JAV prezidentas Taline patvirtino papildomų oro ir desantinių pajėgų dislokavimą Lenkijoje ir Baltijos šalyse

Prezidentės D.Grybauskaitės spaudos tarnybos nuotraukos.

Prezidentės D.Grybauskaitės spaudos tarnybos nuotr.

Į Estiją atvykęs Jungtinių Valstijų prezidentas Barakas Obama šiandien patvirtino NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimus ir pažadėjo atsiųsti daugiau karinių lėktuvų pratyboms į Šiaurės ir Baltijos šalių regioną. „Kaip NATO sąjungininkai, turime penktojo straipsnio įsipareigojimus kolektyvinei gynybai. Šis įsipareigojimas yra nesulaužomas, tvirtas ir amžinas. Estija niekada nebus viena“, – spaudos konferencijoje Taline sakė B.Obama. JAV prezidentas pranešė, kad planuojamos karinės oro pajėgų pratybos iš Emario bazės Estijoje.

„Šiandien galiu paskelbti, kad iniciatyva apims papildomus oro pajėgų dalinius, orlaivius pratyboms čia, Šiaurės – Baltijos regione. Sutarėme su Estijos sąjungininkais, kad ideali vieta priimti ir remti šias pratybas bus Emario bazė čia, Estijoje“, – kalbėjo B.Obama.

Vilniaus, Rygos ir Talino gynyba NATO yra tokia pat svarbi kaip Londono, Paryžiaus ir Berlyno gynyba, trečiadienį pareiškė JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), pažadėjęs, kad Baltijos šalys daugiau niekada nebepraras savo nepriklausomybės.

Tuo tarpu Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baraku Obama sakė, kad Lietuva ir JAV yra patikimos partnerės, kurios supranta, jog Jungtinių Valstijų ir Europos saugumas yra nedalomas. Šiandien šis principas yra ypač svarbus. Karinė agresija, kurią patiria Ukraina, kelia grėsmę ne tik jos išlikimui, bet ir mūsų saugumui. Lietuva vertina JAV lyderystę užtikrinant Baltijos šalių apginamumą. NATO turi imtis visų priemonių, būtinų Baltijos šalių saugumui užtikrinti ir Rusijos agresijai Europoje sustabdyti.

Baltijos šalių vadovai susitiko su JAV Prezidentu prieš rytoj prasidėsiantį NATO viršūnių susitikimą Velse. Jame Lietuva drauge su Latvija ir Estija sieks NATO gynybos planų atnaujinimo, sustiprinto Aljanso gebėjimo greitai reaguoti į grėsmes ir NATO pajėgų buvimo regione. Tam Baltijos valstybėms bus reikalingas ir JAV palaikymas.

Šalies vadovės teigimu, JAV yra suinteresuota Lietuvos, Latvijos ir Estijos suverenitetu, teritoriniu vientisumu ir saugumu. Tai pabrėžta 1998-aisiais visų keturių šalių pasirašytoje Baltijos Chartijoje ir dar kartą patvirtinta praeitais metais Vašingtone, JAV ir Baltijos šalių Prezidentų politinėje deklaracijoje.

Prasidėjus Rusijos karinei agresijai Ukrainoje, JAV pirmosios sustiprino Baltijos šalių oro policijos misiją, taip pat bendroms karinėms pratyboms atsiuntė savo karius. JAV Kongresas netrukus svarstys 1 mlrd. JAV dolerių finansinės paramos iniciatyvą savo gynybiniams pajėgumams Europoje stiprinti.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia vertinanti Jungtinių Amerikos Valstijų ir NATO įsipareigojimą ginti Baltijos regiono šalis, tačiau pažymi, jog visais įmanomais būdais reikia padėti ir Ukrainai, kuri kovoja už taiką Europoje. „Atvira agresija iš Rusijos pusės prieš suverenią šalį reiškia ne tik Ukrainos užpuolimą, bet taikos visoje Europoje užpuolimą“, – Taline antradienį sakė D.Grybauskaitė. Anot jos, Ukraina šiandien kovoja ne tik dėl savo laisvės, bet „už mus visus“, todėl svarbu „remti Ukrainos suverenitetą, jos kovą prieš agresiją ir, žinoma, mes turime galvoti apie saugumo padidinimą regione“.

Komentarai

komentarai(-ų)