iki 1953 metų. A. Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas 1956 metais, sovietų žiauriai kankintas, o kitais metais jam įvykdyta mirties bausmė.

Komentarai

komentarai(-ų)