Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Karolina Žernytė: kartais man publika pasako daugiau negu veiksmas ant scenos

Prenumeruokite ir klausykite tinklalaidžių platformoseApple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Karolina Žernytė Pojūčių teatro įkūrėja šio teatro kryptį kuria nuo pat studijų laikų, kūrybos formą pradėjo atrasdinėti daugiau nei prieš dešimtmeti, o po kelių metų įkūrė ir viešąją įstaigą  „Pojūčių teatras“.

„Tai nėra vien tik teatras, tai nėra būtinai veiksmas ant scenos, bet tai yra labai integruotas veiksmas, istorijų pasakojimas arba patyrimas, kuris įtraukia visus galimus pojūčius: garsus, kvapus, lietimą, judesį, netgi skonį, kitus pojūčius. Dažnai tai vyksta užsirišus akis. Mūsų pasirodymuose arba užsiėmimuose gali dalyvauti labai įvairūs žmonės, galbūt tie, kurie šiaip teatro spektaklių ir negalėtų patirti, tai yra aklieji žiūrovai arba žiūrovai su ypatingais sensoriniais poreikiais“, – taip Pojūčių teatrą apibūdina jo įkūrėja.

Karolina Žernytė

Kūrėja savo spektakliuose siekia pilnai įtraukti žiūrovą į veiksmą. Kadais Karoliną šokiravęs faktas, jog žmogus, turintis sensorinių sutrikimų negali pilnavertiškai mėgautis teatru tapo kertiniu Pojūčių teatro pamato akmeniu.

Pastaruoju metu Karolina su kolegomis daug dirba su autistiškais vaikais, tačiau pasirodymai taikomi ir kitus sensorinius bei raidos sutrikimus turintiems žiūrovams. Pojūčių teatro idėja paremta tuo, kad spektakliai suvokiami pasitelkiant įvairius pojūčius. „Atėjęs į teatrą tu gali ne tik žiūrėti, bet galbūt tavo kėdė visaip juda, galbūt tu užuodi kvapus, galbūt tu jauti vėją, galbūt personažai laipioja per tave, kaip per kokį kraštovaizdį, galbūt staiga tu pats tampi namuku ar medžiu, ar tu tampi maža pelyte po stalu. Man atrodo, kad toks teatras labiau įtraukia. Iš kitos pusės, man atrodo, ir šiuolaikiniam žiūrovui to įtraukimo reikia, nes dėmesio limitaitrumpėja ir, jeigu nėra įtraukiamas visas kūnas ir įvairūs pojūčiai, mums darosi labai sunku išlaikyti dėmesį ir pilnai pasiimti tą patirtį“, – mintimis dalijasi Karolina.

Kalbėdama apie save pašnekovė neslepia, jog sunku stebėti teatro spektaklį, kaip eiliniam žiūrovui. „Mano profesinė liga yra matyti ar žmonėms ant scenos yra gera“, – teigia Karolina.

Spektakliuose, ypač, skirtuose vaikams, ji mėgsta stebėti publiką. Pasak Karolinos, publika kartais pasako daugiau negu veiksmas ant scenos.

Daugiau apie Pojūčių teatro ypatumus, pačius pojūčius, įdomias ir originalias Karolinos Žernytės mintis apie teatrą išgirsite pasiklausę laidos „Papasakok man“ įrašą, kurį rasite savo mėgstamose tinklalaidžių platformose.

„Papasakok man” laida dalinai finansuojama Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo.

Kitos naujienos

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...