Ką daryti įlūžus ledui?

 

Paspaudus šaltukui, vandens telkinius aptraukė ledas. Gyventojai raginami ant užšalusių vandens telkinių elgtis atsargiai, nes norinčių išbandyti ledo storį netrūksta. Dusios ežere ledas susidaręs tik šiaurinėje ežero įlankoje, vadinamoje „kojoje“. Metelio ežeras užšalęs, bet ledo storis iki 1 cm. Obelijos ežeras užšalęs, ledo storis iki 3 cm.

Pirmiausia, racionaliai įvertinkite situaciją

Ką daryti įlūžus ledui?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pataria nepanikuoti, suvaldyti kvėpavimą, desperatiškai nesikabinti už ledo krašto, nes jis lūžinės ir taip prarasite jėgas. Bandykite įsikabinti į tą pusę iš kurios atėjote, nes ten ledas yra patikrintas ir saugesnis. Iš lėto ropškitės ant ledo plačiai ištiestomis rankomis ir krūtine, po to kojomis viena po kitos. Nenusivilkite drabužių – jie apsaugos jūsų kūną nuo šalto vandens ir ledo. Užlipę ant ledo paskirstykite savo kūno svorį. Neikite ant kojų, geriausia šliaužti ar ropoti keturiomis į tą pusę iš kurios ir atėjote.

Patarimai pamačius įlūžusį, skęstantį žmogų

Pirmiausia, racionaliai įvertinkite situaciją. Nebėkite aklai gelbėti įlūžusiojo, nes taip sukelsite didesnį pavojų ne tik sau, bet ir skęstančiajam. Sušukite, jog iškviesite pagalbą, taip nuraminsite jį. Jeigu aplink nėra žmonių, skubiai skambinkite 112 ir tiksliai nupasakokite, kas ir kur įvyko.

Nesiartinkite prie skęstančiojo bent 10 m. atstumu, netieskite jam rankos, nes savo svoriu įlaušite ledą. Daug efektyvesnė pagalba – atsigulus ant ledo paduoti tvirtą šaką, slidę, lazdą ar numesti virvę su kilpa, tvirtai surištus šalikus ar kitus drabužius. Esant keliems gelbėtojams galima visiems atsigulti ant ledo, tvirtai suimti vienas kitą už kojų ir sudaryti gyvą grandinę iki eketės. Jeigu negalite pasiekti įlūžusio asmens, nerizikuokite savo gyvybe ir laukite gelbėtojų.

Pirmoji pagalba ištraukus nukentėjusįjį į krantą:

  • Patikrinkite kvėpavimą ir pulsą, jei reikia, pradėkite gaivinimą.
  • Atsižvelgdami į situaciją, kvieskite greitąją medicinos pagalbą numeriu 112.
  • Nugabenkite nukentėjusįjį į šiltą patalpą.
  • Nuvilkite sušlapusius drabužius ir pakeiskite juos sausais, apklokite nukentėjusįjį apklotais, antklode, drabužiais.
  • Sąmoningam nukentėjusiajam duokite gerti šiltų saldžių gėrimų. Netrinkite nukentėjusiojo odos, neduokite jam gerti alkoholio.

Komentarai

komentarai(-ų)