Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Kaip naikinti Sosnovskio barščius? Aplinkos apsaugos skyrius prašo pranešti apie augimvietes

Sosnovskio barštis yra kilęs iš Kaukazo. Į Lietuvą jis atvežtas apie 1950 m., pirmiausia Sosnovskio barščiai pradėti auginti Biologijos instituto eksperimentinėje bazėje kaip pašarinis augalas. Sovietiniu laikotarpiu dėl įspūdingos išvaizdos bei didelio žiedyno žmonės savo soduose ir darželiuose pradėjo sodinti šį augalą. Ilgą laiką ir bitininkai tikėjo, kad iš barščio bitės renka nektarą.

Dabar augalas plinta vis didesnėse teritorijose, dažniausiai apleistose, rečiau – šienaujamose pievose, pamiškėse, šalia kelių, paupiuose. Sosnovskio barštis išstumia vietines augalų rūšis jas užgoždamas. Paupiuose sunku išnaikinti, nes potvyniai perneša sėklas. Plinta labai sparčiai, dideliuose žiedynuose kiekvienas augalas kasmet subrandina dešimtis tūkstančius sėklų, didžiausi barščiai – net iki 100 tūkst. sėklų, jas išbarsto maždaug 4 metrų spinduliu. Net iki 95% sėklų išlieka gyvybingos keletą metų. Sosnovskio barštis sunkiai išnaikinamas dar ir todėl, kad jis atželia iš šaknų net pjaunamas kelis kartus. Užaugina iki 10 cm storio šaknį, kurią giliai, iki 60 cm įleidžia į žemę.

Naikinant Sosnovskio barščius, reiktų dėvėti neperšlampamus drabužius, gumines pirštines, o akis apsaugoti akiniais, kad ant jų neužtikštų sulčių.

Šis augalas gali apnuodyti net žmogaus kvėpavimo organus. Kvapas, žiedadulkės ir sultys sukelia stiprią alergiją. Eteriniai augalo aliejai gali sukelti1-3 laipsnio odos nudegimus, dėl kurių kai kuriems žmonėms gali skaudėti galvą, juos pykina, svaigsta galva.

Šią piktžolę itin sunku išnaikinti, nes ji gali ataugti iš stiebo, kuris gali išlikti gyvybingas iki 8 metų. Botanikai pataria, jei barštis tik vienas kitas, tada geriausia iškasti jį kastuvėliu, šaknis išdžiovinti ir susmulkinti, o jei plotelis didesnis, tuomet geriausia yra augalus apdengti juoda plastikine plėvele, užversti žemėmis ir palikti tą plėvelę ten trejetą metų.

Didelius plotus Sosnovskio barščių reikia naikinti herbicidais, tačiau tai labai sunku, ir tai reiktų daryti porą kartų per vasarą ir kelerius metus iš eilės. Naikinant Sosnovskio barščius, reiktų dėvėti neperšlampamus drabužius, gumines pirštines, o akis apsaugoti akiniais, kad ant jų neužtikštų sulčių. Paprasti drabužiai nelabai tinka, nes per juos sultys gali persigerti ir sudirginti odą. Be to, pjaunant su žoliapjove, reiktų imtis papildomų atsargumo priemonių. Jei pjaunama su žoliapjove, tada reiktų užsidėti respiratorių, nes kylantys sulčių lašeliai gali patekti į kvėpavimo takus ir nudeginti vidaus gleivinę.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos naikina Sosnovskio barščius ir taip pat prašo gyventojų nebūti abejingiems šiai problemai. Ragina, pastebėjus net pavienį augalą, nedelsiant jį išnaikinti.

Aplinkos apsaugos skyrius prašo gyventojų pranešti apie Jums žinomas didesnes Sosnovskio barščio augimvietes.

Informaciją prašome teikti elektroniniu paštu el. p. [email protected] arba pranešti telefonu tel. (8 315) 55 117 (Ramunei Zubrei, Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausiajai specialistei).

Kitos naujienos

Dainų autorė ir atlikėja Giedrė pristato singlą iš savo naujojo, ypač atviro albumo „Kiaurai siel...

Praėjusių metų pabaigoje paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“ kreipėsi į visuomenę su labai yp...

Po įvairių muzikos garsų ieškojimų ir grupės pokyčių, šiandien alternatyvaus roko grupė „Velvet“ pristato...

Dzūkijos futbolo klubas „Dainava“ po ilgos pertraukos sugrįžta žaisti į savo namų stadioną, kur laukia vi...